Srbija napravila prvi korak ka medalji, ali žilava Holandija se borila sve vreme

02.09.2022

20:39

0

Vrlo dobro izdanje Orlova protiv atipičnog protivnika

image (5) - Copyright fiba.basketball

Srbija je uspešno počela takmičenje na Evropskom prvenstvu, pobedom nad Holandijom 100:76 (31:21, 20:17, 24:23, 25:15).

Mora se reći da se Holandija hrabro držala, sve vreme se borila i ostajala koliko-toliko "u životu" najviše zahvaljujući šutu za tri poena, ali Srbija je nije ni u jednom trenutku potcenila i prosto je demonstrirala moć. Sada sledi meč sa Češkom, koja je danas neočekivano izgubila od Poljske.

Srbiju su predvodili Nikola Jokić sa 19 poena, šest skokova i četiri asistencije, Vasilije Micić sa 15 poena i 12 asistencija, i Vanja Marinković sa 18 poena

Važno je i što je selektor Svetislav Pešić razigrao ceo tim. Svih 11 igrača je podelilo minute. Najviše je igrao Micić sa 22 minuta, a najmanje Jaramaz i Nedović - po 10, tako da je za očekivati da Srbija odmorno dočekuje Čehe.

Srbija je krenula silovito, stekla veliku prednost, ali Holandiji se mora odati počast da je igrala hrabro, a i pogađala je trojke. Na kraju su Lale imale 13/25 za tri, što je 52 odsto.

Holandija je početkom drugog poluvremena prišla na samo pet poena zaostatka, ali je Micić ušao pa razigrao tim, a Ristić je počeo da pogađa i tako sačuvao minute, a i energiju za Jokića.

Kad smo kod sudija, ne može se ne pomenuti sramni odnos prema Jokiću, pošto su puštali da ga protivnici tuku i nisu "svirali" nekoliko više nego očiglednih faulova. Posle jednog takvog je Nikola pobesneo, pa dobio tehničku. Ne znamo kome dokazuju autoritet, samo treba suditi po pravilima i držati kriterijum

Vremena za dalju analizu i nema više, kreće priprema za Češku, u subotu od 17.30.

Srbija: Davidovac 1, Gudurić 5, Jagodić-Kuridža 4, Jaramaz 9, Jokić 19, 6sk, 4as, Kalinić 10, Lučić 6, Marinković 18, Micić 15, 12as, Nedović 2, Ristić 11, 6sk.

Holandija: De Jong 28, Edvards 2, Franke nije igrao, Harms 8, 6sk, Hamink 6, Kerazi 6, Klof 7, Kok, R. Shaftenar nije igrao, O. Shaftenar 2, De Fris 11, 4sk, 6as, Vilijams 6.

37. minut: Micić pogađa dva penala i izlazi iz igre, verovatno se neće vraćati. To je 15 poena i 12 asistencija za njega. Sjajan učinak. Rezultat je 89:72

36. minut: Ristić pogađa oba penala za 86:72

35. minut: Ali, Holandija i dalje šutira trojke, ali ih i dalje pogađa! Vilijams za 82:72

34. minut: Harms ponovo privodi Holandiju na jednocifrenu prednost, ali Jaramaz trojkom brzo vraća ralziku, a Ristić je povećava. 82:69

32. minut: Posle penala MJK-a Srbija odlazi na 77:61, ali De Jong daje trojku! Svaka čast momku stvarno, ima već 28 poena. Posle toga i Vilijams daje trojku, vreme je za tajm-aut Pešića 77:67

Kraj treće četvrtine, 75:61

30. minut: De Jong pogađa, a uzvraća Jokić košem i dodatnim bacanjem. Sada ima već 19 poena i izlazi iz igre. Četvrtinu završava Klof košem sa poludistance četiri sekunde pre kraja. 75:61

29. minut: Ovako bi trebalo da izgleda sve vreme, odličnu odbranu igraju. 72:57.

27. minut: Lučić sa dva vezana koša povećava prednost Srbije, ali De Jong daje trojku, samo da bi je Jokić vratio. Isplatio se tajm-aut, uzobiljili su se Orlovi u odbrani posle njega. 68:54

25. minut: Micić i Kok su razmenili po koševe, ali opet drama sa sudijama, koje mogu pokvariti ovaj šampionat. U nekoliko navrata ne sude očigledne faulove na Jokiću, koji je pobesneo, pa dobio tehničku, iako je pre toga bilo više nego očigledno da je fauliran. Marinković pogađa trojku, pa Jokić ukucava - 61:51

23. Posle toga De Jong daje trojku, pa koš i to je serija Holandije od 7:0, prišle su Lale na 51:45. Prekida to Micić torjkom, ali samo na kratko je De Fris vraća trojkom 54:48. Holandija vodi u ovoj četvrtini 10:3.

21. minut: Kerazi otvara drugo poluvreme košem posle ofanzivnog skoka - 51:40

Vrlo dobra igra Srbije, brzo se igra u napadu, sa mnogo kretnji. U odbrani je takođe jako dobro, ali je bilo nekoliko kašnjenja. Holandija igra vrlo hrabro i uglavnom se trojkama drži u igri. Holanđani za tri šutiraju 6/12, a Srbija 7/19. Jako lepo poluvreme, za očekivati je da Pešić nastavi da rotira. U prvom poluvremenu su svi igrali.

Srbija: Davidovac 1, Gudurić 5, Jagodić Kuridža, Jaramaz 6, Jokić 11, 4sk, 3as, Kalinić 8, Lučić 2, Marinković 9, Micić 5, 8as, Nedović 2, Ristić 2.

Holandija: De Jong 15, Edvards 2, Franke nije igrao, Harms 6, Hamink 3, Kerazi 2, Klof 5, Kok, Shaftenar, Van der Vurs de Fris 5, Vilijams.

Kraj prvog poluvrmena, 51:38

20. minut: Posle trojke De Jonga, Holandija prilazi na jednocifrenu razliku, ali Micić uzvraća svojim karakterističnim prodorom. A onda još jedan koš Nedovića vraća Srbiju na mirnijih 51:38. Poslednjih dvadesetak sekundi niko nije iskoristio.

19. minut: Posle trojke De Jonga, Holanđani prilaze na 42:33, ali Micić na asistenciju Jokića pogađa trojku, a onda i Nikola daje koš. Tajm-aut za Holandiju. 47:33

16. minut: Gudurić 2+1! 42:28. Lepo igra Srbija, vrlo brzo, sa mnogo kretnji u napadu. Da nema povremenih kašnjenja u odbrani, bilo bi ovo idealno.

15. minut: Davidovac pogađa jedno od dva bacanja, Srbija je na 3/7 sa penala. Imamo promenu rezultata posle skoro dva minuta. 39:26

14. minut: Evo Nemanje Nedovića u igri! Prvi put posle povrede na pripremnom meču. Uopšte ne pokazuje nikakve tragove da je bio povređen...

13. minut: Srbija trojkama kažnjava svaku zonu ili skupljanje odbrane Holandije, pa odlazi na 38:21. Lale se vraćaju trojkom, pa onda i zakucavanjem posle kašnjenja u odbrani Orlova. Brzo se igra na obe strane, Holandija je hrabra, to se mora priznati. 38:26

11. minut: Ristić daje prvi koš za Srbiju u drugoj četvrtini, a onda je fauliran pri šutu, ali promašuje oba bacanja. 33:21

- Već se vide potencijalni problemi sa sudijama, koji postoje zbog "građanskog rata" u evropskoj košarci. Srbija je bila dobra u odbrani, krenula u kontru, Jagodić Kuridža je oboren na zemlju, ali odmah posle toga se oglasila sirena. Sudije su ignorisale taj faul.

Tanjug/AP Photo/Petr David Josek

Kraj prve četvrtine, 31:21

10. minut: Jaramaz vraća trojku, Srbija šutira 5/10 za tri. Kraj prve četvrtine 31:21

10. minut: Hamink pogađa trojku, Holandija za tri šutira 3/4. 28:21

9. minut: Klof pogađa dva od tri, na drugoj strani Kalinić daje trojku za novo dvocifreno vođstvo, 28:18

8. minut: Klof pogađa trojku, Micić promašuje trojku, a Gudurić faulira Klofa pri šutu za tri. Mora Pešić da traži tajm-aut. 25:16

6. minut: Popravila se odbrana Srbije, bio je to kratak predah. Micić ima već šest asistencija. 24:13.

5. minut: Džesi Edvards hvata skok u napadu i postiže prve poene svog tima koji nisu De Jong. Srbija uzvraća, ali i Holanđani. Kao da smo malo popustili u odbrani. 17:11

4. minut: Kapiten Holandije De Jong daje trojku, on je postigao svih sedam poena svog tima do sad. 15:7

3. minut: Posle dve vezane trojke Marinkovića, selektor Holandije mora da traži tajm-aut. 11:4

1. minut: Holandija je imala prvi napad i iskoristila ga, Jokić odgovara sa pet vezanih poena - 5:2