Do dan-danas ostao misterija: Ko je zaista bio Kim Džong Il, večni vladar Severne Koreje?

17.12.2020

20:00 >> 20:27

0

Konstantno je hvaljen i predstavljan kao heroj, govornik i veliki čovek bez premca

Do dan-danas ostao misterija: Ko je zaista bio Kim Džong Il, večni vladar Severne Koreje?
Copyright Kim Džong Il, Profimedia

Na današnji dan, 17. decembra, preminuo je vladar Severne Koreje, čovek od kog su mnogi strepeli, ali i neko ko je obeležio istoriju te zemlje – Kim Džong Un Il. Severnom Korejom vladao je 17 godina, njegove funkcije bile su različite, od predsednika Nacionalnog komiteta odbrane Demokratske Narodne Republike Koreje, vrhovnog komandanta Narodne armije, pa sve do generalnog sekretara Radničke partije i predsednika Centralne vojne komisije.

Na vlast je došao nasledviši svog oca Kim Il Sunga, koji se smatra osnivačem Severne Koreje. Nakon njegove smrti, proglašen je za večnog predsednika Nacionalnog komiteta odbrane, a posthumno mu je dodeljen i čin generalisimusa, što je najviši čin u vojsci, koji je do tada pripadao samo njegovom ocu.

Pročitajte još:

Poput oca, i Kim Džong Il je bio centar jakog kulta ličnosti unutar Severne Koreje. Konstantno je hvaljen i predstavljan kao heroj, veliki govornik i čovek bez premca. Većina informacija o njemu je nedosledna i protivrečna, uglavnom zbog ćutljivosti vlasti, što je slučaj i danas, kada zemljom upravlja njegov sin Kim Džong Un.

Detinjstvo i obrazovanje

Jedina zvanična biografija Kim Džong Ila tvrdi da je rođen na planini Pektu u severnom delu Koreje 16. februara 1942. Međutim, u sovjetskoj evidenciji stoji da je rođen u sibirskom selu Vjatskoe, nedaleko od Habarovska, i to 16. februara 1941. To je mesto gde je njegov otac bio komandant bataljona 88. sovjetske brigade, koju su činile izbeglice iz Kine i Koreje. Pretpostavlja se da je godina rođenja promenjena u zvaničnim spisima Severne Koreje kako bi izgledalo da je Kim Džong Il rođen u trenutku kada je njegov otac imao 30 godina. U tom selu tvrde da je tu rođen i brat Kim Džong Ila, koji se udavio u bunaru kao mali, i da još uvek postoji njegova grobnica.

Profimedia

Prema zvaničnoj biografiji, maturirao je u Pjongjangu u Namsan školi, koja je bila specijalizovana za decu lidera komunističke partije. Veruje se da je kasnije studirao na Kim Il Sung univerzitetu i da je diplomirao 1964. na političkoj ekonomiji. U to vreme njegov otac se već učvrstio na vlasti kao “dragi vođa”. Kim je takođe učio engleski na Malti, gde je tokom sedamdesetih bio čest gost premijera Doma Mintofa.

Početak političkog angažmana

Nakon što je diplomirao, 1964, Kim Džong Il je započeo svoju veću aktivnost u vladajućoj Radničkoj partiji Koreje. Vrlo brzo je napredovao kroz činove.

Postavljen je na mesto zamenika Ministarstva za propagandu i agitaciju 1969. Godine 1973. postao je partijski sekretar za organizaciju i propadangu, a 1974. zvanično je proglašen za budućeg naslednika svog oca. Tokom narednih 15 godina obavljao je razne visoke dužnosti, uključujući mesta ministra za kulturu i vođe partijskih operacija uperenih protiv Južne Koreje. Od sedmog partijskog plenuma petog komiteta u septembru 1973, Kim je postpeno počeo da učvršćuje svoju poziciju pod kampanjom o revoluciji. Često je opisivan kao “centar partije”, zbog rastućeg uticaja na svakodnevno funkcionisanje partije.

Do šestog kongresa partije u oktobru 1980, želja Kim Džong Ila da preuzme partiju bila je ispunjena. Dobio je najviše pozicije u Politbirou, Vojnoj komisiji i Sekretarijatu. Kada je postao član Sedmog vrhovnog saveta, tj. skupštine, u februaru 1982, međunarodnoj zajednici je postalo jasno da će Kim Džong Il naslediti oca na mestu vrhovnog vođe Severne Koreje. Tada Kim Džong Il uzima titulu “dragi vođa”, a vlada počinje da gradi kult ličnosti oko njega isto onako kako je izgrađen kult oko njegovog oca koji je nosio titulu “veliki vođa”. Već 1991. Kim Džong Il preuzima i vojsku. Kako je osnova vlasti u Severnoj Koreji upravo vojska, ovo je bio veoma značajan potez.

Nije odslužio vojsku

Iako nije odslužio vojsku, tadašnji ministar odbrane Jin Vu mu je pomogao da ga vojska prihvati kao svog novog komandira. Jedini drugi mogući kandidat za mesto državnog lidera je bio premijer Kim Il, međutim, on je smenjen 1976. Tokom 1992. godine Kim Il Sung je objavio da njegov sin upravlja unutrašnjim državnim poslovima Severne Koreje.

Vladavina

Kim Il Sung preminuo je 1994, a Kim Džong Il je preuzeo kontrolu nad svim funkcijama i državnim aparatom. Iako je funkcija predsednika ostala upražnjena, čini se da je ukinuta u znak poštovanja prema Kim Il Sungu.

Prema rečima Hvang Džang Jopa, nekadašnjeg visokog zvaničnika Severne Koreje koji je prebegao na južnu stranu, državna uprava je postala još više centralizovana nakon dolaska Kim Džong Ila na vlast nego što je bila u vreme njegovog oca. Iako je Kim Il Sung zahtevao da mu svi ministri budu lojalni, ipak je uvažavao njihove predloge i savete pri donošenju odluka. Kim Džong Il, s druge strane, zahteva apsolutnu poslušnost i saglasnost i svaki pogled drugačiji od njegovog se smatra za nelojalnost.

Kim Džong Il u mladosti, Profimedia

Prema rečima Hvanga, Kim Džong Il lično određuje i najsitnije detalje u državnim poslovima, kao što su npr. veličina kuća partijskih sekretara i dopremanje poklona njegovim podređenim. Tokom osamdesetih, Severna Koreja je doživela ekonomsku stagnaciju.

Privreda pod snažnom kontrolom države je nastavila da stagnira tokom devedesetih, kao rezultat niske proizvodnje i gubitka zagarantovanog tržišta u vidu Sovjetskog Saveza i nekadašnjeg zatvorenijeg tržišta Kine. Veći deo budžeta se troši na naoružanje, i to je najverovatnije najveća nesrazmerna potrošnja na vojsku u svetu.

Ujedinjene nacije upozoravaju da u većem delu države vlada glad. Očajni i beznadežni Korejci spas traže bežeći u Kinu. U domaćim medijima, Kim Džong Il je povremeno iskazivao simpatije prema ekonomskoj reformi koje je u Kini izveo Deng Sjaoping i prilikom poseta toj državi iskazao je divljenje prema njenom privrednom napretku.

Pokušaj atentata?

U aprilu 2004, dogodila se velika eksplozija na Rjongčon stanici, devet časova nakon prolaska voza u kom je bio Kim Džong Il pri povratku iz posete Kini. Crveni krst je objavio da su 54 osobe poginule, a povređenih je bilo 1.249. Iako su postojala nagađanja o pokušaju atentata, ubrzo je čak i Južna Koreja objavila da se najverovatnije radi o nesreći.

Međunarodni odnosi

Kim Džong Ilova vlada napravila je skromne korake ka normalizaciji odnosa sa Južnom Korejom, a izborom Kim De Džuna 1997. za predsednika Južne Koreje stvorili su se pozitivni uslovi za pregovore. Dva lidera su se sastala u junu 2000. na samitu, prvom takve vrste. Ipak, dve strane nisu uspele da postignu dogovor ni o jednoj važnijoj temi o stvarnom unapređenju odnosa.

Odnos Severne Koreje i SAD je daleko komplikovaniji. Tokom administracije Bila Klintona potpisan je ugovor o nizu problema, a najviše ih se odnosi na nuklearna postrojenja Severne Koreje. Prema tom ugovoru, Severna Koreja je bila dužna da se odrekne starog načina proizvodnje nuklearne energije, koji je dopuštao prostor za razvijanje nuklearnog naoružanja, i da prihvati novi sistem koji bi koristio laku vodu, a koji bi finansirala Južna Koreja, dok bi materijal premale SAD.

Kim Džong Il sa Putinom, Wikimedia

Nakon izbora Džordža Buša za novog predsednika Amerike, zauzet je novi, agresivniji stav prema Severnoj Koreji. Prekinuti su diplomatski odnosi koje je inicirao Klinton, a Severna Koreja je optužena da krši ugovor i da razvija uranijum u tajnosti. Severna Koreja je demantovala ove navode, a Kim je zauzeo još tvrđi stav prema SAD.

Nakon izbora Vladimira Putina za predsednika Rusije, došlo je do određenih kontakata između ovih zemalja. Čini se da je Kim Džong Il pokušao da uspostavi stare odnose koje je imao sa Sovjetskim Savezom. Međutim, ovi kontakti su se održali samo u početku Putinove vladavine, jer je Severna Koreja sve dublje išla u izolaciju.

Posedovao više od 20.000 video-kaseta?

Kim Džong Il bio je oženjen sa Kim Jang Suk. Sa njom je dobio ćerku Kim Sul Song, koja je rođena 1974. godine. Kim Džong Nam, najstariji sin iz braka sa Song Hje Rim, rođen je 1971. Sa drugom partnerkom Ko Jang Hi ima još jednog sina – Kim Džong Čuna, rođenog 1981, a 1983. dobija i Kim Džong Una. Imao je i ljubavnicu sa kojom je imao troje dece. Njeno ime je Kjung Hua Čang Ok i ona je prebegla u Južnu Koreju 2002. godine. Zapadni mediji su javili da je ona preminula od raka 2004. u 51. godini.

Pročitajte još:

Priča se da je Kim Džong Il veliki ljubitelj filmova i da poseduje pviše od 20.000 video-kaseta. Kim je to negirao, međutim, 1978, po njegovom naređenju, oteti su južnokorejski režiser Šin Sang Ok i njegova žena glumica Čoe Eun Hui, kako bi izgradili filmsku industriju Severne Koreje. Međutim, Kim je sam retko gledao filmove. Najviše ga je zanimala NBA košarkaška liga, pa je zato od Medlin Olbrajt dobio na poklon loptu sa potpisom Majkla Džordana.

Poput oca, imao jak strah od letenja, pa je zbog toga putovao svojim vozom kada je išao u Rusiju ili Kinu.

Smrt

Kim Džong Il je preminuo 17. decembra 2011. godine, od srčanog udara. Lokalni mediji su izjavili da je umro od infrakta proisteklog od napornog rada. Ipak, tih dana bilo je dosta problema u izgradnji najnovije severnokorejske hidroelektrane. Prema navodima južnokorejskih listova, postoje infomacije da se, kada je saznao da na centrali curi voda, veoma naljutio i hitno krenuo u inspekciju, koja zbog njegove smrti nije ni sprovedena. Nakon smrti je proglašen kao večni predsednik Radničke partije. Njegovo telo je bilo izloženo u memorijalnoj palati Kumusan. Oko njegovog kovčega je bilo poređano hibridno cveće koje je nazvano kimdžongilijama, u slavu predsednika.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike