Četrdeset godina posle: Otvorena izložba originalnih plakata nastalih za Olimpijske igre u Sarajevu (FOTO)
07.09.2024 | 14:45
Izuzetne umetničke, kolekcionarske i istorijske vrednosti
U Muzeju primenjene umetnosti, u prisustvu uglednih gostiju i brojne publike, svečano je otvorena Izložba plakata stvorenih za Olimpijske igre u Sarajevu: 40 godina posle.
Izložba je organizovana u saradnji Ambasade Bosne i Hercegovine, kolekcionara Midcentury Belgrade i Muzeja primenjene umetnosti.
Prve Igre na Balkanu
Postavku čini 35 originalnih plakata kreiranih na temu ZOI ′84, izuzetne umetničke, kolekcionarske i istorijske vrednosti.
XIV Zimske olimpijske igre Sarajevo 1984. bile su jedinstvene po mnogo čemu: to su bile prve Igre na Balkanu nakon prvih u modernom dobu u Atini, prve zimske Igre održane u jednoj socijalističkoj zemlji i na govornom području slovenskih jezika, i što je veoma značajno, bez obzira na hladnoratovske tenzije, na njima nije bilo bojkota ni sa jedne strane gvozdene zavese.
Umetnost uz sport
Međutim, postale su jednako poznate i po svom doprinosu primenjenoj umetnosti, kroz kompletan grafički materijal koji je kreiran u slavu i sa ciljem promocije Igara.
U pozdravnoj reči, direktorka MPU, istoričarka umetnosti Biljana Jotić je pozvala prisutne da se prisete atmosfere Sarajeva od pre četiri decenije, koju je, pored sportskih i takmičarskih dešavanja, obeležilo umetničko stvaralaštvo.
Podsetila je da je ono nastalo sa ciljem da se duh Olimpijade prenese u vizuelnu sferu, što je ostvareno zahvaljujući organizacionom timu koji su činila priznata imena poput profesora Karamehmedovića, Mujazinovića, Berbera i drugih.
O ugledu i značaju organizacionog tima, najbolje svedoče umetnici koji su se odazvali pozivu i oblikovali viziju u svom duhu, što vidimo u radovima Vazarelija, Hamagučija, Vorhola, Mura, Pistoleta, nagrađivanoj seriji plakata profesora Ismara Mujezinovića, i u nizu drugih, izuzetnih dela.
Uz želju da i budući jubileji Igara prenose plemenite poruke i duh vremena u kojem su nastali, Jotić se zahvalila svim učesnicima i partnerima projekta.
Promotivni katalog iz 1978. godine
Viši kustos Zbirke savremene primenjene umetnosti i dizajna, Slobodan Jovanović, je skrenuo pažnju na činjenicu da je za potrebe kandidature Sarajeva za organizaciju igara, Olimpijski komitet Jugoslavije angažovao Branka Bačanovića da napravi promotivni katalog 1978. godine.
- Na naslovnici kataloga, on je spojio grafička rešenja Dragana S. Stefanovića za promotivni plakat i Miroslava Roka Antonića, koji je osmislio Pahulju, logotip Olimpijskih igara u Sarajevu. Nakon dobijanja kandidature, formira se Komisija za dizajn u čijem sastavu su čuveni likovni umetnici i dizajneri. Komisija je formirala radnu grupu, na čijem čelu je bio Mladen Kolobarić, koja pravi Priručnik za izradu grafičkih standarda, u okviru kojeg su Čedomir Kostović i Bačanović izveli redizajn logotipa.
Pahulja sa olimpijskim krugovima u 3d tehnici
Na izložbi je prikazan Kostovićev oficijalni plakat za igre, na kojem je u 3d tehnici prikazana Pahulja sa olimpijskim krugovima. Jože Trobec je osmislio Vučka, maskotu igara.
Srđan Kokoruš je angažovan da napravi plakate, pa je tako predstavio i Vučka u različitim disciplinama. Beogradski dizajner i arhitekta Radomir Vuković je osmislio čuveni sistem piktograma olimpijskih disciplina. Mnoštvo drugih umetnika je učestvovalo u različitim sferama dizajna – kostim, scenografija, akreditacije, diplome, poštanske marke, itd“, istakao je, između ostalog, Jovanović.
Dina Janevski Farčić, osnivač Midcentury Belgrade, kolekcionara koji su sakupili izložene plakate i inicirali izložbu,zaključila je da, zaista retko koja manifestacija i malo koji od gradova domaćina, može da se pohvali takvom grupom stvaralaca i radova kao što je bio slučaj sa Sarajevom ′84.
Predstavljena kolekcija je nastajala godinama, strpljivim traganjem i sakupljanjem plakata u okruženju i širom sveta.
Dragoceno nasleđe grada Sarajeva
Četrdeset godina kasnije, ta dela su jednako aktuelna, relevantna i vredna, zbog čega su kolekcionari i imali želju da ih sakupe, sačuvaju i izlože javnosti, kao dragoceno nasleđe grada Sarajeva, ZOI ′84, ali i svih nas na ovim prostorima. Dina Janevski Farčić se takođe zahvalila svim partnerima u organizaciji izložbe, naročito istakavši entuzijazam i nesebičnu podršku Selme Stojanović, ministra-savetnika za kulturu iz Ambasade Bosne i Hercegovine u Beogradu.
Njegova ekselencija, ambasador Bosne i Hercegovine, dr Aleksandar Vranješ, izrazio je posebno zadovoljstvo što je izložba plakata koji su obeležili Olimpijadu u Sarajevu po prvi put pred beogradskom publikom upravo u godini jubileja sarajevskih igara, u letu koje još odiše sveprisutnim sporskim duhom. Zahvalivši se saradnicima na projektu i publici na velikom interesovanju, Njegova ekselencija, gospodin Vranješ, proglasio je izložbu otvorenom.
Izložba se može posetiti do 23. septembra, od 11 do 19 časova, svakim danom osim nedelje, u Galeriji Anastas Jovanović, na prvom spratu Muzeja primenjene umetnosti.
Bonus video: