
Paradoks faktčekera: Kako verifikatori postaju izvori dezinformacija uz donacije od NVO
Postavlja se pitanje za šta organizacije, na čijem čelu je Gruhonjić, dobijaju novac od brojnih donatora

U poslednje vreme, sve više dolazi do izražaja paradoksalna situacija u kojoj upravo faktčekeri, čiji je zadatak da proveravaju istinitost informacija, postaju izvorom dezinformacija. Najnoviji primer ove situacije dolazi sa portala Autonomija.info, koji je 14. februara objavio lažnu vest o podizanju zastave Republike Srbije na Petrovaradinskoj tvrđavi naopačke, u kojem su, na osnovu izokrenutih činjenica, plasirali mogućnost da se u Vojsci Srbije dogodila pobuna.
Mnoge tvrdnje u ovom tekstu nisu bile samo nedovoljno proverene, već su bile temeljene na neosnovanim spekulacijama, a posle se ispostavilo i da su nastale korišćenjem veštačke inteligencije i da nisu bile produkt ozbiljnog novinarskog istraživanja, kako su autori članka naveli.
Čak i kada je Vojska Srbije izdala saopštenje u kojem se kaže, uz navođenje video i foto dokaza, da je zastava bila istaknuta po svim pravilima, te da je zbog jakog vetra samo na trenutak okrenula stranu, portal Autonomija nije objavila taj demanti.
Printscreen
Gruhonjić - čovek koji stoji iza NDNV, VOICE i Autonomije
U Srbiji fektčekeri između ostalog dolaze i iz "Nezavisnog društva novinara Vojvodine" (NDNV). Na čelu ove organizacije formalno se nalazi Ana Lalić Hegediš. NDNV je osnovao fektčeking portal "Vojvođanski istraživačko-analitički centar" (VOICE) čiji je glavni i odgovorni urednik Dinko Gruhonjić, dok je jedan od autora portala Hegediševa, koja je opet izdavač portala Autonomija.info, gde se Gruhonjić vodi kao zamenik glavnog i odgovornog urednika. Ovi portali deluju pod istim okriljem, a pravi urednik svega je Gruhonjić, dok ostali samo formalno imaju određene funkcije.
Na gorepomenutom primeru plasiranja lažne vesti, vidi se i paradoksalnost fektčekinga jer se očekuje da Dinko Gruhonjić "proverava istinitost" lažnih vesti koje sam plasira na portalu Autonomija!? Zato se opravdano postavlja pitanje za šta sve ove organizacije, na čijem čelu je Gruhonjić, dobijaju novac od brojnih donatora!?
Inače, portal Autonomija se, kako sami kažu, finansira putem donacija međunarodnih organizacija i "crowdfundinga", odnosno podrške vernih čitalaca. S druge strane, VOICE se finansira uz podršku organizacija poput Fondacije braće Rokfeler, Britanskog saveta, Ambasade SAD u Beogradu i Evropske zadužbine za demokratiju (EED).
Inače, faktčekeri su za vreme Bajdenove administracije postali ključna figura u medijskom prostoru, često prepoznatljivi po tome što neprestano dovode u pitanje izjave i tvrdnje, iako su se brojne analize pokazale da su često pravili ozbiljne greške. Time su gubili kredibilitet i integritet, dok je njihova stvarna uloga sve više dovođena u pitanje.
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari