21:19

0

Tim Nenada Čanka namučio crno-bele

KATA9788 - Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

Partizan se vratio na pobednički kolosek. Teže nego što se očekivalo, na povratku u beogradsku Arenu, crno-beli su u 5. kolu Evrokupa savladali Lijetkabelis - 84:77 (20:14, 19:24, 27:22, 18:17).

Čudan meč odigrali su srpski i litvanski tim. Iako "valjak" nije ispuštao prednost od početka do kraja susreta, oko sedam hiljada navijača u najvećoj dvorani na Balkanu strepelo je skoro do poslednjeg sekunda za, po svemu prikaznom, potpuno zasluženo pobedu beogradskog tima.

Znali su izabranici Željka Obradovića odakle im preti najveća opasnost protiv ekipe nekadašnjeg kapitena i trenera Partizana Nenada Čanka. Govorio je u najavi utakmice i najtrofejniji trener Evrope da njegovi košarkaši moraju da iskontrolišu šut rivala za tri poena, a upravo je taj segment igre najviše uticao na to da "valjak" utakmicu ne prelomi mnogo ranije.

Nekoliko puta tokom meča Partizan je imao dvocifreni plus, ali kao po pravilu, čim bi "valjak" dohvatio deset poena prednosti, gosti su vezivali po dva ubačena šuta van linije 6.75 i tako se vraćali u život. Na kraju, Lijetkabelis je ubacio 14 trojki Partizanu iz 34 pokušaja i umalo meč odvedu u dodatnih pet minuta, iako je u 32. minutu bio u minusu od 13 poena (73:60).

24sedam/Katarina Mihajlović

Početak meča imao je svečanu notu. Uoči prvog podbacivanja lopte, predsednik Partizana Ostoja Mijailović uručio je retro dresove Đorđu Gagiću i Nenadu Čanku, iz vremena kada su nosili opremu kluba iz Humske.

"Valjak" je odlično ušao u duel. Na krilima Ledeja i Pantera sigurno je zakoračio ka dvocifrenom plusu, koji je, sa dve vezane trojke doneo Glas. Mladi slovenački košarkaš dobio je malo više prostora na večerašnjem meču i maksimalno ga je iskoristio, pruživši značajnu podršku standardno dobrom Smailagiću i, posebno na startu drugog poluvremena, razigranom Avramoviću.

Ipak, goste su Brezniš, Žemaitis i Orelik u svim kritičnim periodima igre, kada je Partizan pretio da se odlepi na nedostižnu prednost, trojkama održavali u meču, omogućivši saigračima da u poslednjih 60 sekundi imaju dva napada na minus tri da dođu, barem do izjednačenja. Srećom po crno-bele, kada je bilo najvažnije, goste je "izdao" šut za tri poena, pa je Panter 11.2 sekunde preuzeo odgovornost i stavio tačku na meč.

PARTIZAN: Panter 11, Kuruc, Ledej 19, Zagorac, Avramović 12, Koprivica 12, Dangubić 2, Smailagić 13, Miletić, Mur 2, Glas 13, Trifunović.

LIJETKABELIS: Vajčunas, Radičević 9, Kalaicakis 8, Gijedraitis, Lipkevičijus 7, Maldunas 8, Žemaitis 12, Beržins 12, Orelik 19, Vasilijauskas, Gagić 2.

40. MINUT - Orelik pogađa trojku na minut i 39 sekundi pre kraja, gosti su na minus tri - 80:77. Gosti imaju napad na 43 sekunde pre kraja, crno-belima je isteklo vreme za napad. Radičević promašuje trojku, a Panter na drugoj strani pogađa iz prodora 11.2 sekunde pre kraja i dovodi Partizan nadomak trijumfa. KRAJ! Partizan je pobedi 84:77.

38. MINUT - Kalaizakis je polovičan s linije penala - 75:69, 37. minut. Smailagić pogađa izuzetno važnu trojku za "valjak". Radičević pogađa dva bacanja - 78:71, 38. minut. Glas pogađa sa poludistance, a Radičević ubacuje daleku trojku - 80:74 na isteku 38. minuta.

36. MINUT - Dugo je Partizan bio bez koša, više od dva minuta. Košgeterski post sa dva ubačena bacanja prekida Avramović - 75:66 na isteku 35. minuta. Maldunas lako poentira pod košem Partizana. Četiri minuta pre kraja Partizan vodi 75:68.

34. MINUT - Kalaizakis, kao po pravilu na ovom meču, posle tajm auta pogađa trojku i vraća goste u život - 73:63, 33. minut. Posle dva prokockana napada crno-belih, trojku pogađa i Orelik. Litvanci su ponovo na jednocifrenom minusu - 73:66, 34. minut.

32. MINUT - Poslednji kvartal je trojkom otvorio Smailagić - 69:60, 31. minut, a potom iz prodora poentira i Glas - 71:60. Partizan je za manje od dva minuta napravio seriju 7:0 za novi najveći plus 73:60. Čanak traži minut odmora.

30. MINUT - Ledej pogađa veoma važnu trojku za Partizan, ali gosti još jednom poentiraju posle ofanzivnog skoka. Na isteku 29 minuta crno-beli vode 63:55. Maldunas vezuje četiri poena, ali potom faulira Ledeja, koji poentira i pogađa dodatno bacanje - 66:57. Ledej je 3.7 sekundi pre kraja treće deonice faulirao Orelika prilikom šuta za tri poena, košarkaš gostiju je bio maksimalan. Na kraju treće četvrtine 66:60.

28. MINUT - Smailagić pogađa dva bacanja i vraća crno-belima plus 10 - 60:50, 28. minut. Ponovo gosti ubacuju trojku, ovoga puta Lipkevičius. Gosti su pogodili svoju 10. trojku - 60:53, 28. minut.

26. MINUT - Koprivica još jednom poentira iz ofanzvnog skoka za novi najveći plus Partizana - 54:42 u 25. minutu. Orelik na drugoj strani poentira uz faul, ali promašuje dodatno bacanje. Ipak, gosti su uhvatili ofanzivni skok, posle kojeg Kalaicakis pogađa trojku - 54:47, 26. minut. Posle faula u napadu Koprivice, Žemaitis pogađa novu trojku. Seriju gostiju 8:0 prekidaju Ledej i Koprivica - 58:50, 26. minut.

24. MINUT - Koprivica pogađa dva bacanja, a potom i Avramović poentira uz faul i pogađa dodatno bacanje - 48:40, 24. minut. Koprivica zakucava, Partizan je u seriji 9:0 i ponovo ima dvocifreni plus - 50:40. Berzinš pogađa dva bacanja i prekida nalet crno-belih - 50:42, 24. minut. Avramović čuva crno-belima dvocifreni plus.

22. MINUT - Prokockali su gosti dva napada na startu drugog poluvremena za prvo vođstvo na meču, posle čega Avramović poentira iz prodora - 41:38, 21. minut. Orelik na drugoj strani pogađa iz slične situacije, a potom Ledej zakucava - 43:40 na isteku 22. minuta.

20. MINUT - Berzinš pogađa dva bacanja i približava goste na minus dva, ali Smailagić ubacuje trojku - 39:34, 19. minut. Zanimljivo, gosti su na isteku 19. minuta napravili tek drugi timski faul u drugoj deonici. Prethodno je Lipkevičius pogodio dva bacanja. Na kraju prve deonice Partizan ima samo plus jedan - 39:38.

18. MINUT - Raspucali su se na obe strane, Orelik pogađa novu trojku, a potom i Žemaitis, posle ofanzivnog skoka. Na isteku 18. minuta Partizan vodi 36:32.

16. MINUT - Žemaitis odmah vraća trojku. Ušli su crno-beli u seriju grešaka (sedam izgubljenih lopti za 15 minuta), što trojkom kažnjava Orelik - 30:26, 16. minut. Posle tajm auta Obradovića, Glas pogađa dve trojke i ekspresno vraća "valjak" na plus 10 - 36:26 na isteku 16. minuta.

14. MINUT - Mini seriju Pantera 5:0 poenima iz prodora prekida Radičević. Na drugoj strani u reketu rivala poentira Koprivica - 27:19, 13. minut.  Trojkom Glasa Partizan stiže do prve dvocifrene prednosti na meču - 30:20, 14. minut.

12. MINUT - Kako je završena prva, tako je otvorena druga deonica - trojkom Berzinš - 20:17, 11. minut. Panter pogađa još jednom sa poludistance, a potom u kontri poentira uz faul i pogađa dodatno bacanje - 25:17, 12. minut.

10. MINUT - Posle dva ubačena bacanja Pantera Partizan u 9. minutu stiže do, dosad, najvećih plus devet - 20:11. Berzinš pogađa trojku i postavlja konačan rezultat prve deonice - 20:14.

8. MINUT - Zemaitis odmah vraća trojku, ali na drugoj strani poentira Smailagić posle ofanzivnog skoka - 18:11, 8. minut.

6. MINUT - Mini seriju gostiju 4:0 trojkom prekida Avramović 11:6, 5. minut. Ledej vezuje pet poena (dva bacanja i trojka) za 16:8 na isteku 6. minuta igre.

4. MINUT - Sjajnu rampu Koprivice, zakucavanjem u kontri materijalizuje Ledej, a posle poena Radičevića iz prodora, na drugoj strani laki poeni za Koprivicu i Ledeja. Partizan vodi 8:2 u 4. minutu. Gagić zakucava.

2. MINUT - Posle minut i po igre, prve poene na meču postiže Kevin Panter sa poludistance. Posle dva minuta igre rezultat je 2:0.

Partizan meč počinje s petorkom Avramović, Panter, Dangubić, Ledej i Koprivica.

Crno-belima će podršku na povratku u beogradsku Arenu pružiti i mlada srpska teniserka Olga Danilović.