Partizan u poslednjoj sekundi slomio Split! Crno-beli bili na ivici poraza, Naneli herojski doneo pobedu

04.03.2023

19:06

0

Autor: P.K.

Titanska borba svih 40 minuta, Valjak oteo pobedu sekund i po pre kraja

Džejms Naneli - Copyright ABA liga/Dragana Stjepanović

Posle mnogo muka i mnogo preokreta, Partizan je uspeo da pobedi u Splitu. Domaćin je imao trijumf u džepu, ali crno-beli su imali 6,5 sekundi za napad, a onda je Džejms Naneli dao trojku za pobedu!

Dominik Mavra je imao šut za pobedu, ali je promašio.

Na kraju, posle 40 minuta titanske borbe, Split - Partizan 95:96 (24:27, 23:21, 24:23, 24:25).

Imao je Partizan u više navrata priliku da prelomi meč, ali je gubio lopte, kasnio u odbrani i prosto dozvoljavao rivalu da se vrati u meč.

Istini za volju, herojski su odigrali domaći i nisu se predavali ni u jednom trenutku. Čak ni kada je Partizan imao šest poena prednosti dva i po minuta pre kraja.

Umesto tada da prelome meč, crno-beli su vratili rivala u igru. Panter je faulirao sjajnog Šortera pri teškom šutu za tri, on je dao sva tri penala, posle čega je Eksum u prodoru izgubio loptu, a Šorter dao trojku za izjednačenje minut i po pre kraja.

Usledila je igra živaca i penal završnica u kojoj su i Smailagić i Ledej promašili po jedno i došli do tri poena prednosti 67 sekundi pre kraja. Ali, onda je sjajni Mavra po ko zna koji put večeras prodro, tačnije prošetao se kroz odbranu crno-belih i položio uz faul. Bio je siguran i doneo izjednačenje Splitu.

Partizan je odigrao trapav napad, Ledej je morao da šutira, promašio je, a onda je Mavra i opet iz prodora položio šest i po sekundi do kraja za 95:93. Obradović je uzeo tajm-aut, hala je ključala. Eksum je pronašao Nanelija, koji je sebi napravio prostor i pogodio za tri tačno sekund i po pre kraja i sprečio senzaciju.

U preostalom vremenu je Mavra imao nemoguć šut i promašio.

Crno-beli su vodili skoro sve vreme, na kraju su imali 10 skokova manje i čak 14 promašenih slobodnih bacanja. Zašto i kako se to dešava, to će igračima objasniti Željko Obradović. Crno-beli su nastavili seriju nepobedivosti nad Splitom u regionalnoj ligi i sada u miru mogu da se spremaju za duplo kolo Evrolige, odnosno gostovanja Virtusu i Armaniju.

Najefikasniji u Partizanu bio je Naneli sa 18 poena, od čega je 12 dao u prvoj četvrtini. Eksum je dodao 15 poena, Smailagić 13, dok su Vukčević i Ledej dali po 10 poena. Kapiten Kevin Panter je meč završio sa devet poena i 10 asistencija.

Šenon Šorter dao je 25 poena za Split, dok je Mavra imao 22 poena i 13 asistencija. Tajler Nelson je takođe dao 22, a Luis Saliven je dodao 15 poena i 13 skokova.

Strelci:

Split: Saliven 15, 13sk, Gizdavčić 2, Kalajžić 6, Tišma 2, Runjić 1, Vuko, Šorter 25, 6sk, 5as, Jukić, Perkušić, Dubravčić, Nelson 22, 6sk, Mavra 22, 13as.

Partizan: Vukčević 10, Ledej 10, 4as, Avramović 9, Panter 9, 10as, Smailagić 13, 7sk, Papapetru 4, Egzum 15, Naneli 18, Lesor 2, 4sk, Trifunović 6, Anđušić, Madar 3as.

Kraj meča, 95:96

40. minut: Mavra je oteran daleko od koša, šutnuo je iz očaja i promašio! Kraj!

40. minut: Trojka Nanelija!!! 95:96. Split ima sekund i po za šut.

40. minut: Split ima napad za pobedu, Mavra pogađa! 6,5 sekundi do kraja! 95:93. Tajm-aut

40. minut: Šorter je izbio loptu Eksumu, sudije gledaju čija je lopta. Još 27 sekundi do kraja meča. Partizanova je lopta, ima 1,3 sekunde da šutne. Ledej nije uspeo.

40. minut: Mavra prodire i pogađa pod faulom! Prosto je neverovatno kako Partizan čini usluge protivniku. Lesoru je to peti faul. Mavra je siguran 93:93. Još 50 sekundi.

39. minut: Partizan je promašio do sada 14 penala, a Ledej je siguran. 90:93 Još 67 sekundi.

39. minut: Isticao je Partizanu napad, Ledej se dobro smašao i dodao do Smailagića, koji je fauliran pod košem. Partizan je do sada promašio 13 bacanja, a Smailagić sada drugo, ali se Ledej snašao, pa je i on fauliran. Salivenu je ovo peta lična. 90:91

39. minut: Eksum je izgubio loptu u prodoru, Mavra organizuje napad. Šorter pogađa sa zvukom sirene i opet je nerešeno! 90:90. Tajm-aut za Partizan, još 91 sekund do kraja meča.

38. minut: Panter je faulirao Šortera na liniji za tri poena, siguran je sva tri puta - 87:90. Još dva minuta.

38. minut: Eksum se zaleteo i dao koš pod faulom za 84:90

38. minut: Nelson promašuje za tri, Smailagić hvata, ali onda Ledej gubi loptu i daje kontru Splitu i opet prima lake poene umesto da proba da prelomi meč. Ipak, Eksum daje trojku! 82:87. 2.43 do kraja.

37. minut: Odbranio se Partizan, a onda Ledej pogađa trojku i donosi crno-belima četiri poena prednosti. 80:84

36. minut: Nelson je promašio, ali je pokupio svoj promašaj i pogodio za izjednačenje. Sada Ledej ide na liniju penala. On je siguran prvi put. 80:81. Još 4.23 do kraja.

35. minut: Eksum je fauliran, a Eksum promašuje svoje prvo bacanje i 12. za Partizan. 78:80

35. minut: Anđušić je imao priliku da poveća prednost, ali je promašio oba penala, što je za njega baš neuobičajeno! Bek Partizana je posle toga faulirao Kalajžića, koji je takođe nesiguran sa slobodnih bacanja i promašuje oba. 78:79

35. minut: Smailagić je krenuo na kucanje, ali će morati na liniju penala. Siguran je oba puta, 78:79 Gripama odjekuje: "Ju-go-pla-stika, Ju-go-pla-stika". Split ima devet skokova više!

34. minut: Odbranio se potom Partizan, a onda Avramović solo rešava. Vratio je Partizan prednost. Split se onda spetljao. Za oba tima kao da je klizava lopta, oba tima greše. Kalajžić istrčava kontru i vraća prednost Splitu. Tajm-aut Obradovića! 78:77

33. minut: Lesor je u napadu napravio svoj četvrti faul i morao je da izađe. Nelson je pogodio za +3 Splita. Smailagić zakucava na drugoj strani. 76:75

33. minut: Lovre Runjić je fauliran i dao je jedno bacanje. Naneli sada prenosi loptu, a Runjić faulira Ledeja. Naneli je napravio višak, ali je promašio u naskoku. Šorter promašuje za tri, ali hvata odbitak i pogađa za dva, opet vodi Split. 74:73

31. minut: Partizan nije iskoristio prvi napad, Avramović je promašio. Atmosfera u hali je uzavrela. Ni Split ne koristi napad, Naneli je odigrao dobru odbranu na Šorteru, a onda Avramović po čeonoj liniji prolazi i polaže na drugi obruč. 71:73

Kraj treće četvrtine, 71:71

30. minut: Avramović pogađa sa kontra noge, Split ne koristi poslednji napad. Imamo dramu! 71:71

30. minut: Šorter daje "nemoguć" koš i Split vodi! 71:69!

29. minut: Avramović neočekivano promašuje oba bacanja, a na drugoj strani Smailagić pravi svoj četvrti faul i mora napolje. Mavra ide na liniju za slobodna bacanja. Koristi oba i opet je samo poen razlike! 66:67

28. minut: Nelson daje dva penala. Dva minuta i pet sekundi do kraja četvrtine. 64:67

27. minut: Papapetru daje trojku! 62:67

26. minut: Panter promašuje, pa Mavra privodi Split na dva poena zaostatka. Odgovara Panter, pa Nelson. Opet je tvrdo, napeto i neizvesno. 62:64

26. minut: Panter daje trojku i pokreće svoj tim koji posle koša Eksuma stiže do šest poena prednosti, ali Kalajžić održava ekipu u igri, sada daje koš, a ima i dodatno bacanje. Prvi tajm-aut na meču. Promašuje penal, ostaje. 58:62

22. minut: Vukćević je dao trojku i dodatno bacanje za +6, ali Split je odgovorio preko Salivena i Nelsona. Ne može Partizan nikako da se "odlepi". 53:55

21. minut: Eksum uzvraća trojkom. 49:51

21. minut: Split vodi! Saliven za 49:48

- Partizan je u prvom poluvremenu promašio sedam slobodnih bacanja i slabiji je u skoku 11:15. To su faktori koje treba popraviti. Inače, Split je 28 poena dao iz reketa, naspram Partizanovih 18.

- Strelci:

Split: Saliven 10, 5sk, Gizdavčić 2, Kalajžić 2, Tiđma 2, Runjić, Vuko nije ulazio u igru, Šorter 10, Jukić, Perkušić nije igrao, Dubravčić nije igrao, NNelson 10, Mavra 11, 7as.

Partizan: Vukčević 4, Ledej 2, Avramović 3, Smailagić 5, Papapetru 1, Eksum 6, Naneli 15, Lesor 2, Trifunović 6, Anđušić, Madar.

Kraj prvog poluvremena, 47:48

20. minut: Mavra-Nelson sjajno sarađuju. Usledila su tri neuspešna napada, i na poluvremenu Partizan ima samo poen prednosti. 47:48.

19. minut: Ledej daje dva penala, a onda Split baca napad, samo da bi Naneli iz polukontre dao novu trojku. Tajm-aut Subotića. 45:48

18. minut: Vodi Split! Mavra iz kontre polaže, Lesor blokira, ali je bila silazna putanja. Gripe u delirijumu! 45:43

18. minut: Ponovo Partizan ne koristi napad, a Nelson iz reketa donosi izjednačenje. Obradović traži tajm-aut. 43:43

17. minut: Pojačao je Split odbranu, imao je napad za vođstvo, ali je Mavra bacio loptu u aut. Avramović pogađa za tri poena, a posle toga je sviran faul Lesoru u napadu. Čudna situacija, ali pišu se tri poena, a Mavra odmah ide na bacanja, jer je Partizan izašao iz bonusa. 41:43

16. minut: Igra se koš za koš, oba tima pronalaze rešenja, a crno-beli čuvaju malu prednost. 37:40

15. minut: Odbranio se Partizan, a onda je Eksum prevario Šortera i dao koš. Vreme je za tajm-aut Subotića. 33:36

14. minut: Saliven daje koš i Split je prvi put poveo na ovom meču! Panter odmah vraća, tvrdo i neizvesno. 33:34

12. minut: Panter je fauliran pri šutu za tri, dao je dva penala. 27:29

11. minut: Šorter trojkom donosi izjednačenje! 27:27

Kraj prve četvrtine, 24:27

10. minut: Vukčević zatvara četvrtinu pogotkom sa poludistance. 24:27

10. minut: Eksum sada vodi Partizan, pronalazi Vukčevića i kreira sebi akcije, ali odbrana crno-belih i dalje kao da spava, jer je reket često potpuno prazan. 24:25

8. minut: Neoprezan je Partizan sa loptom, Šorter pogađa trojku i Split prilazi na poen zaostatka. 20:21

8. minut: Imao je Partizan seriju promašaja, a Split to dobro koristi i poentira, uglavnom iz reketa. Crno-beli su imali i malo sreće, ali očigledno je da postoji rupa u reketu. Na drugoj strani, sušni period prekida Lesor sa penala, a Šorter pogađa. 17:20.

5. minut: Trifunović daje trojku, Saliven koristi prednost u visini u odnosu na Madara i daje koš, a onda Naneli pogađa trojku! Amerikanac ima već 12 poena. 11:19

4. minut: Smailagić daje jedno od dva bacanja, pa Mavra daje trojku, a Naneli postiže koš. Nakon toga Šorter nalazi put do koša, a onda opet Naneli iz prodora. Igra se dosta brzo. 7:11

2. minut: Naneli daje trojku za vođstvo Partizana. Prve poene za Split postiže Mavra. 2:6

1. minut: Partizan je imao prvi napad, koji je rešio Trifunović trojkom! 0:3

- Počeo je meč!

- Prva petorka Splita: Mavra, Runjić, Šorter, Nelson, Saliven.

- Ovo je prva petorka Partizana: Madar, Naneli, Trifunović, Ledej, Smailagić

Željko Obradović je bio zahvalan Splitu što je pristao da se utakmica odigra dan ranije:

- Naravno, igraćemo maksimalno ozbiljno, oni su u toku AdmiralBet ABA lige pokazali da su tim koji može da igra dobro i ne očekujem uopšte laku utakmicu, pogotovo zbog situacije u kojoj se nalazimo, da imamo praktično samo jedan trening kroz koji treba da pripremimo tu utakmicu.

U Splitu poštuju Partizan:

- Suvišno je govoriti o Partizanu, rezultati u Evroligi sve govore, oni su jedna od najboljih ekipa u Evropi. Nama će utakmica dobro doći, poslužit će nam da osjetimo visoki nivo košarke. Spremamo se maksimalno. Vlada veliko zanimanje za utakmicu, bit će to košarkaška fešta i daćemo sve ode sebe.