Šta je toplotna kupola, fenomen koji hara Kanadom, i do kada će nepodnošljivi talas vrućine trajati?

02.07.2021

07:13 >> 10:15

0

Meteorološka anomalija utiče na opstanak visokih temperatura i trend njihovog rasta, a naučnici strahuju da bi ova pojava mogla da postane veoma česta u nar

Šta je toplotna kupola, fenomen koji hara Kanadom, i do kada će nepodnošljivi talas vrućine trajati?
Copyright Deca iz Kanade pokušavaju da se rashlade; Profimedia

Toplotni talas, koji se smatra najekstremnijim koji je ikad zabeležen na severozapadu Pacifika, nastavlja da obara rekorde. Na najjačem udaru je zapad Kanade, u kojoj su u poslednjih nekoliko dana od vrućine preminule 233 osobe.

Tamo je, u selu Liton, 260 kilometara severoistočno od Vankuvera, zabeležena rekordna temperatura od 49,5 stepeni celzijusa, što je 21 stepen iznad proseka za ovo doba godine. Zbog toga je građanima naloženo da izlaze napolje uz maksimalan oprez i “samo ako je to neophodno”.

Osim pomenuta 233 smrtna slučaja za koja je utvrđeno da su posledica previsoke temperature, stotine iznenadnih smrti povezuje se sa toplotnim talasom. Samo u provinciji Britanska Kolumbija u proteklih pet dana evidentirano je 486 smrtnih slučajeva, što je porast od 195 odsto u odnosu na isti period prethodnih godina.

Neočekivano visoke temperature izmerene su i širom Severne Amerike, a načelnica pogrebne službe u Britanskoj Kolumbiji Liza Lapuant izjavila je da je uverena da je veći procenat smrtnosti povezan sa ekstremnim vremenskim prilikama.

Profimedia

– Iako je prerano reći sa sigurnoću koji broj ovih smrti je povezan sa vrućinom, veruje se da su na značajan skok broja umrlih uticale ekstremne vremenske prilike u Britanskoj Kolumbiji, koje pogađaju veliki deo naše provincije – kazala je Lapuantova.

Veliki broj naučnika tvrdi da je za ovakve vrućine krivo globalno zagrevanje i stalni rast temperatura, dok meteorolozi kažu da je za dugotrajni toplotni talas odgovorna i meteorološka anomalija – toplotna kupola.

Šta je toplotna kupola?

Toplotna kupola je planina toplog vazduha koja je zarobljena na jednom mestu zbog vazdušnih strujanja u gornjem sloju atmosfere, to jest povezani sistem niskog i visokog pritiska koji se zadržava u određenom regionu.

U ovom slučaju toplotna kupola zadržala se na severozapadu Tihog okeana. Ona deluje kao blokada u atmosferi, a specifična vrsta ove blokade naziva se omega blok, jer izgleda kao grčko slovo omega, koje ne dozvoljava vrelom vazduhu da napusti njegove okvire.

Pokušaj rashlađivanja u Kanadi; Profimedia

Ovo se događa kada su promene u temperaturi okeana velike. Tada se topli vazduh podiže iznad okeana i tu se zdržava u obliku planine ili kupole.

Zašto su temperature toliko visoke?

Područja u kojima je pritisak visok, kao što su toplotne kupole, imaju vazduh koji tone. Vazduh se sabija na zemlji i kompresijom zagreva vazdušni stub. Osim toga, vetrovi se spuštaju niz planine naniže u gradove poput Sijetla i Portlanda, a i to kretanje nadole utiče na porast zagrevanja.

Lokalni faktori u kombinaciji sa klimatskim promenama, koje su zagrejale severozapad Pacifika za desetak stepeni od preindustrijske ere, pojačavaju intenzitet već jakog toplotnog talasa.

Požari u Litonu

Pre dva dana na zapadu Kanade izbio je i požar, koji je buknuo kao posledica rekordno visokih temperatura. Stanovnici Litona, sela u provinciji Britanska Kolumbija, evakuisani su po naredbi gradonačelnika, nakon što je u njoj tokom ove nedelje tri dana zaredom obaran kanadski temperaturni rekord. Danas je svetom odjeknula vest da je 90 odsto sela izgorelo u požaru koji ga je zahvatio, ali žrtava, srećom, nema.

Požar u Kanadi; Profimedia

Koliko dugo će trajati efekat toplotne kupole?

Toplotna kupola uglavnom opstaje nedelju dana. Ona se raspada kada postane prevelika i tom prilikom oslobađa zarobljeni topli vazduh.

Do srede će vrućina biti blaža u obalnim regijama i u Sijetlu i Portlandu, kada će, prema predviđanjima, iznositi oko 30 stepeni. Ipak, rekordno visoke temperature zadržaće se tokom cele nedelje u unutrašnjim delovima pacifičkog severozapada.

Ova pojava je veoma retka i javlja se jednom u 1.000 godina, ali mnogi stručnjaci smatraju da bi zbog klimatskih promena ovi toplotni talasi mogli da postanu učestali u narednim godinama.

Pročitajte još

Pričajući o toplotnoj krizi u Kanadi, premijer Britanske Kolumbije Džon Horgan rekao je da ovo treba da posluži kao velika lekcija da klimatska kriza nije fikcija.

– Ovo nije samo problem Britanske Kolumbije i Kanade, već globalni izazov – upozorio je on.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike