Tito i godine Nesvrstanih: Izložba „Prometeji novog veka“ u Muzeju Jugoslavije (FOTO)

21.09.2021

06:54 >> 06:57

0

Autor: Dejan Ćirić

U fokusu su odnosi Jugoslavije i Indije u oblasti umetnosti i kulture, kao i radovi Petra Lubarde

Tito i godine Nesvrstanih: Izložba „Prometeji novog veka“ u Muzeju Jugoslavije (FOTO)
Copyright Josip Broz Tito sadi mladicu Ašoka drveta u vrtu Radž Gata, mestu kremacije Mahatme Gandija, Nju Delhi, 18. decembar 1954. Promo/Gavrilo Maksimović

Izložba „Prometeji novog veka“, inspirisana šezdesetogodišnjicom održavanja Prve konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu, biće otvorena od 22. septembra 2021. godine u Muzeju Jugoslavije.

Promo/Gavrilo Maksimović

U fokusu izložbe su odnosi Jugoslavije i Indije u oblasti umetnosti i kulture, kao i radovi Petra Lubarde, jednog od najznačajnijih jugoslovenskih slikara koji je imao važnu ulogu u predstavljanju Jugoslavije Nesvrstanima. Autorke izložbe su kustoskinje Muzeja Jugoslavije Ana Panić i Jovana Nedeljković.

Petar Lubarda, “Bik i oblak”, Indija, 1963. Promo/Gavrilo Maksimović

Publika će, zahvaljujući raznovrsnoj muzejskoj građi, moći bliže da se upozna sa indijskom kulturom i kulturnom razmenom između dve zemlje, a jedan od segmenata izložbe odnosiće se na posetu Josipa Broza Tita Indiji 1955/1956. godine, koja se smatra prelomnim događajem za definisanje spoljnopolitičke strategije Jugoslavije upravo u pravcu nesvrstavanja.

Promo/Gavrilo Maksimović

– Kako je jedan od ciljeva nesvrstane politike bio da se podrži emancipacija od ekonomske, kulturne i ostalih podređenosti svakog naroda, menja se i spoljna politika Jugoslavije na planu kulture, kao i odnos prema geografski udaljenim, a ideološki bliskim zemljama. Još u prvoj polovini pedesetih godina počinje kulturna razmena izložbi i studenata, među kojima je bio veliki broj umetnika čije radove ćemo prikazati prvi put – objašnjava Jovana Nedeljković.

Muzički program vojnog orkestra na hipodromu, Nju Delhi, 18. decembar 1954. Promo/Gavrilo Maksimović

Petar Lubarda je nezaobilazna tačka kada se govori o kulturnim vezama dve zemlje. Izložba njegovih radova u Kulturnom centru Beograda bio je jedan od centralnih kulturnih događaja tokom održavanja Prve konferencije nesvrstanih zemalja u Beogradu 1961. godine, a slika „Prometeji novog veka” („Industrijalizacija”), za tu priliku je preneta u salon Narodne skupštine. Smatra se da je upravo zbog toga Lubarda 1963. godine pozvan na studijsko putovanje u Indiju, koje je ostavilo veliki trag na njegovo stvaralaštvo.

Petar Lubarda, “Industrijalizacija”, Promo Bojana Janjić

Na izložbi će publika moći da vidi Lubardine slike iz kolekcije Muzeja Jugoslavije, „Buđenje Afrike” (1956-1959) i „Prometej“ (1967), dok će slike „Čovek i zveri“ (1964) i „Bik i oblak“ (1963), biti predstavljene zahvaljujući saradnji sa Kućom legata.

Promo/Gavrilo Maksimović

Deo postavke činiće i rad savremenog umetnika Vladimira Nikolića „Komunistička slika u veku svoje digitalne reprodukcije“.

– Rad će na simboličkom nivou zatvoriti izložbu, otvarajući pitanje šta se desilo sa modernizmom kojim smo se nekada toliko ponosili i predstavljali svetu, kao i sa vrednostima i idejama nesvrstanosti, antikolonijalizma, revolucionarnosti i solidarnosti – ističe Ana Panić.

Arhitekturu izložbene postavke osmislila je Milena Kordić, dok je za njeno grafičko oblikovanje i dizajn bio zadužen Andrej Dolinka.

Promo/Gavrilo Maksimović

Izložba će biti otvorena do 14. novembra i deo je programa koji se realizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja, kojim se obeležava 60. godina od održavanja Prve konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu.

Pročitajte još

Realizaciju su pomogli Arhiv Jugoslavije, Kuća legata i Muzej primenjene umetnosti u Beogradu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike