21:57

0

Srpski i regionalni šampion poražen u Francuskoj

ognjen-dobric-crvena-zvezda-mts-belgrade-eb21 - Copyright Euroleague

Imaće košarkaši Crvene zvezde i te kako za čime da žale posle meča 22. kola Evrolige u kojem je Asvel, posle velike drame, uspeo da "ukrade" trijumf crveno-belima 69:67 (11:17, 14:18, 24:13, 20:19). U dramatičnoj završnici, kojoj se malo ko nadao posle dominantne partije Zvezde u prvom poluvremenu, apsolutni heroj je mogao da postane Ognjen Dobrić. Međutim, Zvezdin bek, koji je prethodno bio jedan od najzaslužnijih što je Zvezda uopšte došla u priliku da ima napad za pobedu, promašio je šut za tri poena i tako zakomplikovao i ovako komplikovanu borbu srpskog i regionalnog šampiona za mesto u plej-ofu elitnog takmičenja.

S obzirom na sve viđeno na parketu dvorane u Vilerbanu, pogotovo u prvom poluvremenu u kojem su se crveno-beli pitali apsolutno za sve, potpuno je jasno da će ovaj poraz boleti izabranike Dejana Radonjića. Bez obzira na to što se, posle svih problema s virusom korona, koji je pokosio gotovo ceo igrački i trenerski kadar u protekle dve nedelje, od večerašnjeg meča verovatno nije očekivalo previše, prilika koja se ukazala trebalo je da bude iskorišćena.

Iako je Zvezda u prvom poluvremenu bila apsolutni gospodar dešavanja na parketu, utisak je da je upravo u tom periodu propustila priliku da dotuče grogiranog rivala. Domaći tim, pogotovo u prvoj deonici nikako nije uspevao da pronađe napadački ritam, dok su crveno-beli postepeno gradili dvocifreni plus koji su držali do odlaska na veliki odmor.

Ipak, 14 poena prednosti iz sredine druge deonice (25:11, 14. minut) suviše lako su ispušteni u finišu prvog poluvremena, a kada su se u nastavku razigrali Lakomb i Džons velika Zvezdina prednost istopila se za tili čas. Tandem Asvela postigao je kombinovano 17 od 24 poena domaćih u trećoj deonici u kojoj su Francuzi napravili potpuni preokret i na poslednji dvominutni odmor otišli sa minimalnim vođstvom (49:48).

I kada su svi očekivali da Zvezda neće imati snage za još jedan napad na scenu je stupio Ognjen Dobrić. Zvezdina "kobra" je najpre trojkom u finišu trećeg kvartala zaustavio veliki nalet domaćina, da bi u završnoj deonici sa 10 poena, uz Luku Mitrovića i Nikolu Kalinića doveo beogradski tim nadomak velikog brejka, koji su, uprkos promašenom šutu za pobedu, utisak je ispustili znatno ranije.

ASVEL: Džons 17, Kaudi 2, Lakomb 17, Dio 3, Najt 4, Risašer, Gist 9, Fal 4, Ostekovski 7, Strazel 5, Adetokumbo 1.

CRVENA ZVEZDA: Volters 4, Davidovac 2, Mitrović 9, Lazić 2, Kalinić 9, Dobrić 20, Holins 5, Ivanović, Marković 2, Vajt 12, Kuzmić 2, Cirbes.

Asvel - Crvena zvezda 69:67

40. MINUT - Dobrić i Džons promašuju za dva. Potom Vajt pravi faul u napadu. Minut pre kraja Asvel vodi 66:65 i ima napad. Lakomb pogađa jedno od dva bacanja 57 sekundi pre kraja. Dobrić iz floutera poravnava rezultat. Džons poentira 26 sekundi pre kraja. Zvezda je trošila vreme do kraja, Dobrić je šutnuo za tri, ali je bio neprecizan. KRAJ! Asvel je pobedio Zvezdu 69:67.

38. MINUT - Tri minuta i 50 sekundi pre kraja Nikola Kalinić dobija petu ličnu grešku. Zvezda vodi 63:58. Lakomb poentira sa poludistance, a posle promašenog floutera Voltersa Džons sa linije penala približava domaće na minus jedan - 63:62, 37. minut. Volters je ponovo promašio prodor, Gist u kontri zakucava. Asvel vodi 64:63 u 38. minutu. Dobrić na drugoj strani, posle četvrtog faula Lakomba, pogađa dva bacanja i čuva Zvezdi minimalni plus - 65:64. Laki poeni za Džonsa. U poslednja dva minuta se ulazi s vođstvom domaćih - 66:65.

36. MINUT - Posle dva ubačena bacanja Vajta Zvezda vodi 58:54 na ulasku u 35. minut meča. Najt poentira iz ofanzivnog skoka. Trojka Kalinića za 61:56. Laki poeni za Fala 61:58, 36. minut. Kalinić je fauliran prilikom šuta za tri poena, pogodio je dva od tri bacanja - 63:58.

34. MINUT - Strazel pogađa trojku za novo vođstvo domaćih na ulasku u 33. minut - 54:53. Dobrić je Zvezdin vođa u prelonim momentima meča, ubacio je još jednu trojku - 56:54, 34. minut.

32. MINUT - Dobrić vuče Zvezdu u ovim momentima. U finišu treće i početkom četvrte četvrtine pogodio je izuzetno važne trojke za crveno-bele, koji u 31. minutu vode 51:49. Zvezda je na plus četiri posle poena Luke Mitrovića 53:49, 32. minut. Džons pogađa sa poludistance na isteku napada.

30. MINUT - Na kraju treće deonice Asvel vodi 49:48.

28. MINUT - Gist i Lakomb vraćaju Asvel na samo koš zaostatka - 43:41. Lakomb je postigao 10 poena za nešto više od sedam minuta u trećoj deonici. Veliki problem za Zvezdu može da predstavlja četvrta lična greška Nikole Kalinića. Gist je polovično precizan s linije penala - 43:42, 28. minut.

26. MINUT - Lakomb se probudio i pokrenuo Asvel. Vezao je četiri poena i vratio domaće na samo minus dva - 37:35, 25. minut. Seriju domaćih 6:0 poenima is ofanzivnog skoka prekida Mitrović. Novi poeni Luke Mitrovića - 41:35, 26. minut. Lakomb je nezaustavljiv u trećem kvartalu - 41:37.

22. MINUT - Lakim poenima Lakomba i Džonsa iz prodora otvoreno je drugo poluvreme - 35:29, 21. minut. Holins pogađa sa poludistance.

20. MINUT - Na kraju prvog poluvremena Zvezda vodi protiv Asvela 35:25.

18. MINUT - Trojkom Dobrića i lakim poenima Vajta pod košem Zvezda je odbila nalet domaćih i pred završna dva minuta prvog poluvremena vodi 35:22.

16. MINUT - Zvezda je posle samo četiri minuta igre ispunila bonus, što su domaći maksimalno iskoristili da razliku crveno-belih spuste na jednocifren broj - 27:18, 15. minut. Seriju 7:2 domaćih poenima, posle tajm auta Radonjića, prekida Volters - 29:18, 16. minut. Vajt polovičnim učinkom sa penala čuva crveno-belima dvocifreni plus 30:20.

14. MINUT - Asvel je bez koša više od tri minuta u drugoj deonici, Davidovac i Marković podižu prednost Zvezde na 25:11 u 14. minutu. Ostekovski prekida seriju Zvezde 8:0, a potom polovičnim učinkom s linije penala vraća Asvel na minus 11 - 25:14.

12. MINUT - Druga deonica otvorena je poenima Luke Mitrovića sa linije penala (2/2) - 19:11, 11. minut. Lakim poenima Kalinića pod košem Zvezda stiže do prvog dvocifrenog plusa na meču - 21:11, 12. minut.

10. MINUT - Na kraju prve deonice Zvezda vodi 17:11.

8. MINUT - Zvezda je odlično zatvorila sve prilaze svom košu. Za više od sedam minuta igre crveno-beli su primili sedam poena, a posle trojke Vajta odlaze na plus osam - 15:7, 8. minut.

6. MINUT - Na polovini prve deonice Zvezda vodi 8:5, posle dva ubačena bacanja Kuzmića. Posle šest minuta igre crveno-beli imaju plus četiri, posle trojke Holinsa - 11:7.

4. MINUT - Posle skoro tri minuta igre, domaći poentiraju preko Ostekovskog - 2:2, 3. minut. Asvel prvi put na meču vodi posle trojke Dioa - 5:4. Prethodno je Dobrić postigao prve poene na meču, a potom i Volters poentira iz floutera. Zvezda na isteku 4. minuta vodi 6:5.

2. MINUT - Posle prokockanih uvodnih napada na obe strane (po tri), prve poene na meču postiže Eron Vajt - 2:0, 2. minut.

Zvezda meč počinje s petorkom Volters, Dobrić, Kalinić, Vajt i Kuzmić.