Zvezda odbranila Arenu! Uspela beogradska premijera Evrolige!

13.10.2021

18:48

0

Crveno-beli prvi put pred svojim navijačima u tekućoj takmičarskoj godini elitnog takmičenja

0MET2113 - Copyright MN Press

Beogradska premijera nove sezone Evrolige je uspela. U novobeogradskoj Areni košarkaši Crvene zvezde savladali su Žalgiris 73:61 (13:14, 16:13, 17:15, 27:19).

Gledajući konačan rezultat, onaj ko nije pratio utakmicu, pomislio bi da je srpski i regionalni šampion ostvario rutinsku pobedu, ali nije tako bilo. Naprotiv, izabranici Dejana Radonjića morali su žestoko da rade svih 40 minuta kako bi odbranili "svoju kuću" u prvom ovosezonskom meču elitnog takmičenja pred "delijama".

Bez povređenog Žofrija Lovernja i s novim trenerom Jurom Zdovcem, litvanski velikan je do poslednja dva minuta "disao za vrat" crveno-belima, u čijem sastavu je prvi put od početka sezone bio kapiten Branko Lazić.

Više od 30 minuta je Zvezda večeras provela u vođstvu, ali je dva puta olako ispuštala sedam i osam razlike, što je za meč kakav je bio večeras u najvećoj dvorani na Balkanu bila velika prednost. Izuzetno tvrd meč, sa malim brojem poena, posebno u prvom poluvremenu (29:27) prvi put je krenuo da se lomi u korist crveno-beli na startu treće deonice, kada je Nikola Kalinić sa pet vezanih poena doneo domaćinu prvi osetniji plus (34:27).

Ipak, Ulanovas i Lekavičijus su za manje od dva minuta trojkama potpuno neutralisali teško stečenu vođstvo beogradskog tima, koji je kroz pretposlednju i poslednju deonicu "živeo" na poenima Kalinića, Dobrića i Luke Mitrovića, koji je sa sedam vezanih poena pokrenuo trijumfalni juriš crveno-belih, koji su u najkritičnijim periodima meča, za Radonjićeve ekipe prepoznatljivom, defanzivom odbijali veoma opasne nalete Žalgirisa.

CRVENA ZVEZDA: Lazarević 2, Volters 11, Uskoković, Davidovac 7, Mitrović 12, Lazić, Kalinić 15, Dobrić 13, Holins 5, Simonović 3, Ivanović 3, Kuzmić 2.

ŽALGIRIS: Bčaževič 4, Lekavičijus 11, Nibo 14 (10sk), Mudijai, Kalnietis 2, Jankunas, Lukosiunas, Milaknis, Strelniekis 6, Kavanah 8, Najls 11, Ulanovas 5.

39. MINUT - Prvi put na meču Zvezda ima dvocifreni plus, posle poena Kalinića - 68:58, 70 sekundi pre kraja. Lekavičijus poentira uz faul, pogađa i dodatno bacanje - 68:61. Holins pogađa trojku i verovatno stavlja tačku na meč.

38. MINUT - Zvezda sa linije penala pravi razliku u završnici. Posle Mitrović siguran je i Dobrić - 64:58, 37. minut. Nekoliko promašenih napada gostiju, posle poslednjeg Kalinić je poentirao u kontri i doneo Zvezdi večeras maksimalnih plus osam - 66:58, 38. minut. Zvezda se ponovo odbranila.

36. MINUT - Ponovo je Zvezda trojkom kažnjena za promašen napad u kojem je mogla da uveća prednost. Radonjić odmah traži minut odmora - 58:55, 35. minut. Luka Mitrović postiže važne poene u kontranapadu, posle presečene lopte, pošto je prethodno Volters promašio trojku. Kavanuh vezuje drugu trojku - 60:58, 36. minut. Luka Mitrović pogađa dva bacanja.

34. MINUT - Flouterima poentiraju Volters sa jedne i Ulanovas sa druge strane. Dobrić iz ofanzivnog skoka vraća crveno-belima plus četiri - 55:51, 33. minut. Posle dobre odbrane i osvojene lopte, Kalinić dobija tehničku grešku zbog "flopinga", Strelnieks ubacuje slobodno bacanje. Poenima Luke Mitrovića uz faul i pogođenim dodatnim bacanjem Zvezda "beži" na plus šest - 58:52, 34. minut.

32. MINUT - Poslednja četvrtina je otvorena poenima Kalnietisa i trojkom Simonovića na drguoj strani - 49:44, 31. minut. Blaževič ubacije dva bacanja, posle ofanzivnog skoka, Dobrić iz prodora poentira i čuva Zvezdi plus pet - 51:46. Iz izgubljenog napada, uz zvuk sirene, Lekavičijus ubacuje trojku.

30. MINUT - Propustili su crveno-beli dva napada da odu na dvocifreni plus i odmah je usledila kazna - trojka Gifaja - 45:40, 29. minut. Na kraju treće deonice Zvezda vodi 46:42.

28. MINUT - Vrlo važnu trojku za Zvezdu postiže Dobrić (41:37), a potom i Kalinić poentira iz prodora - 43:37, 27. minut. Sjajna odbrana Zvezde, gosti nisu uspeli da dođu u priliku da šutnu na koš za 24 sekunde, posle čega Holins poentira iz prodora za, dosad najvećih, plus osam - 45:37, 28. minut.

26. MINUT - U prvih pet minuta drugog poluvremena sve poene za Zvezdu (sedam) postigao je Nikola Kalinić - 36:32, 25. minut. Nibo (dva) i Lekavičijus (trojka) vraćaju goste na samo poen zaostatka. Između tih poena koš je dao i Mitrović za Zvezdu, zakucavanjem iz ofanzivnog skoka - 38:37, 26. minut.

24. MINUT - Dobrić i Davidovac promašuju otvorene trojke, pa gosti preko Ulanovasa (trojka), prilaze na minus dva - 34:32, 24. minut.

22. MINUT - Sa pet vezanih poena Nikole Kalinića otvoreno je drugo poluvreme - 34:27, 22. minut. Nibo zakucava za prve poene gostiju u nastavku meča.

20. MINUT - Na kraju prvog poluvremena Zvezda vodi 29:27. U poslednja dva minuta druge deonice igralo se koš za koš, a minimalnu prednost su crveno-belima u samom finišu obezbedili Volters i Mitrović.

18. MINUT - Kuzmić je samo na kratko poravnao rezultat (21:21), pošto je ubrzo Nibo, novim zakucavanjem, vratio dva poena prednosti gostima. Volters poravnava - 23:23, 18. minut.

16. MINUT - Više od četiri minuta je Zvezda bez poena. Strelniks poentira iz floutera, Radonjić traži minut odmora - 21:14, 16. minut. Lakim poenima Dobrića crveno-beli prekidaju poenterski post.

14. MINUT - Žalgiris je više od dva minuta bio bez poena, ali crveno-beli to nisu najbolje iskoristili, pa su Nibo (2/2 sl. b) i Gifaj (trojka), vratili gostima plus dva na isteku 14. minuta igre - 19:17.

12. MINUT - Seriju gostiju 7:0 zakucavanjem na startu druge deonice prekida Mitrović. Ivanović pogađa dva bacanja, Zvezda vraća prednost - 17:14, 11. minut.

10. MINUT - Na kraju prve četvrtine Žalgiris vodi 14:13. Stala je malo Zvezda, pre svega ofanzivno u završnici prve deonice, na ulasku u poslednja dva minuta Gifaj je ubacio trojku i doveo goste na samo poen zaostatka - 13:12. Posle tajm auta Radonjića Lazarević i Ivanović su promašili trojke, Gifaj je na drugoj strani poentirao iz prodora i doneo prvo vođstvo Žalgirisu - 14:13.

8. MINUT - Nibo drži Žalgiris u rezultatskom priključku. Posle rampe Kaliniću, zakucava na drugoj strani iz ofanzivnog skoka - 13:9, 8. minut.

24sedam/M. N.

6. MINUT - Dobro su crveno-beli otvorili meč, poenima Kalinića (2/2) i Davidovca (1/2) s linije penala beže Žalgirisu na 12:5, 6. minut. Seriju crveno-belih 7:0 zakucavanjem prekida Nibo.

4. MINUT - Lakim poenima Lazarevića i Voltersa Zvezda stiže do plus četiri na isteku četvrtog minuta meča - 9:5.

2. MINUT - Meč je ubačenom trojkom otvorio Davidovac. Ulanovas i Volters se, takođe, upisuju u stelce na startu duela - 5:2, 2. minut. Strelnieks trojkom poravnava.

Branko Lazić je prvi put u sastavu Zvezde ove sezone, ali je pitanje da li će se naći u rotaciji. Radonjić je odlučio da meč počne s petorkom Volters, Lazarević, Davidovac, Kalinić, Kuzmić.