19:47

0

Težak poraz za crveno-bele

CRVENA_ZVEZDA_vs_MONACO-12 - Copyright MN Press

Veliki šok doživeo je crveno-beli "Pionir" večeras. Posle 15 minuta delovalo je da će košarkaši Zvezde počistiti Monako sa parketa, ali su u nastavku meča njihovi navijači u neverici gledali seriju grešaka koja je na kraju dovela do ubedljivog poraza - 91:80 (19:30, 23:22, 22:12, 27:16).

Srpski strateg Saša Obradović vratio se prvi put pred Zvezdine navijače od odlaska sa klupe srpskog i regionalnog šampiona. Mnogi su bili skeptični po pitanju dočeka iskusnog stručnjaka, a na kraju se ispostavilo i s pravom, pošto je velika većina navijača njegov ulazak na parket  propratila gromoglanim zvižducima.

Motivisani energijom sa tribina, koje su "pucale" od želje za "osvetom" nekadašnjem strategu i jednoj od najvećih klupskih legendi, Radonjićevi izabranici ušli su u meč kao u transu. Predvođeni večeras nezaustavljivim Ostinom Holinsom, uz prepoznatljivu energiju u odbrani, crveno-beli su iz napada u napad zatrpavali koš gostiju i iz minuta u minut podizali prednost do ogromnih 45:25 u 16. minutu.

Sve je polazilo u tim momentima za rukom Zvezdinim košarkašima. Minimalan broj grešaka (šest u celom prvom poluvremenu), uz sjajan šut za tri poena (8/14) učinili su da Džejms i drugovi u jednom trenutku deluju kao da ne znaju gde se nalaze, međutim nekako su uspeli da se konsoliduju i do odlaska na veliki odmor prepolove zaostatak za crveno-belima 52:42.

Može se reći da je Zvezda meč izgubila upravo u drugoj polovini druge deonice. Prelako su Radonjićevi puleni dozvolili rivalu da uhvati rezultatski priključak, a kada je u nastavku meča stao šut, uz izuzetno veliki broj grešaka, usledilo je neizbežno... Razigrao je Majk Džejms, do lakih nekoliko lakih poena došao je Bejkon i za tili čas na semaforu je stajao nerešen rezultat - 64:64, 30. minut.

Završni kvartal bio je samo logičan sled svega viđenog u prethodnoj četvrtini. Zvezdini košarkaši evidentno su ostali i bez daha, a nezaustavljivi Moteijunas je sa dve trojke (osam poena u četvrtoj četvrtini)  u poslednjih pet minuta meča napravio gostima razliku dovoljnu da bez drame privedu meč kraju.

CRVENA ZVEZDA: Volters 4, Davidovac -, Mitrović -, Lazić 7, Kalinić 7, Dobrić 13, Holins 19, Ivanović 15, Marković -, Vajt 6, Kuzmić 7, Cirbes 2.

MONAKO: Li 7, Bejkon 17, Tomas 8, Dijalo 9, Motum -, Butsijel , Motijejunas 20, Utara 8, Faje -, Anđušić 8, Hol 4, Džejms 10.

EVROLIGA – 25. kolo

Crvena zvezda - Monako 80:91
Bajern - Makabi Tel Aviv
Olimpija Milano – Fenerbahče
Barselona - Panatinaikos

40. MINUT - KRAJ! Monako je savladao Zvezdu 91:80.

38. MINUT - Ofanzivni skok, pa ukradenu loptu gostiju, sa četiri poena na obruču materijalizuje Bejkon. Zvezda je u sve težoj situaciji - 81:73, 37. minut. Dobrić promašuje trojku posle tajm auta Radonjića, ali ne i Motiejunas na drugoj strani. Monako ima, dosad najvećih, plus 11 u 38. minutu - 84:73. Brzu seriju gostiju 7:0 poenima sa poludistance prekida Holins.

36. MINUT - Kalinić promašuje za dva, a potom Motiejunas ubacuje novu trojku. Ekstreno važna trojka Dobrića, gosti vode 73:71 na polovini četvrte deonice. Mitrović faulira Motiejunasa prilikom šuta za tri poena, centar gostiju pogodio je dva penala - 75:71. Nova izgubljena lopta za Zvezdu (Kuzmić faul u napadu), posle čega Tomas zakucava i podiže prednost gostiju na plus šest - 77:71, 36. minut. Ivanović pogađa dva bacanja.

34. MINUT - Lazić ubacuje dodatno bacanje posle tehničke greške gostima, a potom Dobrić promašuje trojku. Zvezda vodi 68:67, 33. minut. Na isteku 34. minuta Monako vodi 70:68 posle trojke Majka Džejmsa. Radonjić traži tajm aut.

32. MINUT - Četvrta deonica otvorena je promašenom trojkom Bejkona, pa faulom u napadu Kalinića i tehničkom greškom za Dejana Radonjića zbog prigovora. Monako vodi posle ubačenog bacanja Anđušića, a potom i gosti prave faul u napadu - 65:64, 31. minut. Dobrić hvata ofanzivni skok i potom ubacuje ekstremno važnu trojku za Zvezdu koja ponovo vodi 67:65, 32. minut. Motiejunas pravi još jedan faul u napadu, to mu je četvrta lična greška. Bejkon poravnava na isteku 32. minuta.

30. MINUT - Posle dva ubačena bacanja Ivanovića, dva penala pogađa i Anđušić - 64:62, 29. minut. Lazić je promašio otvorenu trojku, a potom faulirao Anđušića, koji sa još dva ubačena bacanja poravnava rezultat 68 sekundi pre kraja trećeg kvartala - 64:64. Na kraju treće deonice rezultat je 64:64.

28. MINUT - Trojkom Uatare Monako prilazi na samo dva poena, ali potom Holins u kontri poentira za Zvezdu. U poslednja dva minuta treće deonice Zvezda ulazi sa plus dva posle poena Motiejunasa - 62:60.

26. MINUT - Posle izuzetno lepršave igre u većem delu prvog poluvremena, sa topljenjem Zvezdine prednosti gledamo sve više pravu ratničku košarku na obe strane. Motiejunas postiže poene u reketu, na polovini treće deonice Zvezda vodi 56:52. Izuztno važna trojka Branka Lazića - 59:52, 26. minut. Motiejunas je polovično precizan s linije penala, a potom Bejkon lako poentira u reketu - 59:55, 26. minut.

24. MINUT - Zvezda je potpuno stala u napadu. Skoro tri minuta je bez koša, što gosti koriste i lakim poenima Motiejunasa prilaze na samo četiri poena zaostatka. Radonjić mora da traži minut odmora posle serije Monaka 8:0 - 54:50, 24. minut. Holins je "izmislio" izuzetno važne poene za Zvezdu.

22. MINUT - Drugo poluvreme otvoreno je poenima Kuzmića posle ofanzivnog skoka - 54:42, 21. minut. Džejms ubacuje trojku na drugoj strani, a potom i Tomas postiže tri poena posle dve uzastopne izgubljene lopte crveno-belih - 54:48, 22. minut.

20. MINUT - Dialo vezuje pet poena i u 19. minutu smanjuje zaostatak gostiju na 50:38. Moteijunas, posle promašenog dodatnog bacanja Dialoa hvata ofanzivni skok, fauliran je i pogađa dva bacanja - 50:40. Džejms poentira sa poludistance za seriju gostiju 9:0 - 50:42. Dobrić se izborio za tri slobodna bacanja 6.5 sekundi pre kraja prvog poluvremena. Pogodio je dva. Na poluvremenu Zvezda vodi 52:42.

18. MINUT - Mini seriju gostiju 4:0, trojkom (osmom za Zvezdu dosad) prekida Kalinić - 48:29, 17. minut. Četiri brza poena gostiju Radonjić prekida tajm autom - 48:33, 18. minut. Kuzmić postiže važne poene za Zvezdu.

16. MINUT - Posle poena Cirbesa i Ivanovića, posle osvojene lopte, Zvezda na polovini druge deonice ima ogromnih 42:23. Bejkon lako poentira na drugoj strani, a Hol novom trojkom donosi Zvezdi novi najveći plus - 45:25, 16. minut.

14. MINUT - Posle dva i po minuta igre u drugoj deonici prve poene za goste postiže Hol - 35:21. Holins ubacuje još jednu trojku - 38:21 - 14. minut.

12. MINUT - Drugi kvartal otvoren je trojkom Nikole Ivanovića - 33:19, 11. minut. Novi poeni Nikole Ivanovića za novi maksimalni plus Zvezde - 35:19, 12. minut.

10. MINUT - Posle trojke Dobrića Zvezda stiže do prve dvocifrene prednosti na meču - 28:16, 9. minut. Na kraju prve deonice crveno-beli vode 30:19.

8. MINUT - Anđušić pogađa trojku čim je kročio na teren, ali Vajt uzvraća na isti način na drugoj strani - 20:16, 7. minut. Kuzmić pogađa dva bacanja i podiže prednost crveno-belih - 22:16. Zvezda je u seriji 8:0 i posle trojke Lazića dolazi nadomak dvocifrenog plusa - 25:16, 8. minut.

6. MINUT - Seriju Zvezde 7:0 trojkom za izjednačenje prekida Uatara - 13:13, 5. minut. Lakim poenima Dobrića i Kalinića Zvezda vodi 17:13 na isteku 6. minuta igre.

4. MINUT - Posle dva ubačena bacanja Holinsa, precizan sa poludistance je Dialo. Holins pogađa prvu trojku za Zvezdu, to je njegov sedmi poen, a potom Volters lako poentira posle ukradene lopte. Zvezda prvi put vodi - 11:10, 4. minut. Kalinić poentira sa poludistance.

2. MINUT - Meč ubačenom trojkom otvara Motiejunas. Na drugoj strani zakucava Holins - 3:2, 1. minut. Dobro su gosti ušli u meč, posle trojke Tomasa vode 8:4. Prethodno je poene za Zvezdu postigao Volters.

Radonjić meč počinje s petorkom Volters, Holins, Kalinić, Mitrović i Kuzmić.

Saša Obradović je zvižducima dočekan u "Pioniru".