Keli živi na najudaljenijem mestu na svetu: Zaljubila se u meštanina i sa njim zasnovala porodicu na ostrvu
Žena koja se preselila na najudaljenije ostrvo na svetu otkrila kako je zaista živeti tamo
Keli Grin (34) iz Istborna u Engleskoj odlučila je da se preseli na Tristan da Kunju - udaljenu grupu ostrva u južnom Atlantskom okeanu - nakon što je tamo provela šest nedelja. Često je putovala po svetu jer joj je otac bio diplomata, a prvi put je čula za ovo izolovano ostrvo 2010. godine.
Dve godine kasnije odlučila je da ode tamo na odmor.
- Kada sam stigla, čovek sa ostrva je došao da mi pomogne sa prtljagom. Ime mu je Šejn, a kasnije sam ga ponovo srela u jedinom pabu na ostrvu - rekla je Keli.
Nakon što se vratila kući, ona i Šejn su ostali u kontaktu, a posle dve godine znala je da je vreme da napusti posao stjuardese i preseli se kod njega na ostrvo. Sada imaju dvoje dece.
Keli je detaljno opisala koliko je vremena potrebno da se stigne do Tristan da Kunje. Putnici prvo moraju da uhvate let za Kejptaun u Južnoj Africi, pre nego što krenu na putovanje od sedam do 10 dana, 1.700 milja preko južnog Atlantskog okeana na brodu, kaže Keli.
- Tri različita broda obavljaju oko 10 planiranih putovanja godišnje. Dva broda prevoze do 12 putnika, a jedan brod 40 - dodala je ona.
Neobičan život na ostrvu
Keli je 2013. zvanično spakovala kofere i preselila se na ostrvo, gde je njen muž sagradio kuću sa dve spavaće sobe i pomoćni objekat za njihovu porodicu. Sa Šejnom ima desetogodišnju ćerku i trogodišnjeg sina, koje odgajaju u Tristan da Kunji.
Keli je rekla da na ostrvu postoje samo jedna pošta, škola, turistički centar, bolnica, banka, kafić i pab.
- Nema restorana - dodala je.
- Jastog se izvozi širom sveta i predstavlja najveći izvor prihoda na ostrvu. Ostrvljani takođe uzgajaju sopstvene proizvode i gaje krave, ovce, kokoške i patke - objasnila je ona.
Keli je priznala da joj ponekad nedostaju neki aspekti Engleske.
- U Engleskoj odete u prodavnicu i dobijete unapred pripremljen obrok. Na ostrvu toga nema. Ako želite pljeskavicu, morate sami da sameljete meso ili napravite kiflice. To je potpuno drugačiji način života - rekla je ona.
Skupi troškovi života
Keli je rekla da su troškovi života na udaljenom ostrvu mnogo veći nego u Engleskoj jer je uvezena roba skuplja.
- Roba iz Južne Afrike je procenjena oko 75 odsto, a artikli iz Velike Britanije oko 95 odsto. Upravo sam naručila frižider, koji inače košta oko 650 dolara, ali morala sam da platim 1.100 dolara zbog transporta - otkrila je ona.
Sve to na stranu, Keli je rekla da i dalje oseća da život na Tristan da Kunji najbolje odgovara njoj i njenoj porodici.
- Ovde se osećam kao kod kuće više nego u Engleskoj. Ali opet, možda je to zato što sam živela širom sveta - rekla je ona.
Veruje da će njena deca jednog dana krenuti njenim stopama i odlučiti da putuju svetom kada budu starija.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari