Preokret u Mineapolisu: Istraga pokazala da je Preti bio nenaoružan, upucala ga dva policajca
Smrt 37-godišnjeg belca i medicinskog tehničara dodatno je zaoštrila tenzije povezane sa masovnim merama suzbijanja imigracije
Prvo objedinjeno zvanično saopštenje američkih bezbednosnih institucija o smrtonosnom incidentu u Mineapolisu, u kom je ubijen američki državljanin Aleks Preti, pokazuje da su na njega pucala dva policajca, preneli su u utorak američki mediji.
Prema navodima Njujork tajmsa i CBS Njuza, prvi hitac ispalio je pripadnik američke Granične patrole, a potom je pucao i službenik Carinske i granične zaštite (CBP). Mediji se pozivaju na mejl sa preliminarnim nalazima istrage koji je CBP uputio članovima američkog Kongresa.
Američka Granična patrola predstavlja mobilnu, uniformisanu jedinicu u okviru CBP-a zaduženu za sprovođenje zakona.
Smrt 37-godišnjeg Pretija, belca i medicinskog tehničara zaposlenog u bolnici za veterane, dodatno je zaoštrila tenzije povezane sa masovnim merama suzbijanja imigracije koje sprovodi administracija Donalda Trampa u gradovima pod upravom demokrata. Incident je izazvao i snažan revolt javnosti, naročito nakon što su savezni zvaničnici odgovornost za njegovu smrt pripisali njegovom ponašanju, iako dostupni video-snimci ukazuju na suprotno.
Kako navode mediji koji su imali uvid u dokument, u izveštaju se ne tvrdi da je Preti posezao za oružjem, iako su ranije iz administracije dolazile tvrdnje da je predstavljao neposrednu opasnost.
Nakon pucnjave Ministarstvo unutrašnje bezbednosti SAD objavilo je fotografije pištolja za koji je saopštilo da ga je Preti imao kod sebe i da je, navodno naoružan, prišao policajcima. Iz Ministarstva su tvrdili i da se opirao pokušajima da bude razoružan, kao i da je jedan policajac pucao u samoodbrani, iako video-zapisi pokazuju da je Preti u tom trenutku već bio bez oružja.
Američka ministarka unutrašnje bezbednosti Kristi Noem izjavila je ubrzo posle incidenta da je Preti delovao kao neko ko želi da nanese maksimalnu štetu i ubije policajce, navodeći da je mahao oružjem. Međutim, dostupni snimci ne potvrđuju takve tvrdnje.
Prema pisanju Njujork tajmsa, istražitelji su u okviru izveštaja analizirali i snimke sa telesnih kamera policajaca.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Komentari