Glavna tačka u Skupštini rebalans budžeta: Mali istakao - nikad veća stopa rasta BDP! Predloženo povećanje roditeljskog dodatka (VIDEO)
Premijer Miloš Vučević rekao je nedavno da rebalans donosi dosta dobrih vesti za građane i državu
Sednica Skupštine Srbije na kojoj će se, pored ostalog, raspravlja o rebalansu budžeta za ovu godinu počela je danas nešto posle 10 časova.
Poslanici Skupštine Srbije danas su na početku sednice minutom ćutanja odali poštu stradalima u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu na putu Ušće - Kraljevo.
Parlament je, takođe, konstatovao prestanak mandata narodne poslanice Selme Kučević.
Doneta je i odluka da se o svih sedam tačaka dnevnog reda među kojima je i rebalans budžeta, vodi objedinjena načelna rasprava.
Povećanje roditeljskog dodatka
Govoreći o rebalansu budžeta ministarka Milica Đurđević Stamenkovski reka je da je povećanje roditeljskog dodatka ključna novina Predloga zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom.
Predložila je Skupštini Srbije da se roditeljski dodatak za prvo dete za decu rođenu od 1. januara ove godine poveća na 500.000 dinara, za drugo dete na 600.000, za treće na 2,28 miiliona, a za četvrto na 3,18 miliona dinara.
- Ukoliko usvojite ovo što predlažemo imaćemo najveći roditeljski dodatak na Balkanu - poručila je ona poslanicima i navela da se najviše povećava dodatak za drugo dete i to sa 3,6 na 6,5 prosečnih plata.
Ministar Mali: Nikad veća stopa rasta BDP-a
On se prethodno obratio na sednici Odbora za finansije u Skupštini Srbije i tom prilikom je rekao da je osnov za pripremu rebalansa za ovu godinu bila ekonomska situacija i program Srbija 2027 i Ekspo.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je Srbija nikad jača i stabilnija, uprkos ogromnim izazovima koji dolaze iz globalnog sveta od 2020. godine, dodajući da će se sa rebalansom budžeta za ovu godinu, koji je od danas pred poslanicima, ubrzati dalji rast i razvoj.
- Mi smo sačuvali makroekonomsku stabilnost, nama je udeo javnog duga u BDP-u na današnji dan 49,8 odsto, dakle, ispod nivoa Mastrihta koji je 60 odsto, a verovali ili ne 89 odsto je prosek Evrozone. Sačuvali smo makroekonomsku stabilnost, imamo nikada veću stopu rasta, stabilnu stopu rasta našeg BDP-a, nikada veći broj ljudi koji rade i nikada nižu nezaposlenost - rekao je Mali.
Dodao je da mu je posebno važno, što direktno doprinosi rastu BDP-a, a to su kapitalne investicije, dodatnih 111 milijardi dinara u rebalansu budžeta.
- Ukupan budžet za kapitalne investicije time je 706 milijardi dinara, nikada veći nije bio. To je 7,9 odsto našeg BDP-a - rekao je Mali.
"Izjave da se ne izdvaja novac za kulturu je neznanje ili zla namera"
Ministar finansija reagovao je tokom rasprave u Skupštini Srbije na tvrdnje da rebalansom budžeta za ovu godinu nisu povećana sredstva za kulturu i istakao da takve izjave predstavljaju neznanje ili zlu nameru.
Mali je na sednici Skupštine Srbije rekao da se jasno vidi da su izdvajanja za kulturu rebalansom povećana sa 15,1 milijarde na 15,6 milijardi dinara.
"Pri čemu imate i 4,1 milijona evra koji se nalazi kod Ministarstva za javne ulaganja i koji se onda iz tog budžeta izdvajaju za pet projekata koji su za kulturu važni, a to su gradovi u fokusu, istraživanje, zaštite i prezentacija arheološkog nalazišta Belo brdo u Vinči, konzervacija, restauracija i prezentacija nalazišta Caričin grad u opštini Lebane i takođe imate 350 miliona dinara za muzej istorije Srbije koji se gradi u staroj železničkoj stanici u Beogradu", rekao je Mali.
Osvrnuo se i na izveštaj Fiskalnog saveta Srbije i rekao da i njihov izveštaj kaže da povećanje deficita ne ugrožava fiskalnu i makroekonomsku stabilnost države.
Mali je, čitajući izveštaj, rekao i da je primetno povećanje u rebalansu u budžetima u oblasti poljoprivrede, socijalne politike i zdravstva,
"Sve ono što smo mi definisali da su prioriteti i naše ekonomske politike i ono što direktno doprinosi rastu kvaliteta života građana u Srbiji", rekao je Mali. On je naveo da je apsolutno laž da se ne izdava sve više za kulturu. "Imali smo nekoliko događaja, ali niste pratili, oko izgradnje novih muzeja i u Beogradu, muzej istorije Srbije i muzej Nikole Tesle, Prirodnjački muzej i svi ostali muzeji koji će biti završeni do tog Ekspa koji vas strašno brine", rekao je Mali.
On je dodao i da se danas povećava minimalna zarada i da sada iznosi 53.592 dinara, a da je u vreme bivše vlasti bila 15.700 dinara.
"Hoćete da kažete da stopa rasta našeg budećeg bruto domaćnjeg proizvoda nije razvoj ili da pak da rekordan broj radnih mesta nije razvoj, ili da nove fabrike nisu razvoj i da novi klinički centri i bolnice nisu razvoj. Nove škole nisu razvoj? Novi energetski objekti nisu razvoj? Najveća moguća ulaganja u oblast poljoprivrede nisu razvoj? A šta li je po vama razvoj? Šta li biste vi onda uradili kada biste se ponovo vratili na vlast", upitao je Siniša Mali deo opozicije koji su ocenili da rebalans nije razvojni. Kako je rekao odgovarajući opoziciji, nemoguće je da imate najpozitivnije moguće izveštaje Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske agencije za obnovu i razvoj, Svetske banke, svih mogućih međunarodnih finansijskih institucija koji objektivno sagledavaju poziciju Srbije i da oni kažu upravo suprotno od onoga što vi govorite.
"Stabilni smo, jaki smo, imamo jasnu strategiju šta i kako želimo da uradimo, hoćemo da investiramo više i u autoputeve, i u brze saobraćajnice i sve one projekte koji menjaju kvalitet života građana Srbije", naveo je Mali.
Predviđeno da budžet bude 2.173 miljarde dinara
Inače, predlogom za uzmenu Zakona o budžetu za ovu godinu predviđeno je da budžet Srbije iznosi 2.173 milijarde dinara, odnosno da bude povećan za 132,5 milijarde dinara.
Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je sinoć u načelu predlog za izmenu Zakona i predložio parlamentu da ga usvoji.
Premijer Miloš Vučević rekao je nedavno da rebalans donosi dosta dobrih vesti za građane i državu, te da se izdvaja više novca i za podršku porodicama sa decom, 25 milijardi, a da dodatnih 20 milijardi ide za zdravstvo, kao i 20 milijardi dodatnih za poljoprivrednike.
- Opredelili smo sredstva koja treba da nam pojačaju i saobraćajnu infrastrukturu, pre svega kupovina novih vozila, koji treba da saobraća između glavnog grada, aerodroma “Nikola Tesla” i EKSPA. Pripremamo i infrastrukturu za vraćanje obaveznog vojnog roka. Tu je i osam milijardi za plate u prosveti. Čeka nas težak razgovor sa svim subjektima za budžet 2025. godine - rekao je Vučević.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je na sednici Odbora za finansija u Skupštini Srbije da je osnov za pripremu rebalansa za ovu godinu bila ekonomska situacija i program Srbija 2027 i Ekspo, što će, kako je napomenuo, biti i osnov za pripremu budžeta za 2025. godinu.
Mali je rekao da su jasno definisani prioriteti koje država sledi i koje želi da ostvarimo do 2027. godine.
- Imamo veće prihode od 132,5 milijardi dinara, hteli smo na pravi način da raspodalimo te prihode na ono što je prioritet i što omogućava dalji, ubrzani rast, razvoj i modernizaciju naše ekonomije", rekao je sinoć Mali u Skupštini Srbije.
Sedam tačaka
Na dnevnom redu je ukupno sedam tačaka, a jedna od njih su izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom kojim se omogućava izdvajanje više sredstva za bebe.
Predviđeno je i da se razmatra zakon o potvrđivanju Sporazuma o međusobnom priznavanju profesionalnih kvalifikacija za medicinske sestre, doktore veterinarske medicine i babice, u kontekstu Centralno-evropskog sporazuma o slobodnoj trgovini, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji, između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj.
Pred poslanicima je i Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Projekt ugradnje pametnih brojila u Srbiji) između Republike Srbije i Evropske investicione banke, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Aneksa 2 Sporazuma između vlada Srbije i Francuske o saradnji u oblasti sprovođenja prioritetnih projekata u Republici Srbiji.
Na dnevnom redu je i Predlog zakona o potvrđivanju Odluke broj 1/2023 Zajedničkog komiteta Regionalne Konvencije o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu od 7. decembra 2023. godine o izmenama i dopunama Regionalne Konvencije o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari