Fatalna „supermagla“: Kako nastaje, zašto je toliko opasna i šta se događa kada padne

25.10.2023

20:00

0

Ova pojava može biti veoma opasna, posebno na auto-putevima, a u prošlosti je izazvala brojne lančane sudare

Fatalna „supermagla“: Kako nastaje, zašto je toliko opasna i šta se događa kada padne
ilustracija - Copyright Pexels

Najmanje sedam osoba je poginulo nakon što je gusta mešavina magle i dima obavila prometni auto-put u saveznoj američkoj državi Luizijani u ponedeljak, izazvavši udes čak 158 vozila. Nacionalna meteorološka služba nazvala je ovu pojavu „supermaglom“ tokom koje je vidljivost bila manja od tri metra, piše „Forbs“.

Posle lančanog sudara najmanje 25 osoba završilo je u bolnici, a neki od njih su vozili i zapalili se nakon što je vatra zahvatila cisternu koja je prevozila za sada nepoznatu opasnu tečnost.

Zaposleni u Hitnoj pomoći morali su pešice da idu do nastradalih jer prilaz vozilima nije bio moguć.

Državna saobraćajna policija Luizijane saopštila je da bi broj poginulih mogao da poraste jer se još traga za novim žrtvama. Osim toga, supermagla se ni u utorak ujutro nije potpuno razvedrila, pa je nekoliko škola odložilo početak nastave.

 

 

U ponedeljak ujutru, u periodu od čak šest sati, vidljivost je bila skoro nula. Razlog za to je supermagla, koja nastaje kada se vlažni materijali poput žbunja, lišća i drveća zapale i ovaj dim se pomeša sa hladnijim vazduhom.

Ova pojava može biti veoma opasna, posebno na auto-putevima, a u prošlosti je izazvala brojne lančane sudare - posebno u južnim delovima SAD u blizini korita potoka ili odvodnih kanala - poput onih koji se obično nalaze u močvarama u blizini Nju Orleansa.

 

 

Supermagla je kriva za mnoge saobraćajne nesreće u ovoj oblasti u proteklim decenijama. Četiri osobe su poginule na međudržavnom auto-putu između Tampe i Orlanda 2008. godine kada je loša vidljivost primorala spasioce da idu peške od automobila do automobila kako bi proverili da li ima povreda. Tada je povređeno 40 ljudi, a cisterna se prevrnula i izgorelo šest šlepera.

 

 

U 2012. godini 10 ljudi je poginulo kada se dim od obližnjih šumskih požara pomešao sa maglom u Gejnsvilu na Floridi, a još tri osobe su poginule prošle godine na putu u centralnoj Floridi.

Prema američkom Ministarstvu saobraćaja, magla izaziva više od 38.700 saobraćajnih nesreća svake godine, pri čemu je poginulo više od 600 ljudi, a povređeno je 16.300.

Magla je kriva i za nekoliko iznenadnih zaustavljanja i gašenja samovozećih automobila u San Francisku. „Vejmo“, jedna od dve kompanije koje upravljaju flotom robo-taksi vozila u gradu, rekla je da je čak pet automobila blokiralo saobraćaj tokom jutarnjeg špica u aprilu kada su se zaustavili na ivici puta i stali nakon što su naišli na gustu maglu.

Grad u proseku ima oko 108 maglovitih dana godišnje, izvestio je „San Francisko magazin“, a „Vejmo“ je saopštio da planira ažuriranje softvera kako bi poboljšao performanse svojih automobila koji se samostalno voze u magli i prilikom parkiranja.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike