Ko je novi lider Avganistana: Baradar je jedan od osnivača talibana, proglašen je za pobednika rata!

16.08.2021

08:51

0

Talibani su Baradara već proglasili za novog predsednika Avganistana

Ko je novi lider Avganistana: Baradar je jedan od osnivača talibana, proglašen je za pobednika rata!
Copyright Abdul Gani Baradar; Profimedia

Talibani su preuzeli kontrolu nad Avganistanom, a kako predsednik Ašraf Gani nije više u zemlji, na njegovo mesto je postavljen mula Abdul Gani Baradar, inače jedan od osnivača talibanskog pokreta.

Portparol talibanskog političkog ogranka Muhamed Naim izjavio je da je rat u Avganistanu završen, da žele da imaju odnose s međunarodnom zajednicom i da to žele da ostvare putem dijaloga.

Pročitajte još

– Postigli smo što smo hteli, a to je sloboda naše zemlje i nezavisnost našeg naroda. Mi smo spremni da razgovaramo sa svim činiocima u zemlji i da im garantujemo potrebnu zaštitu – rekao je za katarsku Al Džaziru dodavši da talibani poštuju prava žena i manjina, kao i slobodu izražavanja u okvirima šerijatskog zakona.

Militanti su proglasili Islamski emirat u Avganistanu, a kako prenosi Dejli mejl, jedan od osnivača talibanskog pokreta proglašen je za novog lidera Avganistana.

Profimedia

Mula Abdul Gani Baradar, koji se protiv Sovjeta borio rame uz rame sa mulom Muhamedom Omarom, i sa njim potom osnovao talibane 1994. godine, već je postavljen kao lider Islamskog emirata Avganistana, sudeći prema izveštajima iz arapskog sveta. Time je on iz 20-godišnjeg rata izašao kao neprikosnoveni pobednik, smatra Gardijan.

Podsetimo, Gani je avionom odleteo iz zemlje, kako bi “sprečio krvoproliće”.

Iako je Hajbatula Akundzada zvanični lider talibana, Baradar je najvažnija politička figura i ličnost najpoznatija u javnosti.

U pobedničkom govoru u Kabulu rekao je: “Želim da čestitam Avganistancima muslimanima na velikoj pobedi, posebno građanima Kabula, a takođe želim da savetujem i tražim od svih mudžahedina (talibanskih boraca), sa kojima smo postigli ovu neočekivanu i jedinstvenu situaciju, da smo to uradili uz Božju pomoć i to nas ne sme učiniti arogantnim. Ranije nismo imali ovoliko odgovornosti kao što imamo danas, zato što nas Bog sada sve kuša, svakog dana ćemo biti u službi naroda, pružajući mu bezbednost i nadu za budućnost”.

Još pre nego što su talibani preuzeli vlast u Kabulu, u nedelju, pojavila se informacija da je Baradar na putu ka tom gradu.

Talibani u predsedničkoj palati, Tanjug/AP Photo/Zabi Karimi)

Baradar je rođen 1968. godine u provinciji Uruzgan, a 80-ih se borio sa mudžahedinima u Avganistanu. Kada su Sovjeti otišli, a zemlja upala u građanski rat, Baradar je sa Omarom oformio medresu u Kandaharu, gde su osnovali talibanski pokret. Bili su fokusirani na “versko pročišćavanje” zemlje i stvaranju emirata.

Glavni “arhitekta” talibana

Baš kao i prethodnih nekoliko nedelja, i 1996. godine su talibani uspeli vrtoglavo da osvoje provinciju po provinciju. Baradar je bio glavni arhitekta mnogih pobeda i držao je nekoliko važnih vojnih pozicija tokom 5 godina, a dok nisu došli Amerikanci bio je ministar odbrane.

Zapad ga je posmatrao i kao nekoga sa kim je moguće pregovarati.

Pričalo se kako je bio veoma društven i da je voleo trosatne dremke tokom letnjih večeri, nakon što bi se osvežio svojim omiljenim pićem – kombinacijom jogurta, vode i soli.

Tanjug/AP Photo/Gulabuddin Amiri

– Posle molitve bi otišao da gleda rvanje sa prijateljima – rekao je jedan bivši borac, pisao je “Fajnenšel tajms”. U to vreme, talibani su bili poznati po ozbiljnoj represiji, a kada su ih Amerikanci bombardovali 2001, Baradar je, navodno, bio taj koji je Omaru pomogao da pobegne u Pakistan preko planina, na motoru.

Dok je Omar bio impulsivan, zatvoren i vođen strogom ideologijom, Baradar je predstavljen kao pristupačan i diplomatski nastrojen.

Nakon sloma talibana 2001. godine, postao je glavni oslonac pokreta.

Tokom proteklih 20 godina, važio je za moćnog vojnog lidera i suptilnog političkog rukovodioca.

Obamina administracija ipak nije toliko računala na njegovu suptilnost, pa je uhapšen u Karačiju 2010.

Odbegli Ašraf Gani, Profimedia

– Hapšenje je usledilo ne toliko zbog njegove potencijalne želje da postigne primirje već zbog njegove uloge u ratu. Pakistanci su ga držali sve te godine zato što je Amerika od njih to tražila – rekao je jedan bivši zvaničnik, preneo je Gardijan.

Nije se mnogo znalo o Baradarovoj sudbini sve do 2012. godine, kada se njegovo ime često pominjalo tokom pregovora, jer je bio na listi talibanskih zatvorenika čije su oslobađanje tražili Avganistanci.

Na kraju je i pušten na slobodu, ali se nije vratio u Avganistan.

Strpljivo čekao svoj trenutak

Zalmaj Kalilzad, izaslanik za Avganistan tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trampa, 2018. godine je zatražio od Pakistana da pusti Baradara na slobodu u sklopu pregovora u Kataru.

Baradar je potpisao ugovor sa SAD u Dohi, u februaru 2020. godine, što je Trampova administracija opisala kao korak ka miru. Međutim, sada se čini da je to bio korak ka pobedi talibana.

Tada je postignut sporazum o nenapadanju, pregovori između avganistanske vlade i talibana je trebalo da uslede, ali nisu bili mnogo uspešni.

Pročitajte još

Talibani su čekali da Amerikanci odu, pa su pripremali završnu ofanzivu, a Baradara je život naučio da bude strpljiv i pun samopouzdanja u konačnoj pobedi, preneo je Gardijan.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike