Gani pobegao sa hrpama novca, nije sve moglo da mu stane u helikopter?! Ko je čovek koji je osramotio Avganistan

16.08.2021

13:57 >> 20:19

0

Ašraf Gani je dugo živeo u inostranstvu, a sumnja se da je želeo da izbegne mučnu smrt

Gani pobegao sa hrpama novca, nije sve moglo da mu stane u helikopter?! Ko je čovek koji je osramotio Avganistan
Copyright AP Photo/Mariam Zuhaib, File

Dan nakon što su talibani ušli u Kabul, a predsednik Ašraf Gani napustio zemlju, nije i dalje jasno gde se on tačno nalazi.

Svetski mediji u nedelju su prenosili različite informacije o mestu na koje se uputio avion sa Ganijem, a spominjani su Tadžikistan, Uzbekistan i Oman.

Pročitajte još

Međutim, ministarstvo spoljnih poslova Tadžikistana saopštilo je danas da avion sa predsednikom Avganistana Ašrafom Ganijem nije ulazio u vazdušni prostor Tadžikistana i nije sleteo na teritoriju zemlje.

Navedeno je da Tadžikistan nije primio takav zahtev od avganistanske strane.

Profimedia

Predstavnik ministarstva spoljnih poslova Kazahstana takođe je saopštio da Gani nije na teritoriji te zemlje.

“Al Džazira” je u nedelju javila da je Gani, po ulasku talibana u Kabul, otputovao u glavni grad Uzbekistana Taškent, ali RIA navodi da ambasada Avganistana u Uzbekistanu nema tu informaciju.

Gani je napustio zemlju nakon što su talibani ušli u Kabul, a odlazak je objasnio time da želi da spreči krvoproliće.

– Danas, suočio sam se sa teškim izborom. Da li da se suprotstavim naoružanim talibanima koji su želeli da uđu u palatu ili da napustim dragu zemlju kojoj sam posvetio život… Talibani su uspeli da me sklone, ovde su da napadnu Kabul i sve ljude Kabula. Kako bih izbegao krvoproliće, mislio sam da je najbolje da odem – naveo je, između ostalog, Gani na Fejsbuku.

Zanimljivo je da je pre samo nekoliko meseci, na pitanje novinara “Špigla”, koliko bi avganistanska vlada mogla da odoleva bez američke podrške, Gani rekao: “Zauvek. Ako sam nešto radio, to je bilo da se naše snage pripreme za ovu situaciju”.

Izazvao gnev naroda

Reakcije na Ganijev odlazak u Avganistanu nisu svi dobro primili.

– Napustio je naciju u ovo vreme i za to će mu Bog suditi – rekao je Abdulah Abdulah, predsedavajući Visokog veća za nacionalno pomirenje.

– Gani je otišao, ali 38 miliona ljudi ostaje. Građani ove zemlje zaslužuju dostojanstven život – rekla je jedna aktivistkinja za prava žena.

Političar iz jedne istočne provincije, koji je želeo da ostane anoniman, za “Al Džaziru” je rekao da je Ganijev odlazak sramota. Kako je kazao, “Gani je sve ovo vreme lagao narod i držao ga u mraku”.

Nekoliko sati pre njegovog bekstva, Ata Muhamed Nur, moćni nekadašnji komandant severne provincije Balk, optužio je Vladu za “kukavičku zaveru”. Nur je jedan od onih koji smatraju da je pad provincije za provincijom rezultat nekog tajnog plana koji je Vlada skrivala od naroda.

Bivši član Nacionalnog bezbednosnog veća rekao je da je Ganijev potez razumljiv, ali da je predsednikova odluka da se ne pojavi u narodu pre odlaska “nepatriotski i tužan”.

– Izazvao je haos u regionu, podelio je narod, stvorio neprijateljstvo među etničkim grupama i slomio je demokratiju – naveo je.

Inače, obe Ganijeve pobede na izborima, 2014. i 2019, obeležene su kontroverzama i optužbama za izborne prevare.

AP Photo/Rahmat Gul

“Američka marioneta”

Ašraf Gani je bivši tehnokrata koji je veći deo radnog veka proveo van Avganistana, pre nego što se vratio u zemlju u želji da je obnovi posle godina rata.

U žižu javnosti je dospeo kada je rukovodio velikim paštunskim “većem staraca” posle pada talibana 2001. godine.

Prethodno je imao akademsku karijeru u SAD i radio je za Svetsku banku.

Pošto je bio blizak tadašnjem predsedniku Hamidu Karzaiju, ministar finansija je postao 2002. Bio je i rektor Univerziteta u Kabulu. Bio je veliki kritičar načina na koji se međunarodna finansijska pomoć troši u Avganistanu, posebno novac iz SAD. Smatrao je da postoji “paralelna država” koja je uposlila najbolje Avganistance da služe stranim vladama u Kabulu, umesto da grade jake avganistanske institucije.

Youtube/Al Jazeera English

Uprkos tome, imao je malu političku podršku. Godine 2009. je neuspešno vodio predsedničku kampanju kada je završio na 4. mestu, a pobednik je ponovo bio Karzai.

Na predsedničku dužnost stupio je 2014. godine, a tada je posmatran kao neko ko nije sklon korupciji, ali kratkog fitilja. Kao pripadnik Paštuna, Gani je postao predsednik kada je većina stranih trupa počela da se povlači. Verovalo se da može da izvrši prenos vojne kontrole sa koalicije predvođene SAD na avganistanske snage.

Međutim, 5 godina kasnije reputacija mu je ipak malo ukaljana navodima o izbornim prevarama.

Mandat mu je bio obeležen nelagodnim savezom sa velikim rivalom Abdulahom Abdulahom. Takođe, odluka da mu saveznik bude kontroverzni general Abdul Rašid Dostum nije dobro prihvaćena, pogotovo u međunarodnoj javnosti.

Pročitajte još

Iako ga je u jednom intervjuu iz 2009. godine nazvao “poznatim ubicom”, saradnja koju je sklopio sa Dostumom 5 godina kasnije očigledno je uspostavljena iz pragmatičnih razloga, kako bi Gani osigurao glasove u oblastima gde nije bio mnogo popularan. Uostalom, Dostum je bio vrlo dobro poznat i po tome što često menja strane.

Autoritet mu je opadao kako su talibani širili svoju moć, a bio je isključen iz mirovnih pregovora između SAD i talibana. Militanti na njegovu vladu gledaju kao na američku marionetu.

Povukao je nekoliko antikorupcionaških poteza, ali bez mnogo uspeha. Baš zbog visokih nivoa korupcije, Amerika je 2019. godine pretila da će povući 100 miliona dolara namenjenih energetskom projektu.

AP Photo/Hoshang Hashimi, File

Pobegao sa hrpama novca?

Možda je i imao trunku kredibiliteta u društvu dok se nije dogodila ova ofanziva talibana koju smo imali prilike da vidimo proteklih dana. Kako su talibani napredovali sve više, bilo je jasno da će svakog trenutka ući u Kabul, a lokalni novinari su izveštavali da je Gani spremio ostavku. Međutim, pobegao je iz zemlje u nedelju, a prema poslednjim informacijama nije otišao praznih ruku.

Portparol ruske Ambasada u Kabulu saopštio je da je Gani pobegao iz zemlje sa četiri automobila i helikopterom punim novca i morao je da ostavi nešto od gotovine jer sve nije moglo da stane u vozila.

– Što se tiče pada odlazećeg režima, to je okarakterisano načinom na koji je Gani pobegao iz Avganistana. Četiri automobila puna novca, pokušali su da deo para uguraju i u helikopter, ali bezuspešno. Deo novca je ostao na pisti – rekao je portparol ruske Ambasade u Kabulu Nikita Iščenko pozivajući se na izjave očevidaca.

Hteo da izbegne mučnu smrt?

Kada su talibani prvi dospeli na vlast 1996. godine, pogubili su avganistanskog predsednika Muhameda Nadžibulu Ahmadzaija, i to je bio jedan od njihovih prvih poteza.

Nadžibula je svrgnut 15. aprila 1992. godine kada su se mudžahedini približili Kabulu posle 14 godina građanskog rata. Nadžibula je od UN potražio pomoć koju je i dobio. Ipak, pokušaj da napusti aerodrom osujetio je upravo pomenuti Dostum, koji mu je nekada bio lojalan, ali je promenio stranu.

Posle nekoliko pokušaja da napusti zemlju, Nadžibula je pronašao utočište u lokalnom sedištu UN, gde je boravio do 1996. godine. Bio je 26. septembar 1996. kada su talibani upali u prostorije UN i oteli ga. Mučili su ga do smrti, a onda su njegovo osakaćeno i kastrirano telo, koje je bilo zakačeno za kamionet, vukli ulicama Kabula. Isto je prošao i njegov brat Šapur Ahmadzai.

Pročitajte još

Njihova tela su naposletku obešena o semafor nadomak predsedničke palate kako bi se pokazalo da nova era dolazi. Islamisti su narodu zabranili i da se mole za njih, ali su tela ubijenih ipak predata Crvenom krstu koji ih je preneo u Gardez, gde su sahranjeni.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike