Najtužnija prva dama: Džeki Kenedi je fascinirala ceo svet, dva puta je ostala udovica, a život joj je obeležio lanac nesreća

19.05.2021

07:03 >> 07:07

0

Na današnji dan pre 27 godina preminula je žena koja je uspela da zaseni sve koje su bile na njenom mestu pre i posle nje

Najtužnija prva dama: Džeki Kenedi je fascinirala ceo svet, dva puta je ostala udovica, a život joj je obeležio lanac nesreća
Copyright Džeki Kenedi/Profimedia

Džeklin Džeki Li Buvije Kenedi Onazis ostala je upamćena kao omiljena prva dama u istoriji Sjedinjenih Američkih Država, bez koje je suprug Džon F. Kenedi retko išao na javna dešavanja, svestan da je ljudi vole i da mu donosi dosta političkih poena.

Džeklin Li Buvije je rođena 28. jula 1929. godine u Njujorku. Otac joj je bio trgovac na Vol Stritu, Džon Vernou, a majka socijalistkinja Dženet Li Buvije. Detinjstvo je provela između Njujorka i Ist Hemptona na Long Ajlendu, a školovala se u najboljim privatnim školama. Mladost je provela u Francuskoj, sve dok se nije upisala na prestižni Univerzitet “Džordž Vašington” u Vašingtonu. Prvi put se zaposlila 1951. godine u “Vašington tajmsu”, gde je radila intervjue sa brojnim ljudima, a jedan od njih bio je i kongresmen Masačusetsa po imenu Džon F. Kenedi.

Ipak, on nije bio njena prav ljubav, nego se pre njega verila u decembru 1951. sa mladim brokerom Džonom Hjutsedom. Međutim, ova veridba je raskinuta u martu naredne godine jer je Džekina majka bila protiv toga braka zato što on nije bio dovoljno uticajan i zato što je godišnje zarađivao samo 17.000 dolara.

Ni romansa sa budućim predsednikom SAD nije počela odmah. Pre nego što su u maju 1952. godine počeli vezu, sreli su se nekoliko puta, ali im kad su počeli da se zabavljaju nije trebalo mnogo da shvate da žele da provedu ostatak života jedno s drugim jer su se venčali već u septembru 1953.

Brak im od samog početka nije ličio na bajku. Imali su turbulentan odnos zbog Džonovih afera i njegovih problema sa zdravljem, ali su se trudili da to javnost ne sazna. Džon je patio od hronične Adisonove bolesti, a krajem 1954. godine bio je podvrgnut i dvema gotovo fatalnim operacijama kičme. Džeki je tugu lečila kupujući garderobu i dekorišući stan.

Profimedia

U braku sa njim rodila je ćerku Karolinu i sina Kenedija Juniora. Doživela je nekoliko pobačaja, rodila je mrtvu ćerku Arabelu, a sin Patrik je preminuo 39 sati od porođaja.

Kad je njen suprug izabran za predsednika, ona je imala veliku ulogu u građenju njegovog imidža i nije žalila truda i novca da Belu kuću reprezentativno uredi. Novinare željne senzacije koristila je kako bi u javnosti stvorila sliku o svojoj porodici kakvu je želela. Fotografije predsednika dok se igra s decom u Ovalnom kabinetu, njih četvoro na izletima, njihova letovanja i zimovanja – njena su zamisao.

Džon je rano počeo da uviđa kako mu deo popularnosti među masom donosi i obrazovana i elegantna supruga koja je bila i politički prosvetljena, pa je mogla i da ga posavetuje. Mediji su je obožavali i nazivali je modnom ikonom, pa je i sam Džon često javno zahvaljivao supruzi kao najvećoj podršci. Kenet o Donel se prisećala da je veličina gomile koja je pratila Kenedija bila dvostruko veća kada je on bio u pratnji supruge. Roza Kenedi je primetila da Džeklin ne prija velika medijska pažnja zbog njene stidljivosti. Novembra 1958. godine Kenedi je izabran za drugi mandat. Zasluge za to pripisivao je svojoj ženi.

Suprugove afere

Pisac Kristofer Anderson pisao je u knjizi “Finalne godine Džeki i Džona” da je prva dama znala za sve suprugove afere. Čak je znala i njegova ljubavnice po imenima, ali je bila spremna da zažmuri na sve iako su je one uznemiravale, sve dok je suprug ne sramoti javno.

Profimedia

Zato ju je najviše uznemirila njegova veza sa Merilin Monro, jer je ona u to vreme bila prava diva, pa je postojala opasnost da preljuba postane veliki skandal i da uništi Kenedijevu reputaciju i njen brak.

Glumica se nadala da će se Džon oženiti njom, navodi se u pomenutoj knjizi, pa je bliskog prijatelaj pitala da li može da je zamisli kao prvu damu, da bi jednom prilikom pozvala i samo Džeki u Belu kuću i rekla joj da joj je Džon obećao brak. Monro je brzo postala veliki problem svom ljubavniku, jer je postala doslovno opsednuta njime.

– On je s njom manje-više završio nakon jednog zajedničkog vikenda. Čak joj je pred svima rekao kako ionako nije materijal za prvu damu – otkrio je tada Džonov bliski prijatelj.

Renoviranje Bele kuće

Kada je Džeklin ušla u Belu kuću kao prva dama, bila je razočarana kada je videla da su sobe za goste opremljene neuglednim komadima nameštaja, pa je njen prvi veliki projekat bio da Beloj kući vrati istorijski karakter. Odlučila je da je učini lagodnijom za porodični život, dodajući kuhinju na porodični sprat i uređujući nove sobe za svoju decu. Suma od 50.000 dolara koja je određena za ovo renoviranje skoro odmah je potrošena. Nakon toga Džeki je osnovala Komitet za likovnu umetnost koji bi nadgledao i finansirao nastavak radova i tražila je savete američkog stručnjaka za nameštaj, Henrija Du Ponta. Kako bi mogla da sprovede svoju ideju u delo, objavljen je vodič Bele kuće, od čije prodaje je finansirana restauracija. Džeklin je nadgledala redizajn i presađivanje bašte. Nakon ubistva njenog supruga bašta je preimenovana u “Baštu Džeklin Kenedi”.

Profimedia

Pre Kenedijevih predsednici i njihove porodice imali su običaj da odnose odeću i druge predmete iz Bele kuće prilikom odlaska. Zbog toga u njoj nije bilo mnogo istorijskih predmeta, a Džeklin se pobrinula da se odnešen nameštaj vrati. Sama je pisala donatorima kako bi pronašla nestale komade pokućstva, a Kenedi je pokrenuo predlog zakona da nameštaj Bele kuće postane vlasništvo Smitsonijan institucije, a ne da bude na raspolaganju odlazećim bivšim predsednicima. Džeklin je osnovala i Istorijsko udruženje Bele kuće, Komitet za očuvanje Bele kuće, mesto stalnog kustosa Bele kuće, Čuvara Bele kuće. Bila je prva američka predsednica koja je zaposlila kustosa Bele kuće.

Džeklin je 14. februara 1962. godine, kada ju je uredila kako je zamislila, organizovala prvu televizijsku turneju po Beloj kući. Film je gledalo 56 miliona gledalaca u Sjedinjenim Američkim Državama, a kasnije je emisija distribuirana u 106 zemalja. Džeklin je osvojila nagradu Akademije za televizijsku umetnost i nagradu Emi 1962. godine. Bila je jedina Prva dama koja je osvojila Emija.

Atentat na Kenedija

Džon Ficdžerald Kenedi ubijen je 22. novembra 1863. godine u Dalasu. U vozilu sa njim tada je bila i Džeki, kao guverner Teksasa Džon Konali i njegova supruga Neli. Prva dama sedela je levo od svog supruga, u trećem redu sedišta u predsedničkoj limunzini, a guverner i njegova supruga sedeli su ispred. Potpredsednik Lindon Džonson i njegova supruga sedeli su u drugom automobilu u pratnji.

Nakon što je limunzina skrenula u ulicu Elm, Prva dama je čula ono što je smatrala paljenjem vozila i nije shvatila da je reč o pucnjavi, sve dok nije čula guvernera Konelija kako viče. U narednih nekoliko sekundi ispaljena su još dva hica, od kojih je jedan pogodio njenog supruga u glavu. Džeki je skoro odmah pokušala da se domogne zadnje strane limunzine, a kasnije je agent Tajne službe, Klint Hil, rekao Vorenovoj komisiji da misli da je Džeklin posegla preko sedišta po komadić lobanje svog muža, koju je metak razneo. Hil je otrčao do automobila i skočio na njega, usmeravajući je natrag do svog sedišta.

Profimedia

Predsednik je odveden u obližnju bolnicu, a prva dama je prisustvovala pokušaju reanimacije i spašavanja u operacionoj sali. Kad su joj u bolnici saopštili da je preminuo, odbila je da skine krvavu garderobu i u svom roze kompletu umazanom krvlju otišla je na aerodrom.

– Pustite ih da vide šta su uradili – rekla je.

U istom odelu stajala je i pored Džonsona dok je polagao zakletvu, a on je želeo da Džeklin bude prisutna kako bi dokazala legitimitet njegovog dolaska na vlast.

Džeki O.

Kada se pet godina posle suprugove smrti udala za grčkog bogataša Aristotela Onazisa, mnogi su joj zamerili. On je tada bio sveže razveden i u vezi sa operskom divom Marijom Kalas.

Da bi se venčao sa Džeki, Onazis je raskinuo sa Kalas. Džeki je insistirala na braku, a ne na vezi, jer nije htela da sramoti decu. Četiri meseca pre venčanja brat njenog pokojnog muža Robert Kenedi ubijen je u Los Anđelesu, pa je Džeki odlučila da je bolje da sa decom ode iz SAD jer je moguće da su svi Kenedijevi na meti.

Profimedia

Ovim brakom ponovo je dobila novac i izgubljenu moć, ali njena sreća nije dugo trajala. Onazis je ubrzo tražio razvod, a od parlamenta Grčke da usvoji zakon koji će sprečiti da ona po njegovoj smrti dobije 25 procenata bogatstva, što joj je po zakonu pripadalo. Ipak, razvod nije mogao da dobije zbog nedostatka razloga po tadašnjim grčkim zakonima, pa je kao oženjen čovek nastavio da se viđa sa marijom Kalas.

Džeki se pred kraj njihovog braka preselila u Njujork, gde je ostala do svoje smrti.

Onazis je umro sa 69 godina, 15. marta 1975. godine u Francuskoj, od bronhijalne upale pluća. Njegova ćerka Kristina je nasledila pola njegovog bogatstva. Druga polovina je otišla na Fondaciju Onazis, koju je uspostavio u čast svog sina Aleksandra Onazisa. Takođe, Kristina je pokrenula sudsku parnicu čijom presudom je Džeki umjesto 125 dobila 20 miliona dolara.

Starost i smrt

Smrt Aristotela Onazisa učinila ju je po drugi put udovicom u 46. godini. Pošto su joj deca sada bila starija, posvetila se pisanju i postala je urednik-konsultant u “Vikong presu”. Otkaz je dala kada je vlasnik bez njenog znanja objavio triler čiji zaplet asocira na ubistvo Džona Kenedija.

Nešto kasnije, 1978. godine, radi kao urednik u “Dabldeju”. Radila je samo tri dana u sedmici i koristila je duge odmore. Nije se ponovo udavala, a poslednjih godina života viđana je u pratnji belgijskog industrijalca i trgovca dijamantima.

Profimedia

U januaru 1994. godine dijagnostikovan joj je rak. Njena porodica je na početku bila optimistična, a ćerka ju je čak naterala da prestane da puši. U aprilu iste godine rak se brzo proširio.

Džeki Kenedi je umrla okružena članovima najuže porodice uz trgovca dijamantima Maurisa Templsmana, za kog su mnogi tvrdili da je njena srodna duša. Njihova veza počela je nakon Onazisove smrti, iako su se upoznali još pedesetih godina. On je prihvatio njenu decu i unuke i zajedno su proveli 12 godina do njene smrti.

Pročitajte još

Velika povorka ljudi se okupila je na dan smrti, 19. maja, ispred njenog apartmana na Petoj aveniji u Njujorku. Umrla je u 64. godini, na dan kada bi njen otac, da je bio živ, slavio 103. rođendan.

Sahranjena je 23. maja pored prvog supruga Džona Kenedija i blizu njihovo dvoje prevremeno rođene dece, sina Patrika i kćerke Arabele. Ceremoniju su prenosile sve svetske TV stanice. Upamćena je kao posebna žena, koja je prvi put bila udata za najmoćnijeg čoveka na svetu, a drugi put za najbogatijeg.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike