Tvorac "Fajzerove" vakcine tvrdi: Korona je gotova! Objavio je i kada (VIDEO)

28.12.2020

18:33 >> 09:28

0

U ponedeljak je Evropska agencija za lekove (EMA) odobrila vakcinu nemačkog Bajonteka koju masovno proizvodi američki Fajzer

Tvorac "Fajzerove" vakcine tvrdi: Korona je gotova! Objavio je i kada (VIDEO)
Copyright Ugur Šahin Profimedia

Velika je verovatnoća da će vakcina biti efikasna protiv nove mutacije korone, kaže za DW Ugur Šahin, naučnik i šef kompanije “Bajontek”, čija je vakcina odobrena u EU. On se nada imunizaciji stanovništva do iduće zime.

U ponedeljak je Evropska agencija za lekove (EMA) odobrila vakcinu nemačkog “Bajonteka” koju masovno proizvodi američki “Fajzer”.

– Ovo je važan korak. Imamo prvu odobrenu vakcinu u Evropi – kaže Ugur Šahin, osnivač “Bajonteka”, u intervjuu za DW.

– Počinjemo sa vakcinacijama i očekujemo benefite za one koji prime vakcinu. Recimo, nadamo se da će kroz nekoliko meseci opasti stepen hospitalizacije starijih ljudi.

EMA će već 6. januara saopštitiodluku i o vakcini američke “Moderne”. To Šahinu daje nadu da bi uskoro na tržištu moglo da se nađe dovoljno vakcina da se „do iduće zime pandemija stavi pod kontrolu“. Za to je, kako kaže, potrebno da se imunizuje od 60 do 70 odsto ljudi.

GLAVOBOLJE ZBOG MUTIRANOG VIRUSA

Glavobolje zadaje nova mutacija virusa koja je najpre primećena u Velikoj Britaniji, a potom se pojavila u više zemalja kontinentalne Evrope. Prema epidemiološkim podacima, taj novi soj je osetno zarazniji. Britanci veruju da se zbog njega čak 70 odsto ljudi više zaražava.

Ono sto se svi pitaju je da li je nova varijanta otporna na vakcinu.

U Srbiji od četvrtka počela vakcinacija

U Srbiji je vakcinacija”Fajzerovom” vakcinom počela u 24. decembra. Među prvima su je primili premijerka Ana Brnabić, ministarka Darija Kisić Tepavčević i dr Predrag Kon.

– Još ne znamo, jer nismo obavili testove – kaže Šahin, i najavljuje da će u naredne dve sedmice “Bajontek” proveriti kakav je odgovor ove mutacije na njihovu vakcinu.

– Naučno gledano, visoka je verovatnoća da hoće. Iako ova varijanta ima višestruke mutacije, izmenjeno je samo jedan odsto relevantnog proteina. To znači da je 99 odsto isto, a naša vakcina izaziva imuni odgovor tako što napada protein virusa sa više strana –  dodaje naučnik.

ŠAHIN I NJEGOVA SUPRUGA DECA TURSKIH IMIGRANATA

Ugur Šahin i njegova supruga Ozlem Tureči su odgovorni za nastanak vakcine.

Ovaj bračni par iz Majnca je u medijima dobio oreol bezmalo superheroja. Ali Šahin želi da ostane skroman:

– Mi smo naučnici. A nauka je obavila ono što je važno. Mi nismo sami u tome, mislim da je superheroj cela naučna zajednica, i to bi valjalo nagraditi – ne pojedinačno, već u vidu investicija u istraživanja.

Ozlem Tureči Profimedia

Ipak, Ugur Šahin, čovek koji je smislio vakcinu – nije je još primio. Tokom kliničkih studija je zbog sukoba interesa zabranjeno ljudima iz kompanije koja radi na vakcini učešće u tome. A sada u Nemačkoj vakcinacija počinje od prioritetnih grupa.

Šahin se nada da će naći „legalno i fer“ rešenje da se ipak on i njegovi saradnici vakcinišu, jer želi da obezbedi nesmetan dalji rad.

Ugur Sahin Profimedia

Šahin i Turečijeva bili su usredsređeni na borbu protiv raka. Njihov pristup se pritom znatno razlikovao od uobičajenog lečenja karcinoma. S obzirom na to da ne postoje dva pacijenta kod kojih je genetska mutacija ćelija raka potpuno ista, oni ne bi trebalo da budu jednoobrazno lečeni hirurškim zahvatima, hemoterapijom ili zračenjem, smatra to dvoje lekara. Umesto toga, svakom pacijentu je potrebno lečenje posebno prilagođeno njemu.

Pritom, Šahin i Turečijeva koriste činjenicu da ljudsko telo često može da pomogne samo sebi kada ga napadaju bakterije ili virusi. Njihov cilj je da razviju imunoterapiju koja stimuliše mehanizme samoizlečenja i šalje sopstvene odbrambene snage kako bi zloćudne tumore učinili bezopasnim.

MEĐU 100 NAJBOGATIJIH U NEMAČKOJ, ALI NA POSAO IDU BICIKLOM

Turečijeva i Šahin su deca turskih emigranata koji su se krajem šezdesetih godina prošlog veka doselili u Nemačku. Upoznali su se na Univerzitetu u Hamburgu, a u braku u kojem su od 2002. imaju ćerku. Šahin je rođen u Turskoj, i imao je četiri godine kada se sa majkom doselio u Nemačku, gde mu je u “Fordovoj” fabrici već radio otac. Turečijeva je ćerka lekara, a rođena je u Donjoj Saksoniji, prenosi “Gardijan”.

Veliki dan za nauku i čovečanstvo: Vakcina protiv kovida efikasna 90 odsto?! 

Još 2001. osnovali su “Ganimed”, firmu koja se takođe bavila razvojem antitela na kancer, da bi je pre četiri godine za 1,4 milijarde evra prodali japanskom “Astelasu”.

Uprkos tome što su ih mediji svrstali među sto najbogatijih Nemaca, u javnosti su predstavljeni i kao veoma skromni ljudi, koji na posao dolaze na biciklu.

– Vrlo rano sam shvatio da me interesuje nauka – rekao je Šahin kada mu je 2019. dodeljena iranska nagrada za nauku „Mustafa“.

Rođen je u Turskoj,  a s četiri godine se s majkom preselio u Keln, gde je njegov otac radio kao gastarbajter u fabrici „Ford“. Nakon završene srednje škole studirao je medicinu na Univerzitetu u Kelnu.

Kao mladi istraživač, sa samo 20 godina, počeo je da radi u laboratoriji.

– Imali smo predavanja od ujutro do 16 časova. Ali kad su moje kolege studenti odlazili kući, ja sam išao u laboratoriju i tamo radio. Obično do 21-22 sata, a ponekad i do četiri ujutru –  izjavio je Šahin za Dojče vele. Potom se biciklom vraćao kući.

Pročitajte još

Šahin je 1992. godine doktorirao s najvišom ocenom, a zatim je radio kao lekar za internu medicinu i hematologiju/onkologiju na Univerzitetu u Kelnu, gde je habilitirao 1999. godine. Potom se preselio u Univerzitetsku bolnicu Zarland, gde je upoznao svoju sadašnju suprugu Ozlem Tureči.

Ozlem Tureči je ćerka turskog lekara koji je u Nemačku došao iz Istanbula. Kad je Sahin došao u Zarland, ona je tamo studirala medicinu. Danas predaje na Univerzitetu u Majncu i smatra se pionirom imunoterapije raka.

– Otac je imao ordinaciju u našoj porodičnoj kući i mi smo se kao deca igrali među pacijentima. Već tada nije bilo stroge odvojenosti između posla i privatnog života – priseća se Ozlem Tureči. Od oca je preuzela i to da je briga o pacijentima u centru pažnje.

Ozlem Tureči i Ugur Šahin Profimedia

Kad su se Turečijeva i Šahin 2002. godine venčali, on je već radio u Univerzitetskoj klinici u Majncu. Čak je i na dan venčanja Šahin bio u laboratoriju – pre nego što je otišao do matičara. A i posle venčanja se vratio u laboratoriju.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike