Norovirus pravi haos na ZOI: Još jedna reprezentacija zaražena - organizatori ne znaju šta da rade!
Situacija nije naivna
Ženska hokejaška reprezentacija Švajcarske nalazi se u izolaciji zbog pojave Norovirusa, zbog čega je pod znakom pitanja i njihov predstojeći meč protiv Kanade na Zimskim olimpijskim igrama.
Šta je Norovirus?
Norovirus je izuzetno zarazan i izaziva upalu želuca i creva (gastroenteritis), a stručnjaci ga svrstavaju među najbrže prenosive viruse u svetu mikroorganizama. Simptomi se javljaju naglo i veoma su neprijatni – iznenadno i snažno povraćanje, vodenasta dijareja, mučnina i grčevi u stomaku. Zbog toga ga u Velikoj Britaniji često nazivaju i „zimskom bolešću povraćanja“.
Virus se prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom osobom, konzumiranjem kontaminirane hrane ili vode, ali i dodirivanjem zaraženih površina, na kojima može preživeti i po nekoliko dana.
Dok se situacija u reprezentaciji Finske polako stabilizuje nakon izbijanja Norovirusa koji je ozbiljno oslabio tim i doveo do odlaganja prve utakmice na turniru, nova zabrinutost pojavila se u švajcarskom taboru.
Švajcarske hokejašice su stavljene u izolaciju nakon što je kod jedne igračice potvrđen pozitivan test na ovu stomačnu infekciju. Švajcarski olimpijski komitet saopštio je u petak uveče da je, iz predostrožnosti, doneta odluka da ceo tim bude izolovan, zbog čega su igračice propustile i ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara.
Pozitivan nalaz zabeležen je nakon utakmice koju je Švajcarska ranije tog dana odigrala protiv Češke.
Iako je duel između Kanade i Švajcarske i dalje planiran za subotu, njegovo odigravanje ostaje neizvesno i zavisiće od daljeg razvoja zdravstvene situacije i odluka organizatora.
Za sada je norovirus potvrđen samo u jednom timu, dok su zvaničnici Finske u petak izrazili optimizam da će njihov susret protiv Sjedinjenih Američkih Država biti odigran prema predviđenom rasporedu.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari