17:46

0

Srpski i regionalni šampion trijumfovao u Rusiji

20211126ivZvezdaUniks54 - Copyright MN Press

Kada se gotovo niko nije nadao, Zvezda je uhvatila priključak u borbi za Top 8. Unapred prežaljeni, izabranici Dejana Radonjića podigli su se kao Feniks u Kazanju, savladavši favorizovani Uniks - 84:77 (22:11, 21:32, 20:22, 21:12).

Bez Maika Cirbesa i Nikole Ivanovića crveno-beli su zbili redove, izdržali furioznu igru domaćina u drugoj i trećoj deonici i onda, u odlučujućim momentima, oberučke prihvatili sve poklone koje im je domaćin ponudio kako bi zadržali nadu u povratak borbi za doigravanje i ujedno učinili uslugu najvećem rivalu Partizanu, koji svim silama navija da se Uniks i Monako na kraju ligaškog dela sezone ne nađu među prvih osam timova elitnog takmičenja.

Sjajno je Zvezda otvorila meč. Povela 9:0 i na krilima samouverenog početka došla do prve dvocifrene prednosti na meču (22:11). Ipak, ulazak Spisua u drugoj deonici potpuno je okrenuo izgled, dotad prilično pogubljene i dezorijentisane ekipe Uniksa, koja je na prve poene na meču čekala više od četiri minuta.

Sa dve vezane trojke, italijanski plejmejker nagovestio je furiozni nalet domaćina, koji je sa šest minuta drugog kvartala ubacio 20 poena i napravio veliki preokret (31:29). Uspela je tada Zvezda brzo da povuče ručnu i odgovori serijom 12:2 za solidnih plus osam (41:33), međutim, sve su crveno-beli prosuli u završnih 30-ak sekundi prvog poluvremena kada su Hezonja i Spisu ubacili trojke za 43:43 pred odlazak na veliki odmor.

Izašli su domaći puni samopouzdanja na nastavak meča. Crveno-beli su nekako, preko Kalinića i Voltersa, uspevali da izdrže sve ozbilnije napade Uniksa, koji je serijom 13:3 došao do velikih 65:56 pred završnih 60 sekundi trećeg kvartala, koji su se ispostavili i kao ključni za konačan epilog meča.

Jer, ruski tim je potpuno pogubio konce igre i serijom neverovatnih, rekao bi neko i početničkih grešaka, dozvolio Zvezdi da napravi ekspresnih 7:0, na koje su se početkom završne deonice nadovezali poeni Mitrovića i Kalinića za potpuni preokret - 67:65, 32. minut.

Spisu je tada trojkom samo na trenutak odložio neizbežno, pošto su domaći upali u nervozu iz koje nisu uspeli da se izvuku do poslednjeg zvuka sirene, što su Kalinić, Volters i Holins iskoristili na najbolji mogući način i vezanim trojkama trasirali crveno-belima put ka revanšu i velikoj pobedi (78:71, 36. minut).

UNIKS: Spisu 17, Braun 13, Kenan, Brentli 2, Zaicev 7, Hezonja 18, Klimenko, Uzinski 2, DŽekiri 7, Mejo 6, Voroncevič 5, Komolov.

CRVENA ZVEZDA: Lazarević 2, Volters 19, Davidovac 3, Davidovac 10, Lazić, Kalinić 20, Dobrić 5m Holins 10, Ivanović, Marković 5, Vajt 8, Kuzmić 2.

EVROLIGA – 26. KOLO

Četvrtak

Alba – Zenit 76:67
Monako – Žalgiris 82:83
Olimpijakos – Anadolu Efes 87:85 (75:75)

Fenerbahče - Bajern Minhen

40. MINUT - KRAJ! Zvezda je pobedila Uniks 84:77.

38. MINUT - Tri minuta pre kraja Zvezda ima velikih plus osam. Hezonja pogađa trojku za Uniks, ali na drugoj strani novi poeni Zvezde na samom isteku napada. Ovoga puta je precizan sa poludistance bio Kalinić. Pred završna dva minuta crveno-beli vode 80:74.

36. MINUT - Na isti način na koji je Uniks stigao Zvezdinu prednost u prvom poluvremenu, crveno-beli pokušavaju da prelome meč u svoju korist sredinom četvrte deonice. Posle Kalinića, trojku ubacuje i Volters za vođstvo Beograđana 75:71 u 35. minutu. Perasović traži minut odmora. Uniks je dugo bez poena, a Holins pogađa trojku uz zvuk sirene i pred završna četiri minuta meča donosi Zvezdi velikih 78:71.

34. MINUT - Ušlo se u malu seriju grešaka i promašaja na obe strane, na isteku 34. minuta Zvezda vodi 72:71 posle trojke Kalinića.

32. MINUT - Poenima Mitrovića pod košem otvoren je četvrti kvartal - 65:65. Poenima Kalinića Zvezda stiže do serije 11:0 i vođstva 67:65 u 31. minutu. Spisu novom trojkom (5/6) prekida nalet crveno-belih i vraća minimalnu prednost domaćinu 68:67, 32. minut.

30. MINUT - Malo je Zvezdi pala koncentracija u finišu treće deonice i Uniks je posle trojke Voronceviča, serijom 7:0, stigao do najvećih plus devet - 65:56. Ekspresno se Zvezda vraća trojkom Markovića i poenima uz faul Mitrovića. Iskusni krilni centar je promašio dodatno slobodno bacanje. Na kraju treće deonice, posle dva ubačena bacanja Holinsa, Uniks vodi 65:63.

28. MINUT - Davidovac postiže izuzetno važnu trojku i prekida seriju Uniksa 58:56, 28. minut. Pred završna dva minuta treće deonice Uniks vodi 59:56.

26. MINUT - Ponovo Volters i Kalinić vezuju četiri poena i vraćaju plus na Zvezdinu stranu, ali samo na trenutak, pošto Braun na drugoj strani zakucava, a potom postiže i poene u polukontri - 56:53, 26. minut.

24. MINUT - Drugi put večeras Džon Braun kompletira 2+1 za najveću prednost domaćina dosad - 50:45, 23. minut. Volters i Kalinić odgovaraju i odbijaju nalet Uniksa - 50:49, 24. minut.

22. MINUT - Lakim poenima Uzinskog počelo je drugo poluvreme. Uniks vodi 45:43. Ponovo Volters ubacuje bitne poene za Zvezdu na isteku napada. Na isteku 22. minuta Hezonja poentira za dva - 47:45.

20. MINUT - Izlaskom Spisua Uniks je ponovo ofanzivno ispao iz ritma što Zvezda maksimalno koristi i serijom 8:0 dolazi nadomak dvocifrenog plusa pred završnih 60 sekundi prvog poluvremena - 41:33. Džon Braun sa 2+1 prekida Zvezdin nalet. Radonjić dobija tehničku grešku zbog prigovora, deluje prelako dosuđenu. Spisu ubacuje slobodno bacanje - 41:37. Kalinić se izborio za tri slobodna bacanja, pogodio je dva. Trojkama Hezonje i Spisua uz zvuk sirene Uniks i Zvezda na veliki odmor odlaze poravnati - 43:43.

18. MINUT - Volters karakterističnim poenima iz floutera prekida seriju domaćina i poravnava rezultat na ulasku u 17. minut meča - 31:31. Potencijalno dobra vest za Zvezdu, s obzirom da je Uniks večeras bez Lorenca Brauna, jeste treća lična greška Zajceva, posle koje Holins pogađa dva bacanja. Posle preciznog šuta Zajceva s poludistance, Holins ubacuje trojku. Zvezda u 18. minutu vodi 36:33.

16. MINUT - Na polovini druge deonice Uniks je prišao na samo dva poena zaostatka, posle koša sa poludistance Meja - 29:27. Radonjić traži tajm aut. Uniks serijom 9:0 dolazi do prvog vođstva na meču - 31:29, 16. minut.

14. MINUT - Rusi su poenima Meja prepolovili prednost Zvezde, koja posle dva ubačena bacanja Vajta vodi 26:19, 14. minut. Spisu je u seriji, ubacio je treću trojku u kratkom periodu. Srećom po Zvezdu, Volters vraća trojku - 29:22, 14. minut. Došli su domaći do šuta, sada je trojku ubacio Hezonja.

12. MINUT - Drugi kvartal otvoren je trojkom Spisua, te presečenom loptom i zakucavanjem u kontri Lazarevića - 24:14, 11. minut. Još jedna trojka Spisua.

10. MINUT - Trojkom Dobrića Zvezda je došla do prve dvocifrene prednosti na meču - 22:11, što je i konačan rezultat prve deonice.

8. MINUT - Kalinić sa četiri poena s poludistance odbija nalet Uniksa - 13:9, 7. minut. Mnogo greše domaći na startu meča, pa Zvezda preko Markovića (dva bacanja) i Dobrića (poeni u kontri) ponovo došla do osetnije prednosti pred završna dva minuta prve deonice - 17:9.

6. MINUT - Zajcev pogađa trojku za domaćina, koje Voroncević lakim poenima približava na minus šest - 11:5, 6. minut.

4. MINUT - Više od tri minuta domaći su bez poena, a Zvezda preko Vajta i Voltersa dolazi do 7:0 na ulasku u 4. minut. Posle četiri minuta igre Zvezda vodi 9:0 poenima Luke Mitrovića. Perasović traži minut odmora.

2. MINUT - Meč je otvoren polovičnim učinkom Voltersa sa linije penala. Domaći su prokockali prva dva napada na meču, a Vajt sa linije slobodnih bacanja donosi crveno-belima 3:0 u 2. minutu.

Radonjić meč počinje s petorkom Volters, Holins, Kalinić, Vajt i Mitrović.