
Petrov: Studenti i profesori smišljaju izborne liste i igraju se države!
Dao je svoje viđenje ove šestomesečne krize iz ugla dugogodišnjeg profesora Pravnog fakulteta, ali i kao sudija Ustavnog suda

Blokade su nastale u svom prirodnom staništu. U polutami sablasno praznih fakultetskih hodnika i amfiteatara, uz pristanak i podršku (ne)snađenih za upravljanje fakultetskih uprava. U jednom periodu one su bile i šire prihvaćene. Izgledalo je da će se pretvoriti u autentični studentsko-građanski pokret. Nakon 15. marta i velikog skupa bez poruke one su opstale tu gde se najbezbednije osećaju i gde zasad državna vlast još uvek pušta malobrojne studente i njihove profesore da prave izborne štabove, smišljaju izborne liste i igraju se države.
Ovo je za Kurir rekao profesor Pravnog fakulteta i sudija Ustavnog suda Vladan Petrov, koji objašnjava i zašto smatra da su blokade fakulteta samo spoljna manifestacija teško bolesnog visokoobrazovnog sistema, kako su i kada nastale, ali i šta očekuje državne univerzitete, a posebno Univerzitet u Beogradu, kada bi se raspisali izbori...
Dao je svoje viđenje ove šestomesečne krize iz ugla dugogodišnjeg profesora Pravnog fakulteta, ali i kao sudija Ustavnog suda.
24sedam/Katarina Mihajlović
- Iako su organizacione i kadrovske boljke naših državnih univerziteta hronične i svugde prisutne, one su, rekao bih, najviše izražene na BU. Na one nataložene kada je Univerzitet bio još uvek relativno mlad, o čemu je još pisao naš švajcarski prijatelj Arčibald Rajs 20-ih godina prošlog veka, poslagale su se i one nastale u periodu eksperimenta socijalističkog samoupravljanja 60-ih i 70-ih godina, da bi period od uvođenja Bolonjske deklaracije doveo krizu Univerziteta do svog pika. Labavi i arbitrarni kriterijumi selekcije akademskih kadrova, trka za bodovima radi napredovanja u akademska zvanja, postepeno odustajanje države od efektivnih mehanizama nadzora nad upravljanjem fakultetima - samo su neki od uzroka koji su doveli do odvojenosti BU od države i naroda, ali i od samih studenata, tačnije, od jedine prave misije koju bi univerzitet trebalo da ima: prosvetiteljske, nacionalne i državotvorne. Bez odgovarajućeg "imunskog sistema", decenijama nagrizan iznutra svojom samodovoljnošću, iako na univerzitetu još uvek imamo naučnike sa ozbiljnom međunarodnom reputacijom, on je u tom atomiziranom svetu skoro savršenih individualaca izgubio akademski kolektivni duh.
Bio mi je najbliži prijatelj, ostavka je najmanje što je mogao dekan Pravnog
Nedavno je dekan Pravnog fakulteta prof. Bojan Milosavljević podneo ostavku, što nije obrazložio ni javnosti, ni studentima.
- Ne znam šta su razlozi i ne bih da se bavim spekulacijama, ali smatram da je bio dužan da izađe u javnost i iznese bilo kakvo obrazloženje. Samo znam da bih i sam podneo ostavku da ništa nisam preduzeo da se situacija sa nastavom i ispitima dovede u red. Uostalom, ja bih to učinio makar zbog jednog ličnog razloga: da sam dopustio ili bio nemoćan da sprečim špalir sa karikaturama na kojima je redovni profesor fakulteta, sudija Ustavnog suda, čovek koji je jedno vreme bio na tom mestu, a nekada mi bio i najbliži prijatelj. Dakle, šta god da su razlozi, uradio je najmanje što je mogao.
S druge strane, na univerzitet je postepeno ulazila kvazidemokratija, koja je nagrizala tradicionalnu akademsku hijerarhiju u odnosima profesor-student i profesor - mladi saradnik.
Zato su blokade fakulteta u stvari samo spoljna manifestacija teško bolesnog stanja visokoobrazovnog sistema. Obustava nastave i ispita nije previše zasmetala nekim profesorima u kombinaciji sa "pravednim" i "pravedničkim" zahtevima jednog dela studenata koje su im isti profesori i njihovi finansijeri i formulisali. Blokade su nastale, dakle, u svom prirodnom staništu.
Smatra da je tragedija u Novom Sadu povod za eskaliranje blokada koje su privremeno zaustavile akademski život stotine hiljada mladih ljudi i stvorile nesigurnost kod velikog broja građana.
ATA Images
- Jedan od razloga treba tražiti i u našem društvenopolitičkom sistemu koji pati od viška demokratije, a manjka pravne države. To najteže podnose obični građani, koji neretko trpe i bude im onemogućeno da obavljaju svakodnevne aktivnosti. Blokade, kao nelegalni oblici izražavanja slobode okupljanja, nisu nastale nakon pada nadstrešnice, niti napada na studente FDU, nego i pre tragedije u "Ribnikaru". Blokade su vremenom postale normalnost. I to je onaj suštinski problem zbog čega njih nije moguće rešavati ni prelaznim, ekspertskim vladama, ni žrtvovanjem školskih i drugih godina života, ali ni prečestim vanrednim parlamentarnim izborima. Ma koliko zvučalo nerealno, jedini način su dijalog i doslednija primena prava, odnosno "utezanje" pravne države.
Apel studentima i profesorima: Izađite s političkim prohtevima van fakulteta
Na pitanje da li smatra da će studenti podržati opoziciju, ili će upravo tzv. studentska lista biti kraj trenutne parlamentarne opozicije rekao je:
- Nije zadatak opozicije da podržava nekakvu profesorsku-studentsku listu, da se ugurava kod onih koji su se navodno od nje mesecima distancirali. Njeno je da pod svojim imenom i prezimenom izađe na naredne izbore kad god oni budu raspisani i da odmeri političku snagu. Naravno, sve kombinacije studenata u blokadi i njihovih poluvidljivih profesora-mentora koje im izbaci veštačka inteligencija, pa i jedinstvena kolona sa tzv. prozapadnom opozicijom, dolaze u obzir. Apelujem samo da izađu sa svojim političkim prohtevima van fakulteta. Demokratija treba da postoji tamo gde joj je mesto, a na fakultetima je mesto sadašnjoj i budućoj duhovnoj aristokratiji, kako je kazao Veber, tj. mladima koji bi da nastave svoje školovanje i profesorima čiji je zadatak da im pomognu u tom nastojanju.
O posledicama ove krize i sudbinni BU rekao je da su državni univerziteti u jako nezavidnom položaju.
- Najpre, još uvek nismo na putu pravog dijaloga, a sporadični i sporopuzeći razgovor između dve strane, što one u normalnim okolnostima nisu, Vlade i univerzitetskih uprava, ne pruža osnov za optimizam da će ova školska godina biti spasena. Državni univerziteti su u krajnje nezavidnoj situaciji. Kad bi ova vlast i pala na budućim izborima, o čijem raspisivanju će konačnu reč dati "(ne)nadležni predsednik republike", državni univerziteti, a naročito beogradski, nastavili bi svoj pad slobodnim stilom. Mnogi studenti, roditelji i građani, nakon ovih dešavanja, izgubili su nepovratno i ono malo poverenja u fraze o profesorima koji sve studente jednako tretiraju i fakultete koji obezbeđuju sigurnu budućnost. Državni univerziteti će morati da se reformišu iz temelja. U suprotnom, ostaće zaglavljeni u svojim blokadama o ekskluzivnosti i akademskoj eksteritorijalnosti. Ni oni studenti što su učestvovali u blokadama neće želeti da ostanu na takvim fakultetima, uz "sigurnu neizvesnost" nekih novih obustava fakultetskog života zbog neponovljive borbe za bolju budućnost sadašnjih srednjoškolaca, kad jednog dana ipak upišu fakultete. A kad je reč o međunarodnoj reputaciji Univerziteta, dovoljno je pitati bilo kog profesora u Evropi da li zna šta su studentske blokade i, ako zna, koliko one najviše mogu da traju i kako se pravnim putem rešavaju.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari