Stranci ispituju Srbe o protestima! Da li Englezi preko Fejsbuka špijuniraju naše političke stavove?
Još više, ko zapravo finansira i sponzoriše ovu anketu, i da li se podaci koriste isključivo u naučne svrhe ili možda i za političke analize?
Građani Srbije ovih dana na Fejsbuku nailaze na neobičan oglas u kojem ih istraživači sa britanskog univerziteta Duram pozivaju da popune anketu o protestima u našoj zemlji.
Naizgled bezazleno istraživanje nosi naziv „Zašto (ne) učestvujete u protestima?“, ali se na kraju ankete pojavljuju i pitanja koja ulaze u najintimniju sferu – da li biste glasali i za koga?
Građani s pravom postavljaju pitanje: kome i zašto idu naši politički stavovi?
Organizatori tvrde da je reč o univerzitetskom projektu koji finansira i kontroliše etički odbor u Velikoj Britaniji, a u istraživački tim uključeni su i stručnjaci iz Nemačke, Holandije, Austrije i Srbije.
NS Uživo/Printscreen
Cilj, kako kažu, nije mešanje u politiku već razumevanje „kolektivnog ponašanja“ i razloga zbog kojih ljudi izlaze ili ne izlaze na ulicu.
NS Uživo/Printscreen
Međutim, deo javnosti sumnja:
– Zašto baš sada?
– Da li je ovo samo naučno istraživanje ili način da stranci zavire u političko raspoloženje naših građana?
NS Uživo/Printscreen
– Hoće li se podaci koristiti isključivo u naučne svrhe ili možda i u političke?
NS Uživo/Printscreen
U samoj anketi građani se direktno susreću s narativom u kojem su „meta policije“, suočeni s brutalnim napadima i represijom.
Udarno! Vučić pozvao na debatu pred svim kamerama predstavnike studentsko-blokaderskog pokreta! (VIDEO)
Tanjug printscreen
Pitanja ne istražuju samo učešće u protestima, već i lična iskustva, osećaj sigurnosti i stavove o državnim institucijama, što dodatno izaziva sumnju – da li je ovo stvarno naučno istraživanje ili način da se kroz podatke stekne uvid u političko raspoloženje građana?
U anketi se ne postavlja pitanje „da li je možda greška što protestuješ“, već se ide direktno na političku podršku – u kojoj meri građani podržavaju predsednika Vučića i koliko im je ta podrška važna.
NS Uživo/Printscreen
Zatim se ispituje čija podrška bi im u budućnosti najviše značila – da li poznatih ličnosti, novinara, profesora, uprave fakulteta ili šire javnosti.
Takva pitanja sugerišu da se prikupljaju podaci ne samo o stavovima građana, već i o tome kako bi se oni mogli usmeravati, što izaziva sumnju da anketa priprema teren za potencijalnu manipulaciju političkim raspoloženjem.
NS Uživo/Printscreen
Još više, ko zapravo finansira i sponzoriše ovu anketu, i da li se podaci koriste isključivo u naučne svrhe ili možda i za političke analize?
Zašto ih zanima naš glas?
Uz sve češće poruke o protestima i sve prisutnije sponzorisane ankete na mrežama, jasno je da se nešto „pumpa“ pred jesen 2025. godine.
Šta nam to nije otkrio autoprevoznik Milomir Jaćimović? Kakve on ima informacije o 25. avgustu?
Da li je u pitanju novi talas napada blokadera terorista ili priprema terena za nešto gore– vreme će pokazati.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari