24sedam analiza naših mečeva protiv Norveške: „Orlovi“, idite stazom Piksija i pazite na crvene kartone (video+foto)

07.10.2020

12:20 >> 21:03

0

Na stadionu Ulevol prethodnici reprezentativaca Srbije slavili su četiri puta, uz dva poraza

24sedam analiza naših mečeva protiv Norveške: „Orlovi“, idite stazom Piksija i pazite na crvene kartone  (video+foto)

Selekcija Norveške je jedna od retkih reprezentacija koja je uspela da odigra utakmice sa svim nacionalnim timovima za koje su navijali ljubitelji fudbala u Srbiji. Često su bili u ulozi rivala velikoj Jugoslaviji u posleratnim godinama, da bi se nakon toga pojavljivali kao protivnici u kvalifikacijama za velika takmičenja. Na jedan Mundijal, 1966. godine u Engleskoj, “plavi” nisu otišli baš zbog poraza od Norveške, ali su zato kasnije uspešno preskočeni u ciklusu mečeva za odlazak na EP u Jugoslaviji 1976. godine, EP 1984. godine u Francuskoj i SP 1990. godine u Italiji.

Dragan Stojković i Safet Sušić su se najčešće sastajali sa Norvežanima u borbi za bodove, ali je uspešniji bio Piksi, koji je zabeležio tri pobede, od kojih poslednju na EP u Holandiji i Belgiji, kada je asistirao za jedini gol na meču, delo Save Miloševića. Duele sa Skandinavcima pamtiće ceo život Mehmed Baždarević zbog isključenja na Koševu 1989. godine, što ga je koštalo eliminacije iz tima za SP 1990. u Italiji. Takođe, loše uspomene nosi i Mateja Kežman zbog crvenog kartona u Liježu na EP 2000. posle samo pola minuta od ulaska u igru.

Zanimljivo je da smo sve utakmice sa Norvežanima odigrali baš na stadionu „Ulevol“, na kojem će „orlovi“ u četvrtak uveče (20.45) igrati prvi duel baraža za prolaz na EP 2021. Najveći fudbalski stadion u Norveškoj sagrađen je 1925. godine, ali je u nekoliko navrata renoviran (1938, 1967, 1985, 1991, 1998), da bi 2013. godine konačno dobio današnji kapacitet od 28.000 mesta. Na njihovom terenu naša selekcija je četiri puta slavila i pretrpela dva poraza. Poslednji meč na „Ulevolu“ igrali su 1989. godine i tada su Jugosloveni slavili pobedu od 1:2.

Pobednik narednog meča u Oslu ugostiće u finalu boljeg iz duela Škotska – Izrael, što će zvanično najboljem timu Grupe C Lige nacija doneti vizu za plasman na EP 2021. godine.

Jugoslavija, Srbija i Crna Gora, SrbijaNorveška:

1 -X -2

10- 2 – 3

Period dominacije

Norveška – Jugoslavija 1:3 (0:0)
19. jun 1949. godina, prijateljska utakmica, Oslo, stadion „Ulevol“.
Preokret posle vodećeg gola Pera Bredesena, u 60. minutu, doneli Rajko Mitić u 76, Stjepan Bobek u 84. i Zlatko Čajkovski u 88. minutu.

Jugoslavija – Norveška 4:0 (3:0)
5. novembar 1950. godina, prijateljska utakmica, Beograd.
Dva gola Ognjanova, jedan Mitića i Rupnika doneli ubedljivu pobedu nad Norveškom.

Norveška – Jugoslavija 2:4 (1:4)
23. avgust 1951. godina, prijateljska utakmica, Oslo, stadion „Ulevol“.
Pobednik je bio rešen posle pola sata igre, jer je već u 30. minutu na semaforu stajalo 0:4, golovima Vukasa, Bobeka 2x) i Zebeca.

Jugoslavija – Norveška 4:1 (3:1)

25. jun 1952. godina, prijateljska utakmica, Zagreb, stadion „Maksimir“.
Još jedna laka pobeda plavih nad Skandinavcima. Do 18. minuta vodili su sa 3:0, a na kraju je bilo 4:1, golovima Vukasa (2x), Mitića i Zebeca.

Skandinavci uzvraćaju udarac

Norveška – Jugoslavija 3:0 (1:0)
16. jun 1965. godina, kvalifikacije za SP 1966, Oslo, stadion „Ulevol“.

Sjajna generacija jugoslovenskih fudbalera predvođena Milanom Galićem, Josipom Skoblarom, Veliborom Vasovićem… „isprašena je iz Osla sa glatkih 3:0.

Jugoslavija – Norveška 1:1 (1:1)
7. novembar 1965. godina, kvalifikacije za SP 1966, Beograd, Stadion JNA.
Norvežani su i na revanš meču u našem glavnom gradu pokazali da su nezgodan rival „plavima. Poveli su već u 13. minutu, a izjednačenje je doneo Vasović u 39. minutu. Tim Jugoslavije se nije kvalifikovao za SP u Engleskoj, zauzeo je treće mesto u grupi sa Francuskom, Norveškom i Luksemburgom.

Rivali u dva uzastopna ciklusa

Jugoslavija – Norveška 3:1 (1:1)
30. oktobar 1974. godina, kvalifikacije za EP 1976, Beograd, Stadion JNA, 9.910 gledalaca.
Opet su Norvežani došli da pokažu koliko su nezgodan rival „plavima. Poveli su u 36. minutu, ali onda je usledio odgovor ekipe selektora Ante Mladinića preko Vukotića i Katalinskog (2x).

Norveška – Jugoslavija 1:3 (0:3)
9. jun, 1975. godina, kvalifikacije za EP 1976, Oslo, stadion „Ulevol“.
Vraćanje starih dugova, od sasvim nove generacije jugoslovenskih igrača počelo je golom debitanta Buljana, pa Bogićevića, i do 27. minuta sve je bilo rešeno pogotkom Šurjaka. Jugoslavija je bila prva u grupi sa Severnom Irskom, Švedskom i Norveškom. NA EP u našoj zemlji bili smo četvrtoplasirani, nakon čuvenog poraza u polufinalu od Nemačke (2:4).

Norveška – Jugoslavija 3:1 (1:0)
13. oktobar 1982. godina, kvalifikacije za EP 1984, Oslo, stadion „Ulevol“.

Na debiju selektora Todora Veselinovića, tim Jugoslavije je doživeo brodolom. Loš start kvalifikacija, posle razočaravajućeg nastupa na SP u Španiji tog leta. Jedini gol za plave postigao je Dušan Savić.

Jugoslavija – Norveška 2:1 (2:0)
12. oktobar 1983. godina, kvalifikacije za EP 1984, Beograd, Stadion JNA.

Za godinu dana Veselinović je promenio kompletan tim, zadržavši iz starog sastava samo Safeta Sušića. Baš on, uz Zlatka Vujovića, doneo je dva boda u Beogradu pred svega 9.000 navijača u Humskoj. Naš tim se kvalifikovao za EP u Francuskoj, ispred Velsa, Bugarske i Norveške, čuvenim golom Ljube Radanovića na Poljudu protiv Bugara (3:2).

Norveška – Jugoslavija 1:2 (0:1)
14. jun 1989. godina, kvalifikacije za SP 1990, Oslo, stadion „Ulevol“.

I ovde je Sušić predvodio tim, samo je selektor bio legendarni Ivica Osim. Piksi je obezbedio vođstvo u 23. minutu, koje je Zlatko Vujović povećao u 87. minutu, pa pogodak minut kasnije čuvenog Jana Fjortofta nije mogao da spreči slavlje naših u Oslu.

„Crveni“ za Baždarevića, Kežmana i Kovaćevića

Jugoslavija – Norveška 1:0 (1:0)
11. oktobar 1989. godina, kvalifikacije za SP 1990, Sarajevo, stadion „Koševo“.

Sporni momenat pogledajte na 13:13

Pobeda sa igračem manje i meč obeležen krupnim skandalom, koji će Mehmeda Baždarevića koštati višemesečne suspenzije i propuštanja Mundijala u Italiji. Jedini gol postigao je Hadžibegić iz penala u 45. minutu. Baždarević je isključen u 12. minutu, zbog pljuvanja turskog sudije Jusufa Namoglua.

Norveška – Jugoslavija 0:1 (0:1)
18. jun 2000. godina, utakmica na EP u Holandiji i Belgiji, Lijež.

Meč koji je obeležio sjajan pogodak petom Save Miloševića i jedno od najbržih isključenja u fudbalskoj istoriji, kada je Škot Hju Dalas pokazao je crveni karton Mateji Kežmanu za grub start iza leđa protivnika posle svega 34 sekunde provedene na terenu. Srećom za „plave“, igrali su sa igračem manje samo još pet minuta, pa su sačuvali vođstvo koje ih je odvelo u nokaut fazu EP na duel sa Holanđanima (6:1).

Srbija i Crna Gora – Norveška 0:1 (0:0)
31. mart 2004. godine, prijateljska utakmica, Beograd, stadion „Rajko Mitić“.

Niz crvenih kartona protiv Norvežana koji je započeo Baždarević na Koševu, nastavio se isključenjem Darka Kovačevića na „Marakani“ u 61. minutu prijateljskog meča. Na ovoj utakmici je kod selektora Ilije Petkovića debitovao za reprezentaciju Nikola Žigić. Pobedili su gosti golom iz penala u 75. minutu.

Novo doba, vreme selekcije Srbije

Srbija – Norveška 1:1 (1:1)
15. novembar 2006. godina, prijateljska utakmica, Beograd, stadion „Rajko Mitić“.
Konačno odigran meč sa Norvežanima a da je naš tim završio utakmicu sa 11 fudbalera. Sve je počelo kako treba, ranim golom Nemanje Vidića u šestom minutu, ali je Karev brzo izjednačio, u 21. minutu. Selektor Havijer Klemente u tim je uveo trojicu mladih fudbalera iz U21: Miloša Krasića, Boška Jankovića i Duška Tošića.