Da li je korona za njih prošlost? Jedna zajednica nedeljama nije imala novozaražene, stručnjaci smatraju da su dostigli imunitet krda

02.04.2021

15:00 >> 12:23

0

Na početku pandemije strogo su se pridržavali preporuka, a onda su zbog vere počeli da ih krše

Da li je korona za njih prošlost? Jedna zajednica nedeljama nije imala novozaražene, stručnjaci smatraju da su dostigli imunitet krda
Copyright Profimedia

Dostizanje imuniteta krda jedan je od ciljeva koji treba da se postignu vakcinacijom, a jedna zajednica je, po svemu sudeći, uspela u tome. Amiši u Pensilvaniji najverovatnije su prva grupa u Sjedinjenim Američkim Državama koja je postigla imunitet krda, tvrde lokalni zdravstveni zvaničnici.

U varoši Nju Holand, koja se nalazi u okrugu Lankaster, poznatom po hrišćanskim zajednicama amiša i menonita, čak 90 odsto porodica imalo je bar jednog člana koji je bio zaražen koronavirusom. Ove podatke objavio je administator Parohijskog medicinskog centra ovog mesta Alen Huver.

– Mnogi misle da je kovid 19, ako je toliko zarazan, trebalo da kao cunami protutnji tuda. I jeste – rekao je Huver.

Amiši i menoniti poštovali su mere za sprečavanje širenja koronavirusa od samog početka pandemije, izolovali su se u kuće, zatvorili su škole i otkazali crkvene službe. Ipak, već krajem aprila nastavili su da idu na mise, da piju iz istih pehara i da se ljube prilikom susreta u crkvama. Tada se zarazio veliki broj njih.

Profimedia

– Ovde je stanje bilo ozbiljno prošlog proleća, pacijenti su se samo nizali – kazala je Pem Kuper, doktorka iz Parohijskog medicinskog centra.

Krajem aprila i početkom maja više od 20 odsto stanovnika okruga bilo je zaraženo, ali Huver tvrdi da je nemoguće znati koliko je pun opseg pandemije jer je samo manje od 10 odsto ljudi sa simptomima pristalo da se testira.

Medicinski centar je beležio oko 10 novozaraženih dnevno, što je samo 15 odsto od broja pacijenata koji u jednom danu prođu kroz njega. Tokom leta broj inficiranih se smanjio, ali je ponovo porastao u jesen, da bi se sada situacija konačno smirila.

– Centar nije imao pacijente sa simptomima infekcije već skoro šest nedelja – rekao je Huver.

Profimedia

Zbog toga neki stručnjaci veruju da je epidemija dovela do stvaranja imuniteta krda u ovoj zajednici. Epidemiolog sa Univerziteta u Vašingtonu Erik Lofgren kaže da je imunitet krda moguć, ali da se retko dostiže, naročito dok je pandemija još u punom jeku. Ukoliko je to tačno u ovom slučaju, ova zajednica je prva u SAD koja je u tome uspela.

Mnogi tvrde da je za postizanje imuniteta krda potrebno da se zarazi 90 odsto ljudi, ali postoji i veliki broj stručnjaka koji ističu da tačan prag još nije utvrđen i da se radi o broju između 60 i 90 odsto.

Pročitajte još

Osim toga, veoma je moguće da oni koji su preležali koronavirus neće biti bezbedni od njegovih novih sojeva, upozoravaju neki stručanjaci, dok drugi ističu da je vakcinacija najsigurniji način za postizanje imuniteta krda.

– Ideja da će se imunitet krda stvoriti prirodnim putem, prema mom mišljenju je veoma loša ideja. Moramo da se vakcinišemo da bismo sprečili dalje širenje virusa – poručio je doktor Majk Kirigijano sa Univerziteta u Pensilvaniji.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike