Mračni život vladara Dubaija: Ćerku niko nije video 20 godina, žena pobegla od njega kad je čula sve grozote

16.08.2021

07:05 >> 09:38

0

Princeza Latifa nije jedina koja je želela da se otrgne iz kandži svog moćnog oca

Mračni život vladara Dubaija: Ćerku niko nije video 20 godina, žena pobegla od njega kad je čula sve grozote
Copyright Profimedia/Instagram Printscreen

Šeik Muhamed bin Rašid al Maktum, vladar Dubaija i potpredsednik Ujedinjenih Arapskih Emirata, jedan je od najbogatijih svetskih lidera, a njegov tajnoviti privatni život često privlači pažnju javnosti.

Svet već tri godine pokušava da sazna šta se događa sa njegovom ćerkom, princezom Latifom Muhamed al Maktum, koja je u martu 2018. snimila video u kome je tvrdila da je utamničena i da ne može da živi slobodno.

Kraljevska porodica je uvek negirala da je Latifa zarobljena i tvrdila da je na bezbednom i okružena ljubavlju.

Međutim, Latifa nije jedina koja je želela da se otrgne iz kandži svog moćnog oca.

Šeik Dubaija na konjičkim trkama u Britaniji, Profimedia

Za drugu ćerku Šamsu godinama niko nije čuo, a jedna od njegovih žena Haja bint al Husein odlučila je da ga napusti, veruje se, upravo zbog glasina da je zatočio i mučio svoje ćerke.

Inače, šeik Al Maktum je imao najmanje šest žena. Osim Haje, koja je na kraju zatražila razvod, tu su i Hind bint Maktum bin Džuma al Maktum, Randa bint Muhamed al Bana, Delila Alula i Zoe Grigorakos.

Prvom ženom, Hind bint Maktum bin Džuma al Maktum, oženio se 26. aprila 1979. godine, i ona je majka njegovo dvanaestoro dece, uključujući prestolonaslednika princa Hamdana.

Princeza Haja mu je bila druga žena, a studirala je na Univerzitetu Oksford.

Ne zna se tačno koliko šeik Dubaija ima dece, ali se veruje da ih je najmanje 30, sa različitim ženama.

Princeza kojoj se izgubio svaki trag

Iako je Latifa bila često u medijima, izgleda da je Šamsa al Maktum, ćerka šeika Muhameda i Alžirke Hurije Ahmed Lamare, zaboravljena.

Pre više od 20 godina, tada 19-godišnja princeza oteta je sa ulica Kembridža. Sa prijateljima je tada bila u jednom baru, a kasnije tog dana zaustavila su se jedna kola u kojima su sedela, kako je sama posvedočila, barem četiri naoružana muškarca.

Istakla je da su u pitanju članovi šeikovog ličnog obezbeđenja iz Dubaija. Naređeno joj je da uđe u kola, a naposletku je privatnim avionom prebačena natrag u Dubai.

To je izazvalo reakciju policije i međunarodne javnosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by mmm8 fans ❤️ (@al_maktoum_world)

Otkriveno je da je mesec dana ranije pobegla sa imanja svog oca koje se nalazi nadomak britanskog sela Čobama i potom odsela u hostelu u južnom Londonu. Potražila je savet kako da ostane u Velikoj Britaniji.

– Uhvatio me je otac, našao me je preko nekoga sa kim sam ostala u kontaktu. Uhvatili su me 19. avgusta u Kembridžu. Poslao je četvoricu Arapa, koji su nosili oružje i pretili mi. Odvezli su me na očevo imanje, dali mi dve injekcije i šaku tableta, a sledećeg jutra su me ukrcali u avion i vratili u Dubai. Zaključana sam – napisala je u mejlu koji je nekako uspela da pošalje savetniku za imigracije sa kojim je imala prilike da razgovara pre nego što je oteta.

– Nisam videla nikoga, čak ni čoveka koga vi zovete mojim ocem. Rekla sam vam da će se ovo dogoditi. Znam ove ljude, imaju sav novac i moć ovog sveta, mogu sve da urade – dodala je ona.

Od tada Šamsa nije viđena, a njeno ime je ponovo pomenuto tek kada je priča princeze Latife postala aktuelna.

Princeza je dugo sanjala o bekstvu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maitha M R Al Maktoum (@mmrm1)

U pismu rođaci Fatimi Esabri se požalila: “Razmišljam da pobegnem. Znam da to neće rešiti moje probleme, zato sam mislila da ponovo razgovaram sa majkom. Ne brini, ti mi ne daješ nikakve ideje niti me hrabriš da radim bilo šta. Samo kažem da sam se odlučila na to i da ovde nema ničeg što bi me zadržalo.”

Fatima, koja sada živi u Britaniji kao muškarac Markus, kaže da je tada Šamsa bila ljuta jer joj je otac zabranio da ide na fakultet.

Esabri kaže da je pokušao da priča i sa devojčicinom majkom, ali bez uspeha.

Zbog toga je i njemu ukinut džeparac i ostao je bez titule. On je u nekoliko intervjua istakao da strahuje za živote dveju sestara, Latife i Šamse.

– Tamo nema slobode, da sam i ja ostao, ne verujem da bih preživeo – rekao je on.

Markus je rođen u Maroku kao Fatima, a veći deo detinjstva proveo je u Parizu. Sa 12 godina došao je na kraljevski dvor kako bi živeo sa ujnom koja se udala za šeika.

– Živeti u Dubaiju nije bilo tako striktno kao danas. Bilo mi je dozvoljeno da idem u francusku školu, a pošto sam bio mlad, imao sam malo slobode. Išao sam u tenis klub i hotele, ali je uvek neko bio sa mnom. U to vreme imali smo sve što smo hteli, ali nismo bili srećni jer nam mnogo toga nije bilo dozvoljeno – rekao je Esabri.

Odbegla žena

Nakon što je ćerka vladara Dubaija, Latifa Muhamed al Maktum, pokušala da pobegne od svog strogog oca, pronela se vest da je i njegova supruga učinila isto.

Najmlađa supruga vladara Dubaija, Haja, navodno je mesecima oprezno planirala bekstvo u London, i to nakon što je muž lagao da je zatočio i mučio svoju stariju ćerku. Prijatelji su rekli da je princeza Haja Bint al Husein pobegla iz Dubaija kada je čula kako šeik Muhamed tretira svoju ćerku Latifu. Nije želela da nju ili njenu decu zadesi ista sudbina.

Iako šeik tvrdi da je Latifa bila oteta i žrtva iznude, pa su morali da je vraćaju u Dubai, ona sama kaže da to nije istina i da je pokušavala da pobegne i započne novi život u SAD.

Haja je otišla u Veliku Britaniju sa dvoje dece, za koje je počela velika borba za starateljstvo.

Profimedia

Prema pisanju “Gardijana”, ona je prvobitno verovala mužu, ali je postala veoma zabrinuta kada su se pojavili medijski napisi.

Kako je rekla, 6. decembra 2018. godine je posetila Latifu.

– Otvorila je vrata, pogledala me, zagrlila i briznula u plač. Dugo je plakala. Izgledala je ranjivo, nije imala šminku i bila je bleda – kazala je ona pred britanskim sudom.

Šeik joj je potom rekao da prestane da se meša u stvari koje se je ne tiču.

Inače, Haja je ćerka pokojnog kralja Jordana i polusestra aktuelnog kralja te zemlje Abdulaha II. Za šeika Dubaija se udala 2004. godine, a dugo se smatralo da su skladan par, sve dok njeno bekstvo nije razvejalo te bajkovite priče.

Profimedia

Filmsko bekstvo princeze Latife

Bivši marinac Erv Žober, u dokumentarcu “Bekstvo iz Dubaija”, podrobno je opisao kako je upoznao Latifu i pomogao joj da napusti zemlju.

Publici je pokazao i poruke koje je razmenjivao sa Latifom. Tada mu je poručila da bi pre umrla nego da se vrati strogom ocu koji je kontrolisao njen život.

Tvrdila je i da je njena sestra, tokom jednog putovanja u Britaniju, pokušala da pobegne, ali je uhvaćena dva meseca kasnije i vraćena nazad u UAE, gde je zatočena i drogirana, kako ne bi više pravila probleme.

Kako bi ostvarila svoje planove, Latifa se 2011. godine obratila francuskom biznismenu i bivšem mornaričkom oficiru Žoberu, koji je kao tajni agent radio za francusku obaveštajnu službu do 1993. godine, kada se preselio na Floridu i pokrenuo kompaniju za proizvodnju i upravljanje rekreativnim podmornicama.

Zbog optužbi o proneveri, morao je da napusti UAE 2008. godine, i to na filmski način – u gumenom čamcu. Zato se Latifa obratila baš njemu, pitavši ga da joj pomogne. Svoje bekstvo pripremala je oko sedam godina.

Prekinuta kampanja za oslobađanje Latife

 

Prekinuta je kampanja za oslobađanje princeze Latife, ćerke vladara Dubaija, nakon što je fotografisana s članom porodice na Islandu.

Fotografiju je na Instagramu objavila Britanka i čini se da je na njoj princeza sa svojim rođakom.

Prethodnih godina internetom su kružili snimci princeze u kojima optužuje oca da ju je zatočio.

Međunarodna zajednica je to osudila, a Ujedinjene nacije tražile su dokaz da je 35-godišnjakinja živa.

Kampanja “Oslobodite Latifu” saopštila je u ponedeljak da se princeza susrela sa svojim rođakom Markusom Esabrijem na Islandu.

– Nakon sastanka je odlučeno da je u ovom trenutku najprikladnije obustaviti kampanju “Oslobodite Latifu”. Primarna svrha (kampanje) bila je videti Latifu na slobodi i da vodi život koji je sama izabrala – ističe se.

Dugo su se dopisivali o detaljima, a ona je rekla da ima oko 400.000 dolara ušteđevine.

Godine 2010, Latifa je upoznala Finkinju Tinu Jauhiainen koja je trebalo da joj drži časove kapoere. Brzo su se sprijateljile, pa je Tina odlučila da joj pomogne.

– Tek posle nekoliko meseci sam je upoznala. Mnogo drži do privatnosti. Bila je veoma rezervisana i stidljiva, tek kad smo otišle na skajdajving krajem 2013. postale smo bliske prijateljice. Tada se otvorila i ispričala mi sve o svom životu – navela je Tina.

Jednog dana, Latifa se presvukla, stavila naočare za sunce i tako su se njih dve uputile u Oman. Plovile su čamcem i džet-skijem do međunarodnih voda gde ih je čekao Žober na jahti.

Planirali su se da se zapute u indijsku Gou, gde je Latifa htela da zatraži politički azil.

Međutim, 4. marta, na jahti su se pojavili naoružani muškarci. Vraćeni su UAE, a Tina i Žober su pretučeni i ispitivani oko 20 sati dnevno. Pustili su ih posle dve nedelje. Morali su da potpišu dokumente u kojima tvrde da se ništa slično nije dogodilo.

Pročitajte još

Od tada, Latifi se izgubio svaki trag, baš kao i Šamsi. U protekle dve godine sporadično su se pojavljivale njene fotografije u javnosti, a kampanja “Oslobodimo Latifu” zvanično je prekinuta ove nedelje, kada je osvanula slika koja pokazuje da je princeza na Islandu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike