Rat oko Šodroša: Zašto dve NVO žele da kazne Novi Sad
Anonimusi iz "Svet i Dunav" i "Ekološki front" traće od evropskih institucija da se Novosađanima oduzime titula "Grad močvara"
Dve nepoznate nevladine organizacije "Svet i Dunav" i "Ekološki front" uputile su nadležnim evropskim institucijama formalni zahtev za oduzimanje titule "Grad močvara" Novom Sadu, koja mu je dodeljena 1. februara ove godine.
- Organizacije nisu poznate ni po čemu. Njihov doprinos razvoju i napretku Novog Sada ne postoji. Ali to što nisu uspele da urade ništa korisno, ne ometa ih da pokušaju da se proslave radeći protiv interesa grada i Novosađana. Niko ko istinski voli svoj grad i ko želi dobro svojim sugrađanima ne podnosi štetočinske inicijative i predloge - istakao je Mićin.
Titula "Ramsar Wetland City" Novom Sadu je data kako bi se zaštita biodiverziteta uz Dunav podigla na još viši nivo. To ne znači da se u gradu ništa ne sme raditi i graditi, posebno ne most preko Šodroša, koji je predviđen još 1951. godine, a od 2009. do 2012. godine bivša vlast ga je promovisala kao jedan od najvažnijih projekata za razvoj Novog Sada, a potpisnici sramotne inicijative za ukidanje titule "Wetland City" su ga tada podržavali i hvalili.
. Potpisnici inicijative ni reč nisu rekli kada je 2000. godine usvojen stari GUP, koji je na Šodrošu predviđao hotelske komplekse i druge komercijalne sadržaje. Ali im smeta što će, umesto 32 hektara zgrada i saobraćajnica na području Šodroša i Kameničke ade, biti očuvano i unapređeno zelenilo. Novi GUP područje Kameničke ade, Dunavca i Šodroša definiše kao stanište zaštićenih i strogo zaštićenih divljih vrsta od nacionalnog značaja - objašnjava Mićin.
Gradonačelnik dodaje da grad planira izgradnju centralnog prečistača otpadnih voda, koji predstavlja jedan od najvažnijih projekata zaštite Dunava.
- Tako se bori za Novi Sad. Konkretnim projektima, a ne klevetničkim dopisima na štetu svog grada i svojih sugrađana - zaključuje Mićin.
Pogled redakcije portala Srpski Ugao
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin je izjavio da je sindrom srpske opozicije, koja od Evropske unije traži da kazni Srbiju i njene građane uvođenjem sankcija i ukidanjem novca iz pretpristupnih fondova, prešao i na dve novosadske, široj javnosti nepoznate i nebitne organizacije, koje traže da se Novom Sadu ukine titula grada vlažnih staništa Ramsarske konvencije.
Vučević o prodaji NIS: Rusi direktno odlučuju o tome, raduje nas vest da će Gazprom naći kupca!
Printscreen/K1
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari