Ekocid na Drini i Jadru: Uhapšen Lozničanin zbog nelegalne eksploatacije sirovina (VIDEO)

27.03.2026 | 15:22

Autor: J. M.

Napravio je više veštačkih akumulacija ispunjenih vodom i na taj način, u geološkom smislu, oštetio životnu sredinu

Copyright Tanjug/OMK MUP Republike Srbije

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, su po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Loznici, uhapsili P. D. (70) iz Loznice, osumnjičenog da je u priobalju reke Drine i Jadar, suprotno rešenjima inspekcije o zabrani iskopavanja, organizovao eksploataciju mineralnih sirovina peska i šljunka.

Osumnjičeni je, u periodu od 2022. do marta 2026. godine, bez dozvola nadležnih organa organizovao eksploataciju mineralnih sirovina peska i šljunka u priobalju reke Drine i Jadar, u mestu Lešnica, saopštio je MUP. 

Tanjug/OMK MUP Republike Srbije
 

Zatim je, kako se sumnja, suprotno rešenjima republičke vodne inspekcije o zabrani iskopavanja, stavio u pogon postrojenje za separaciju mineralnih sirovina peska i šljunka čime je napravio više veštačkih akumulacija ispunjenih vodom i na taj način, u geološkom smislu, oštetio životnu sredinu. 

Sumnja se i da je bez dozvole nadležnih organa uskladištio oko 1.000 litara prerađenog ulja u neposrednoj blizini reke Jadar.

P. D. je određeno zadržavanje do 48 časova i on će, uz krivičnu prijavu za krivična dela nepreduzimanje mera zaštite životne sredine, oštećenje životne sredine, protivpravna izgradnja i stavljanje u pogon objekata i postrojenja koja zagađuju životnu sredinu i unošenje opasnih materija u Srbiju i nedozvoljeno prerađivanje, odlaganje i skladištenje opasnih materija, biti priveden nadležnom tužilaštvu. 

Akciju hapšenja su sproveli priapdnici MUP-a, Uprave kriminalističke policije, Službe za suzbijanje kriminala, Odeljenja za suzbijanje ekološkog kriminala i Odeljenja kriminalističke policije Policijske uprave u Šapcu, u saradnji sa republičkom vodnom, šumarskom i lovnom inspekcijom, Inspekcijom za zaštitu životne sredine i službenicima Zavoda za zaštitu prirode.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam