Srpkinje razbile Hrvatsku! "Kraljice" više nego ubedljive na startu kvalifikacija

14.11.2021

19:03

0

Blistala je neverovatna Aleksandra Crvendakić

image - Copyright FIBA

Naše košarkašice su više nego ubedljivo počele kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. Aktuelne kontinentalne šampionke pobedile su u gostima Hrvatsku.

Na kraju, Hrvatska – Srbija 66:84 (21:24, 14:31, 16:7, 15:22)

Srbija ne samo da je bila ubedljiva, već je i odigrala sjajno. Aleksandra Crvendakić je bila odlična i sa 33 poena je vodila naš nacionalni tim do važnog trijumfa.

Srbija je dobro otvorila meč i posle poena raspoložene Crvendakić u 5. minutu povela 13:5. Držao je rival aktivan rezultat, serijom 11:5 u 9. minutu vratio se u meč – 19:20, ali je naš tim do kraja prve deonice podigao prednost na 24:21.

Na startu druge četvrtine sjajna Crvendakić je vezala sedam poena i povećala na 31:25.

I dalje se Hrvatice nisu dale, ali smo posle trojke Andreson i dvojke Crvendakić došli do prve dvocifrene prednosti – 38:28. Donela je odlična Krajišnik, novi kapiten, i "plus 12", pa još jednom trojkom Crvendakić i Janković velikih "plus 17" u 19. minutu – 52:35. Do odlaska na veliki odmor Čađo je pogodila trojku, za 55:35.

Na startu trećeg perioda igre, Hrvatska je iskoristila kratak post u napadu Srbije i u 26. minutu smanjila na 46:57 serijom 11:2. Međutim, uzvratile su izabranice Marine Maljković sa dva uspešna napada, a na poslednju pauzu otišlo se pri rezultatu 51:62.

Prišle su Hrvatice na početku poslednje deonice na „minus osam“ – 54:62, ali je Srbija ponovo otišla na dvocifren višak – 71:59 u 34. minutu. Držala je Hrvatska priključak, koji je poremetila Čađo trojkom, pa Krajišnik dvojkom u 37. minutu za 76:62, kada je konačni ishod već bio izvestan.

Na kraju, naš tim je slavio sa ubedljivih 84:66 i ostvario prvi trijumf u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2023.

Do kraja kvalifikacija igraće se još dva prozora – u novembru 2022. i februaru 2023. godine, kada Srbiju očekuje dvomeč sa Bugarskom, odnosno duel sa Hrvatskom u Srbiji.

Čak 38 reprezentacija bori se za 14 mesta na Eurobasketu 2023. godine gde će se naći pored domaćina Izraela i Slovenije. Plasman će iz kvalifikacija obezbediti deset reprezentacija – pobednika grupa, kao i još četiri najbolje drugoplasirane ekipe.

Uz našu reprezentaciju u Zaboku je bila i potpredsednica KSS za žensku košarku Ana Joković, kao i dugogodišnji kapiten našeg nacionalnog tima Jelena Bruks, koja je sa sinčićem Mateom došla da bodri bivše saigračice sa kojima je osvojila brojne medalje.