Stiglo nam je proleće: Na Tajlandu se prskaju vodom a u Zenici prave specijalno jelo - čimbur

20.03.2021 | 10:00 >> 09:03

Autor: Slavica Kalaba

U nekim delovima sveta se na poseban način obeležava prolećna ravnodnevnica i početak godišnjeg doba kada sve cveta

Copyright Pixabay

Juče smo imali red kiše, red sunca, pa malo grada i snega. A danas nam je zvanično stiglo proleće! Tačno u 10 sati i 37 minuta i naredna 92 dana ćemo uživati u njegovima blagodetima. A onda 21. juna stiže leto.

Današnji dan je specifičan jer noć traje podjednako koliko i dan. Već od sutra će dani biti sve duži a noći kraće. Neke zemlje imaju posebne festivale kojima žele dobrodošlicu godišnjem dobu kada sve cveta i lista.

Copyright Pixabay

Prvog prolećnog dana započinje Novruz ( ili „Novi dan“), što je persijska nova godina. Proslava traje 13 dana i ukorenjena je u 3.000 godina staroj tradiciji i religiji zoroastrizma. Proslavlja se u Iranu, Severnom Kavkazu, kurdskim delovima Turske i Severnog Iraka, Avganistanu, Tadžikistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Kazahstanu.

Neposredno nakon prolećne ravnodnevnice na Tajlandu se održava Songkran festival vode i to je neka vrsta njihove nove godine. Svečanost uključuju odlazak u budistički manastir, posetu starijima i prskanje vodom.

Copyright Pixabay

Severna prestonica Ćiang Mai mesto je gde se održavaju najveće proslave, a svečanosti traju do šest dana. Lokalni stanovnici i turisti izlaze na ulice, opremljeni vodenim puškama veličine topa, crevima pod pritiskom i kantama, spremni da okupaju svakoga ko im se nađe na putu. Deca, odrasli i stariji učestvuju u tradiciji i plešu na ulicama uz glasnu muziku.

Copyright Pixabay

U severnoj Indiji proslavlja se najšareniji praznik koji se zove Holi. U duhu hinduističke mitologije i svih nijansi proleća, prah u svim bojama se baca na sve oko sebe. Porodice koje posebno poštuju ovaj praznik, prave obojeni prah od nekih vrsta cveća.

Na Balkanu postoji jedan neobičan način obeležavanja prvog dana proleća. Običaj je star nekoliko stotina godina i zove se „čimburijada“. U rano jutro, Zeničani odlaze na reku, na neku vrstu uranka gde prave čimbur, jelo od jaja, luka i kajmaka. Čimbur se peče u velikim posudama u kojima ponekad bude stotinak jaja. Ovaj doručak na otvorenom obično se slavi na Kamberovića polju uz reku Bosnu, gde se dočekuje prvi prolećni izlazak Sunca.

Copyright Pritnscreen

Prošle godine, a verovatno i ove, zbog epidemiološke situacije verovatno neće biti održana čimburijada u Zenici.

Japanci će ipak sa proslavom proleća malo sačekati da procveta trešnjin cvet jer je to za njih siguran znak da je proleće došlo. Obično se to dešava krajem marta ili početkom aprila.

Pročitajte i ovo:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam