0

Autor: G. F.

Košarkaši nisu uspeli da se popnu na krov sveta, sudije i Panceri su bili jači

Srbija vs Nemačka - Copyright AP Photo/Aaron Favila

Košarkaši Srbije osvojili su srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu u košarci. U finalu su ih pobedii Nemci i užasno loše sudije sa 83:77. Momci, možda su medalje srebrne, ali ste vi za nas zlatni.

Teško je analizirati ono što se dešavalo tokom fnala Svetskog prvenstva, koje je gotovo u svim segmentima opravdalo zvanje "utakmice svih utakmica". Kažemo gotovo u svim jer je imalo i jednu tačku nedostojnu bilo kakve utakmice, a ne borbu za zlato! Ta tačka su danas bile sudije, ljudi koji su pokazali elementaro košarkaško neznanje. Ali, nećemo o njima.

Već na početku, ionako oslabljenu Srbiju zbog nesreće Boriše Simanića, ostali smo bez Ognjena Dobrića. Dušan Ristić nije ulazio na parket što praktično znači da smo se protiv Nemaca (i sudija) borili sa devet igrača. I to do samog kraja susreta. Danas izgleda bolje nije moglo, ali niko ne sme da bude razočaran! Srbija je druga na svetu!

O tome da su ostavili srce na terenu ne treba trošiti reči. Nećemo izdvajati pojedince, nećemo upirati prstom u bilo kog košarkaša, ovo je ipak u ovom trenutku bio maksimum desetkovane Srbije.

Možemo i moramo da čestitamo Nemcima na prvoj tituli prvaka sveta u istoriji, da konstatujemo da je selektor Svetislav Pešić po prvi put izgubio finale nekog velikog takmičenja, i da još jednom ponovimo da je Srbija osvojila srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu.

Za nas je posle svega zlatnija i od samog zlata! Momci, ponosni smo na vas!

Gotovo je, Nemačka je prvak sveta. Srbija je vicešampion, ali su ovi momci za nas zlatni.

40. minut - Ukrao je Bogdanović loptu, Gudurić promašio za tri. Uh, kakva šteta! Faul nad Šruderom na 49 sekundi do kraja. Prvo nije ubacio najbolji nemački igrač, drugo jeste. Ajooooj. Gudurić fauliran promašuje polaganje. Imao je veliku šansu za tri poena u ovom napadu. Uzeo je dva sa penala. Šruder pogađa, 21 sekund do kraja, tajm-aut za Srbiju - 77:81.

39. minut - Franc Vagner pogađa oba bacanja. Aleksaaaaa. Nova trojka! Nemci jasno troše vreme, odbranili smo se! Faul nad Avramovićem pri šutu za tri poena! Dečko je heroj nacije šta god da se desi! Precizan je Aleksa sa penala sva tri puta! Tajm-aut Nemačka - 75:78.

38. minut - Ponovo briljantna odbrana, mora napad da proradi. Mora! Bogdanović je u igri. Nema koša Nikole Jovića, faul Petruševa u napadu, nema promene rezultata, a vremena sve manje. Tajm-aut, ne deluje dobro po nas.

37. minut - Bogdan na klupi, Fojtman je pogodio trojku. Davidovac promašuje trojku, ne bi trebalo ovoliko brzati. Odbrana ponovo sjajna, Petrušev greši u napadu .69:76.

35. minut - Obst postiže dva poena, vraća Aleksa na isti način. Nemci igraju duge napade i dalje, Šruder promašio, a Nikola Jović zbrzao napad. Nova odbrana, pa novi bespotrebno zbrzan napad. Petrušev pravi faul u napadu, ode još jedan napad u nepovrat. Faul Bogdanovića pod košem, pa maestralni Avramović u odbrani. Aleksaaaaa, trojkaaaa - 69:73.

33. minut - Bacio se Davidovac i osvojio loptu, a Avramović ga je nagradio trojkom za požrtvovanost! Faul Bonge na Aleksi u napadu! Petrušev uspeva da pogodi iz nemoguće situacije, tajm-aut za Nemačku - 64:71!

32. minut - Aleksa krade loptu i zakucava, Nemci igraju dug napad i dobijaju faul. Odbranili smo i ovaj napad, ali nismo pogodili. Moric Vagner pravi korake pa postiže poene koji se priznaju - 59:71.

Počela je četvrta četvrtina.

Još 10 minuta ostalo je do kraja susreta. Ubijeni su košarkaši Srbije u pojam u trećoj četvrtini. Velike zasluge za to idu sjanim Nemcima, ali još veće užasnim sudijama. Očajne odluke istanjile su živce Pešićevoj ekipi. Mora se naći recept za sve muke što pre.

Kraj treće četvrtine - 57:69.

30. minut - Opet nema faula za sudije iako je jasno da je Bonga udario Petruševa pri šutu. Stvarno je sramota šta ovi ljudi rade. Pokvariše utakmicu skorz naskroz. Šruderov faul nad Gudurićem su i oni morali da vide. Momci moraju da se smire, da zagrizu i odigraju u protiv odličnih Nemaca i protiv očajnih sudija. Pogađa Gudurić oba puta, Franc Vagner precizan sa više od 8 metara. Gudurić ne pogađa za tri, Petrušev popravlja. Mnogo sreće sada za Nemce, Franc Vagner iz trećeg pokušaja pogađa. Imali smo 18 sekundi za napad, Avramović je prošao ali nije pogodio.

28. minut - Šruder je pogodio dva od tri bacanja, Obst faulira Gudurića. Nismo iskoristili napad još jednom, Šruder neumoljiv. Blokiran je Milutinov, Pešić traži faul, ništa od toga. Bogdanović faulom zaustavlja Bongu, Guduriću tehnička zbog protesta. Šruder pogađa kazneni penal, a Bonga dva redovna bacanja zbog faula. Nemci su na plus devet. Franc Vagner faulira Petruševa, a Bonga davidovca. Dejan će na liniju za slobodna bacanja, pne pogađa nijedno. Mnogo je nervoze u našim redovima, Vagner sam pod košem lako pogađa za plus 11 - 64:53.

26. minut - Miutinov fauliran, postiže svoje prve poene na meču. Ima po 4 skoka i asistencije naš centar. Odbranli smo se, ali nismo iskoristili napad. Vuku Nikolu nemački centri sudije to ne vide. Avramović je na parketu. Šruder ga šutira pri svom šutu za tri poena. Sudije sviraju faul Aleksi. Ovo je baš skandalozno! Gledaju sudije, Šruder kolenom udara Aleksu u stomak, jasno se vidi čak i da nema faula Avramovića, ali uzalud. Tri slobodna bacanja za Šrudera!

24. minut - Mnogo nervoze, mnogo. Treba stati na loptu pod hitno. Faul nad Fojtman, precizan je oba puta. Gudurić u igri umesto Marinkovića. Nova greška u napadu, u krizi smo! Evo odbrane na nivou i sjajnog prodora Stefana Jovića. Nova odlična odbrana, ali i promašaj Milutinova. Strašno dobro Nemci čuvaju našeg prvog centra. Strašno dobro! Prolazi Šruder Gudurića i polaže loptu u koš. Ponovo vrhunska odbrana Nemaca na Milutinovu - 51:53 vodi Nemačka.

22. minut - Nije pogodio Nikola Jović, ali je Marinković pod faulom uhvatio lopti. Pogodio je Milutinov, ali je vreme za napad isteklo pre nego što je izbacio loptu ka košu. Šteta. Šruder pogađa za dva. Još jedan dug napad i novi promašaj uz zvuk sirene. Marinković faulom prekida kontru Nemaca. Nisu dobro naši košarkaši ušli u drugo poluvreme. Milutinov kratko, Bogdanović popravlja - 49:49.

Počela je treća četvrtina! Ajmo, momci, hrabro i pametno!

Košarka dostojna finala Svetskog prvenstva i sudije koje nisu dostojne bilo koje utakmice, te veliki hendikep za Srbiju zbog povrede Ognjena Dobrića. To smo videli u prve dve četvrtine. Čeka nas paklenih, minimum 20 minuta. Idemoooo!

Kraj druge četvrtine - 47:47!

20. minut - Nije Bogdan uspeo preko bloka, ali i Tajs promašuje za tri! Avramović prolazi kroz odbranu Nemačke. Poklonili smo poene Šruderu, koji zatim pravi faul nad Bogdanovićem. Nema koša za Srbiju, ali ni za Nemce. Franc Vagner pravi nesportski faul, gura s leđa Avramovića. Proverile su to sudije, pa promenile odluku. Skandalozno! Gledali su samo jedan ugao na kom se nameran faul ne vidi! Aleksa pogađa jedno bacanje, Nikola Jović hvata loptu, pa je poklanjamo Šruderu koji postiže nove poene. Šruder faulira Bogdanovića, udario je kapitena Srbije po glavi. Bogdan precizan oba puta.

18. minut - Aleksaaaa, zaustavio je Nemce, nisu uspeli da prenesu loptu preko pola za osam sekundi. Izlazi lopta iz koša posle pokušaja Davidovca za tri, Bogdan lupa rampu Vagneru! Nemci seku pas Gudurića, Petrušev pravi faul, Franc Vagner će na liniju za penale. Vratio se Milutinov u igri, Filip ide na odmor. Pogađa Nemac oba puta, ima 8/9 slobodna bacanja. Milutinov nije uspeo, Šruder pogaša sa 8 metara, tajm-aut za Pešića - 42:43.

16. minut - Trojka Šrudera, pa majstorija Bogdanovića i lagano polaganje lopte u koš. Pogađaju Nemci, ali pogađa i Petrušev. Jović krade loptu Šruderu, ide nova trojkaaaa Bogdaaaaaaan - 42:38. Tajm-aut za Nemce!

14. minut - Moraće "orlovi" očigledno i protiv sudija. Ne zato što su za Nemce, nego zato što nisu baš najveštiji u obavaljanju svog posla. Nasedaju na nemačke fore i fazone. Franc Vagner pogađa tri bacanja za prednost Nemaca. Bogdaaaaan! Vratio se na parket i bum za tri poena! Davidovac krade loptu, trči kontru i pogađa za dva! Bonga pogađa trojku iz ćoška. Fauliran je Petrušev pod košem, a u sledećem napadu pravi okret i zakucava - 35:33!

12. minut - Vanja nije pogodio trojku, ali je Petrušev uhvatio loptu pod košem i fauliran je. Ubacio je oba bacanja, a Dobrić se vratio u halu, radi na trenažnom biciklu. F. Vagner prolazi i pogađa. Aleksa šalje Bongu na patos driblingom, ali ne pogađa. Ipak, odbrana radi svoje! Pun napad Srbije nije završen poenima, jaki su i Nemci u defanzivi. Bonga se zakucava u Gudurića nekoliko puta, ali faul sviraju Marku. Bonga pogađa uz zvuk sirene, brane  se Nemci ponovo - 28:27.

Kraj prve četvrtine, vodimo 26:23!

10. minut - Na pauzu će i MIlutinov, u igri je Filip Petrušev. Dosuđen faul Avramoviću nad Šruderom, koji pogađa oba puta. Samo faula nije bilo, bila je to gluma Nemca na koju su sudije nasele. Sjajan prodor Avramovića! Kakva odbrana "orlova", maestralno! Sudije puštaju Nemcima da biju Gudurića i ćute, faul nad Jovićem su morali da vide i dosude! Precizan je Marinković. Moric Vagner postiže dva poena, poslednji napad je za Srbiju.

8. minut - U igri je Aleksa Avramović umesto Stefana Jovića. Fojtman se prikrao našem košu i zakucao. Vanjaaaa trojkaaaaa! Vraža Obst trojku preko bloka. Odmoriće i Bogdanović, u igri je Marko Guduroć. Nikolaaaa Joviiiić, trooojkaaaa. Od tablu! Bum - 22:19!

6. minut - F. Vagner pogodio 3 od 4 bacanja, pogađa Nikola Jović na asistenciju imenjaka Milutinova. Precizan Fojtman, pa precizan i Vanja Marinković. Tajs realizuje novi napad, Bogdaaaaan trojka od tablu! Evo i još jedne dobre odbrane Srbije, ali i greške u napadu - 16:14!

4. minut - Pogodio je Vojtman trojku, Bogdanović polaže za dva - 9:7.

3. minut - Šruder postiže dvojku, Dobrić je fauliran, ostao je da leži na parketu. Nagazio je u doskoku na nogu Tajsa i otišao u svlačionicu. Marinković je na terenu, pogađa oba bacanja . 7:4!

2. minut - Prvi napad imala je Srbija, fauliran je Nikola Jović. Stefan Jović pogađa trojku! Koprcala se lopta, ali je prošla kroz obruč. Jaka odbrana i zakucavanje Nikole Jovića! Bravoooo! Franc Vagner je pogodio iz drugog pokušaja, a naši nisu iskoristili napad - 5:2!

14.40 - Počelo je finale Svetskog prvenstva u košarci! Prva petorka Srbije je Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrič, Nikola Jović i Nikola Milutinov. Orlovi igraju u plavim dresovima.

14.35 - Idemo, bre! Idemo, momci! Igrajte se košarke, to umete i volite najviše na svetu!

14.33 - Oglasio se i španski reprezentativac Nikola Mirotić. Fotografija će vam reći sve!

Printscreen/Instagram/NikolaMirotic33
Poruka Nikole Mirotića

14.31 - Grmelo je "Bože pravde" halom u Manili. Ali baš grmelo. Ne može čovek da se ne naježi!

14.28 - Čekamo predstavljanje momaka koji će se boriti za zlato, pa himne Srbije i Nemačke. Vežite se, polećemo zajedno sa "orlovima"!

14.23 - Kucnuo je čas, nema nazad - ovako Košarkaški savez Srbije najavljuje početak finala uz snimak košarkaša koji kreću ka parketu!

14.15 - Usitnilo, opasno usitnilo... Mi smo spremni, verujemo da su i momci. Navijači, sve znate! Cimnite jednu rakiju ako želite (ali samo jednu), prekrstite se i pomolite, isto ako želite. I šaljite dobru energiju ka Filipinima! Idemoooooo!

14.05 - Nekadašnji košarkaš Crvene zvezde, Nemac Maik Cirbes na zanimljiv način najavio je finale. Njemu će izgleda biti lako da gleda utakmicu, kaže da ne može da izgubi.

printscreen/Instagram/maikzirbes33
Maik Cirbes spreman za finale

13.50 Reprezentacije koje je vodio Svetislav Pešić odigrale su pet finala u istoriji. I nikada nisu izgubile meč! Ne bismo mi tu ništa menjali.

Davne 1983. godine osvojio je EP sa kadetima Srbije, četiri godine kasnije sa juniorima je osvojio svetsko zlato. Nemačkoj je doneo košarku i titulu prvaka Evrope 1993. godine, a svi dobro znamo kako je Jugoslavija 2002. postala prvak sveta u Indijanapolisu. Pet od pet, neka se niz nastavi.

13.35 - Neko se prisetio i duela Srbije i Nemačke na Svetskom prvenstvu u fudbalu. Tada je čuvena hobotnica po imenu Pol prognozirala pobednika meča. Lepo se setiti...

13.30 - Košarkaši su izašli na parket i rade uobičajeno rastezanje i zagrevanje. Snimci pokazuju da su spremni za ono što ih uskoro očekuje.

13.24 - A šta kaže statistika pred meč Srbije i Nemačke? Nije loše, nije loše...

Za dva poena Srbija ima procenat 68,4, a Nemačka 62,3, za tri su "orlovi" u blagoj prednosti 38,8:38,7, a za nijansu smo bolji i sa linije za slobodna bacanja - 77,6:77,2 odsto. Nemci imaju 36 skokova, Srbi 35, potpuno su izjednačeni u ukradenim loptama (9:9), a naši momci imaju po jednu asistenciju, blokadu i izgubljenu loptu više.

13.19 - Borbu za zlato u Manili sudiće Roberto Vaskez (Portoriko), Omar Bermudez (Meksiko) i Gatis Salins (Letonija). Želja nam je da je ovo poslednji put da ih pominjemo danas!

13.10 - Momci, igrajte za sebe, igrajte se košarke, pokazali ste da umete i da vam nema ravnih na planeti. Srbi širom sveta su uz vas!

13.00 - Generalni menadžer FIBA poručio da medalja čeka Borišu Simanića, da je samo pitanje kojeg će biti sjaja.

12.35 - Bronzu na Svetskom prvenstvu osvojil su reprezentavici Kanade pobedom nad SAD posle produžetaka.