Ljudsko telo u svemiru: Posle pet meseci na matičnu planetu ćete se vratiti 40 godina stariji

24.02.2021 | 18:00 >> 23:45

Autor: Slavica Kalaba

Negostoljubivo mesto kao što je svemir, bez sile gravitacije, ostavlja ozbiljne posledice na ljudski organizam

Copyright Pixabay

Preko 50 godina, NASA program za ljudska istraživanja (HRP) proučava šta se dešava sa ljudskim telom u svemiru. Posebno su zainteresovani da saznaju kako telo reaguje na dugotrajni svemirski let do Meseca ili Marsa.

Svemir je opasno i negostoljubivo mesto a dugotrajni boravak bez sile gravitacije ostavlja posledice na ljudsko telo. To su saznali mnogi astronauti nakon povratka na Zemlju. Japanski astronaut Norišige Kanai je za samo tri nedelje boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici „porastao“ za 2  centimetara. Razlog tome je upravo gravitacija koja može da proširi kičmene pršljenove. Ali bez brige, vrlo brzo, na Zemlji, oni se vraćaju u normalu.

Copyright Pixabay

Prema saznanjima naučnika, zbog gravitacije, astronauti gube kalcijum i mogu mesečno da gube i do 1% gustine kostiju. Sve to kasnije može da dovede do osteoporoze, preloma i drugih zdravstvenih problema.

Za pet meseci boravka u svemiru, astronauti mogu da izgube 40% mišićne i 12% koštane mase. To znači da ćete se na matičnu planetu, nakon pet meseci, vratiti stariji za 40 godina.

Iz istog razloga, telesne tečnosti idu na gore, pa su moguće posledice oticanje ruku i nogu, ali i otoci na mozgu. Visok pritisak, glavobolja i poremećaj vida su još neki od zdravstvenih problema koji se javljaju tokom boravka u svemiru. Zato je veoma važno da astronauti imaju pravilnu ishranu i da vežbaju, najmanje dva sata dnevno.

Po povratku, astronautu imaju problema sa hodanjem, ustajanjem i održavanjem ravnoteže. Neki u početku neće moći da voze automobil.

Copyright Pixabay

Izloženost zračenju je u svemiru daleko veća nego na Zemlji čime je telo podložnije riziku od raka, kao i oštećenju nervnog sistema. Svemirsko zračenje takođe može prouzrokovati dugotrajni umor.

T-ćelije se u krvi u svemiru se ne razmnožavaju dovoljno brzo čime se slabi imunološki sistem, pa mikrobi i virusi lakše napadaju. Zato se svemirskim radnicima posebno analiziraju uzorci urina, pljuvačke i krvi.

Život u izolaciji i zatvoren prostor mogu prouzrokovati probleme u ponašanju i uticati na ličnost svakog pojedinca. Bez prirodnog telesnog sata, mogu se razviti depresija i poremećaj sna. Kako bi se poboljšali telesni ritmovi, svemirska stanica koristi LED tehnologiju koja imitira svetlost koju imamo na Zemlji.

Copyright Pixabay

Zbog toga, po povratku, astronauti moraju da budu podvrgnuti specijalnom rehabilitacionom programu kako bi im se povratila mišićna i koštana masa i kako bi mogli da se vrate normalnom životu.

Pročitajte i ovo:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam