Ovo su najbogatije američke države: O svotama koje zarađuju njihovi stanovnici mnogi mogu samo da maštaju

28.01.2021

08:00 >> 08:36

0

Iako su troškovi života u njima visoki, većina građana može sebi da priušti sve

Ovo su najbogatije američke države: O svotama koje zarađuju njihovi stanovnici mnogi mogu samo da maštaju
Copyright Pixabay

Sjedinjene Američke Države su sedma najbogatija zemlja na planeti sa BDP-om koji po glavi stanovnika iznosi 64.906 dolara. Ipak, nisu sve američke savezne države podjednako bogate, a jaz između imućnih i siromašnih je veliki u svakoj od njih. Po prosečnoj zaradi po glavi stanovnika, narednih pet zemalja SAD smatra se najbogatijim, a njihovoj ekonomskoj snazi doprinose različiti faktori.

1) Merilend

Pixabay

Merilend trenutno ima status najbogatije američke države, sa prosečnim primanjem od 81.868 dolara po glavi stanovnika. U njemu živi više od 6 miliona ljudi, a ekonomija ove države je jaka zahvaljujući tehnološkoj, avio i odbrambenoj industriji. Osim toga, veliki broj stanovnika ove države zaposlen je u administrativnom sektoru u Vašingtonu, a kako su ovi poslovi dobro plaćeni, to povećava visinu prosečne zarade.

Ekonomija dobija dosta i zbog ozbiljnih ulaganja u obrazovanje, zbog čega Merilend ima veliki broj visokokvalifikovanih radnika. Posao u Nacionalnoj sigurnosnoj agenciji jedan od najplaćenijih, a u ovoj organicaiji zaposlen je najveći broj matematičara u Americi.

2) Nju Džerzi

Pixabay

Nju Džerzi je druga najbogatija država SAD, a veliki udeo u tome ima susedni Njujork, u kom je zaposlen veliki broj njenih građana, od kojih neki rade i u Vol stritu. U Nju Džerziju postoji veliki broj velikih farmaceutskih kompanija i firmi za informacione tehnologije i transport. Raznolikost u broju razvijenih ključnih sektora posledica je činjenice da u Nju Džerziju 40 osto stanovnika ima diplomu fakulteta.

Iako je ovo jedna od najmanjih država SAD, ima najveću gustinu naseljenosti, delimučno zbog blizine Njujorka i Filadelfije. Nju Džerzi je poznat i kao jedna od omiljenih destinacija za odmor, na koju najčešće idu Njujorčani, pa tako ekonomija ove države ima velike koristi i od turističkog sektora.

3) Havaji

Pixabay

Iako se ekonomija Havaja drastično razlikuje od ekonomija drugih američkih država, oni su treći na listi najbogatijih. Prosečna cena nekretnine na Havajima iznosi 616.600 dolara, zbog čega je na vrhu liste u Americi, a i troškovi života tamošnjih stanovnika izuzetno su visoki.

Bogatstvo Havaja dolazi od dve ključne industrije: turizma i odbrane. Ova država je jedno od najpopularnijih odmarališta, dok je manje poznata činjenica da tamo boravi 75.000 radnika Ministarstva odbrane SAD. I agrikultura je jedan od ključnih aspekata lokalne ekonomije sa šećernom trskom, bananom i avokadom koji se uzgajaju i u komercijalne svrhe i za ličnu upotrebu.

4) Masačusets

Pixabay

Pročitajte još

Ova država poznata je po tome što ima najveći broj obrazovanih stanovnika u Americi. Harvard, masčusetski Institut za tehnologiju i Univerzitet Tufts, kao poznati obrazovni centri, nalaze se u blizini Bostona, glavnog grada ove države. Finansijske usluge, tehnologija i medicina sektori su koji posebno doprinose ekonomiji, a osim njih jak je i turizam.

Masačusets je najnaseljenija država u SAD, sa Bostonom kao najvećim gradom u regionu. Kao urbani centar, Boston nastavlja da napreduje, imajući korist od toga što je kroz istoriju bio domaćin mnogih događaja vezanih za američku revoluciju, uključujući i Bostonsku čajanku u decembru 1773.

5) Konektikat

Pixabay

Peta najbogatija država SAD je Konektikat, u kojoj je najveći broj stanovnika ima visoko plaćene posleove u informacionom i finansijskom sektoru. Po broju milionera koji žive u njoj, ova država je treća na listi u Americi. Prosečna cena nekretnina 2018. godine iznosila je 72.812 dolara.

Konektikat je svetski lider u razvoju industrije i trenutno ima neverovatno raznovrsnu proizvodnu industriju, u rasponu od proizvodnje nuklearnih podmornica do proizvoda koji nastaju preradom metala.

Najsiromašnije države 

Prema studiji sprovedenoj 2019. godine, nacionalna stopa siromaštva iznosila je 10,5%, to jest 34 miliona Amerikanca spadalo je u grupu siromašnih. Najveći procenat siromašnih imali su Portoriko, Misisipi, Luizijana, Kentaki, Arkanzas, Zapadna Virdžinija, Alabama, Oklahoma, Tenesi i Južna Karolina.

Instaliraje našu iOS ili Android aplikaciju – 24sedam.rs

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike