Tramp pomilovao ćurke uoči Dana zahvalnosti: Dao im hit imena! (FOTO)

25.11.2025 | 23:40

Tramp je tokom obraćanja iskoristio priliku da istakne rezultate svoje administracije

Copyright Tanjug/AP Photo/Julia Demaree Nikhinson

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp pomilovao je danas dve ćurke imena Vadl i Gobl povodom Dana zahvalnosti, čime su doživotno pošteđene da postanu deo američke praznične trpeze.

Ćurke, čija su imena izabrana putem onlajn glasanja, pomilovali su Tramp i prva dama SAD Melanija Tramp na svečanoj ceremoniji u Ružičnjaku Bele kuće, preneo je ABC njuz.

Tanjug/AP Photo/Julia Demaree Nikhinson
 

Na ceremoniji je, u šaljivom tonu, pomenuo i bivšu predsednicu američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi i lidera demokratske manjine u Senatu Čaka Šumera, navodeći da je razmatrao da ćurke nazove po njima, ali da „te ljude nikada ne bi pomilovao“.

Tanjug/AP Photo/Julia Demaree Nikhinson
 

Tramp je tokom obraćanja iskoristio priliku da istakne rezultate svoje administracije, uključujući usvajanje, kako je rekao, „velikog, prelepog zakona“, napore na povećanju bezbednosti u američkim gradovima i smanjenju međunarodnih tenzija.

Tanjug/AP Photo/Julia Demaree Nikhinson
 

U govoru je kritikovao i političke protivnike, uključujući bivšeg predsednika Džoa Bajdena, optužujući ga da je prošle godine nevažećim potpisom pomilovao ćurke Pič i Blosom, dodajući da je „zaustavio njihovo slanje na preradu“ i sada ih zvanično pomilovao.

Tanjug/AP Photo/Julia Demaree Nikhinson
 

Nakon pomilovanja, ćurke Vadl i Gobl biće vraćene u Severnu Karolinu, gde će živeti pod nadzorom Katedre za živinarstvo Univerziteta Severne Karoline u Raliju.

Iako se tradicija pomilovanja ćurki pominje još od vremena bivšeg američkog predsednika Abrahama Linkolna, savremena forma običaja ustanovljena je 1989. godine, za vreme administracije bivšeg predsednika SAD Džordža H. V. Buša, koji je prvi zvanično proglasio da pomilovana ptica neće završiti na trpezi, navodi Udruženje za istoriju Bele kuće.

Bonus video:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Tanjug