Više od dve decenije bez pravde za poznatog novinara: Godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije, napadnut usred bela dana na Vaskrs!

11.04.2021

08:10 >> 10:56

0

Kako se navodi, poznatom novinaru je pucano u leđa, jedan hitac mu je prošao kroz srce, dok ga je drugi pogodio u glavu. Stravičnom prizoru prisustvovala je

Više od dve decenije bez pravde za poznatog novinara: Godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije, napadnut usred bela dana na Vaskrs!
slavko curuvija66 - Copyright Printscreen/Youtube/Aljazeera

Poznati novinar i vlasnik “Dnevnog telegrafa” Slavko Ćuruvija (49) ubijen je tačno pre 22 godine nasred ulice i usred bela dana u samom centru Beograda!  Dvojica muškaraca obučena u crno i sa kapama na glavi otvorilo je vatru na njega, a dve decenije kasnije to brutalno ubistvo i dalje nije rešeno!

U jeku NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999., vest o ubistvu poznatog novinara uznemirila je naše sugrađane. Ubijen je 11. aprila  1999. u haustoru u Svetogorskoj ulici ispred broja 35 gde je stanovao. Tog mirnog uskrašnjeg dana ništa nije slutilo na takvu tragediju.

Kako se ranije pisalo, Ćuruvija i njegova partnerka Branka Prpa bili su na ručku sa prijateljima, a zatim su laganom šetnjom krenuli ka Svetogorskoj ulici.

-Na njih su pucala dvojica napadača obučena u crno, sa crnim kapama sa prorezima za oči. Čula su se tri – četiri hica , a onda su iz haustora izletala dvojica muškaraca i pobegla u pravcu Takovske ulice – prenosili su tada mediji izjave očevidaca.

Antonio Ahel/ATAImages

Kako se navodi, poznatom novinaru je pucano u leđa, jedan hitac mu je prošao kroz srce, dok ga je drugi pogodio u glavu. Stravičnom prizoru prisustvovala je Branka Prpa. Nju su napadači udarili drškom od pištolja, zbog čega je izgubila svest.

Povod njegovog ubistva i posle dve decenije je nepoznat, međutim, neke informacije su ukazivale da je Ćuruviju i njegovu suprugu, pre ubistva, navodno pratilo čak 27 pripadnika Državne bezbednosti.

Printscreen/Youtube

Pojedini izvori tvrde, da je motiv njegovog ubistva navodni sukob sa vlašću Slobodana Miloševića i njegovim izveštavanjem u vezi sa sukobom na Kosovu i Metohiji.

Mediji pominju čak i njegov navodni sukob sa Mirom Marković, suprugom bivšeg predsednika Jugoslavije.

Za umešanost u ovaj zločin, trenutno se pred Specijalnim sudom vodi postupak protiv bivših čelnika resora Državne bezbednosti Radomira Markovića, Milana Radonjića i Ratka Romića, kao i pripadnika Službe Miroslava Kuraka, koji je u bekstvu.

Ratko Romić označen kao saučesnik u ubistvu
Foto: Profimedia

Reč je o ponovljenom suđenju pred Specijalnim sudom u Beogradu, koje se ponavlja po nalogu Apelacionog suda, koji je ukinuo prvostepenu presudu zbog niza nedostataka.

Pročitajte još:

Prema ukinutoj presudi u kojoj je NN lice označeno kao neposredni izvršilac ubistva Ćuruvije, u optužinici, po kojoj se svima sada sudi, tvrdi se da je Ćuruviju ubio Miroslav Kurak, a da mu je saučesnik bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.

Podsetimo, Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je prvostepenu presudu u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije sa obrazloženjem da je prvostepeni sud prekoračio optužbu uvođenjem NN lica kao direktnog izvršioca u taj slučaj. Apelacioni sud je vratio predmet na ponovno suđenje u Specijalni sud, kako bi se otklonili nedostaci, a dokazi na pravilan način bili analizirani. Prema ukinutoj presudi Ćuruviju je usmrtilo NN lice, a pripadnici Državne bezbednosti su za to pripremili teren.

Za učešće u ubistvu Ćuruvije, na ukupno 100 godina zatvora bili su osuđeni Marković, Radonjić, Kurak i Romić.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti.

Osnivač prvog privatnog dnevnog lista

Slavko Ćuruvija rođen je 9. avgusta 1949. u Zagrebu. Bio je osnivač listova “Nedeljni telegraf”, “Dnevni telegraf” i “ Evropljanin”.  Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, a od 1986. bio je deo novinarske ekipe lista “ Borba”.  U tom mediju je napredovao do pozicije glavnog i odgovornog urednika. Taj list je napustio 1994., a bio je dopisnik i saradik sa više medija od “Večernjeg lista” do “NIN-a” , “Pobjede”, “Nedelje”…. Godine 1994. zajedno sa Momčilom Đorgovićem osnovao je list „Nedeljni telegraf“, prvi srpski privatni nedeljnik. Dve godine nakon toga, 1996., njih dvojica su osnovali „Dnevni telegraf“ (DT), prvi privatni dnevni list u Srbiji., a 1998. godine je osnovao magazin „Evropljanin“.

nstalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike