Rehabilitovan sudski, ali nije ljudski: Manijak može da čuva škole, a razbojnik da prati novac!

15.04.2021

18:45 >> 06:32

0

Rehabilitacija, odnosno brisanje kaznenog dela iz sudske evidencije, može da nastupi bez obzira o kom krivičnom delu se radi

Rehabilitovan sudski, ali nije ljudski: Manijak može da čuva škole, a razbojnik da prati novac!
Copyright Pixabay

Trojica starijih muškaraca, za svega 48 sati, uhapšena su u Srbiji zbog sumnje da su seksualano uznemiravala maloletne devojčice. Posebno je javnost uznemirila činjenica da je reč o osobama koje su često bile u kontaktu sa decom zbog svog posla, a među njima su čak sveštenik i profesor foklora!

Najpre je juče uhapšen radnik obezbeđenja D. Š. (60) iz Beograda za kojeg se sumnja da je u toaletu tržnog centra na Zvezdari napao devojčicu (10) i pokušao da je obljubi. Isti dan uhapšen je profesor folklora D. N. iz Ostružnice zbog krivičnog dela nedozvoljena polna radnja nad dvanaestogodišnjom devojčicom, članicom KUD-a. Posle 24 sata uhapšen je i sveštenik jednog sela  u Svilajncu, zbog sumnje da je dodirivao maloletnicu u čijoj je kući bio da svetu vodicu.

Poslednjih godina česti su slučajevi da su osobe koje rade sa decom ili u važnim instutucijama, hapšene zbog polnog uznemiravanja maloletne dece. Prema rečima stručnjaka, najveći problem su takozvani povratnici, koji ponove krivično delo.

Portal 24sedam.rs je istraživao da li postoji poseban registar osoba koje su osuđivane zbog pedofilije i drugih seksualnih delikata u Srbiji, i da li nakon odslužene kazne postoji način zaštite, kako se takve osobe ne bi ponovo zaposlile na mestima na kojima mogu ponoviti krivično delo.

Jelena Zakonović foto: 24sedam.rs

–  Ne postoji lista ili evidencija na kojoj se nalaze lica koja su osuđivana za krivična dela protiv polne slobode. E sad, kako može da se spreči da se takvo lice zaposli u nekoj ustanovi? Tako što poslodavac prilikom zapošljavanja osobe, traži od nje izvod iz krivične evidencije da li je osuđivana. Postoji takozvana „zakonska rehabilitacija“, kada se brišu posledice krivične osude, ali to zavisi na koliko godina je lice osuđeno. Za neka dela je kraći period, a za neka dela je duži taj period, sve zavisi na koliko je neko osuđen. U jednom trenutku stupa na snagu rehabilitacija, bez obzira o kom se krivičnom delu radi. To znači da lice koje je osuđeno, ima pravo da mu se posle protoka određenog vremena izbriše kazna iz krivične evidencije, odnosno da se smatra neosuđivanim – navodi advokatica Jelena Zakonović i dodaje:

-To važi za sva krivična dela! Ne postoje neka posobna pravila koja se odnose na krivično delo protiv polne slobode. Ako je osoba osuđena na neku veću kaznu, što je recimo slučaj sa silovanjem i težim krivičnim delima, onda bi naravno njemu bio potreban duži vremenski period da se „to“ obriše iz evidencije. Ako bi pokušao da se zaposle posle godinu, dve tri… videlo bi se da je on bio osuđivan.

Dodaje i to da je osoba protiv koje je vođen postupak za takvo  – navodi naša sagovornica i dodaje da osuđeni za takvo krivično delo, ne može da ima starateljstvo nad detetom, ako ima dete.

Profimedia

Zakonska rehabilitacija, po rečima advokata Dalibora Katančevića, nastaje nakon proteka određenog vremena, u zavisnosti od vrste i visine izrečene krivične sankcije i ona može nastupiti samo za, uslovno rečeno, blaže osude odnosno za osude do tri godine zatvora.

Dalibor Katančević foto: Printscreen/Nasa Televizija

-Tako, ukoliko je okrivljeni oglašen krivim, a oslobođen od kazne ili mu je izrečena sudska opomena, zakonska rehabilitacija nastaje ako u roku od godinu dana od dana pravnosnažnosti presude ne učini novo krivično delo. Ukoliko je osuđenom izrečena uslovna osuda, zakonska rehabilitacija nastaje ako osudjeni u vreme proveravanja i u roku od godinu dana po isteku roka proveravanja ne učini novo krivično delo. Ako je okrivljeni osuđen na novčanu kaznu, kaznu rada u javnom interesu, oduzimanje vozačke dozvole ili kaznu zatvora do šest meseci, rehabilitacija nastaje ako okrivljeni u roku od tri godine, od dana kada je ta kazna izvršena, zastarela ili oproštena, ne učini novo krivično delo. Za lice koje je osuđeno na kaznu zatvora od 6 meseci do jedne godine, ako u roku od pet godina od dana izvršenja kazne ne učini novo krivično delo. Ako je izrečena kazna preko jedne do tri godine, potrebo je da prođe 10 godina od dana kad je ta kazna izvršena – objašnjava Katančević.

Pročitajte još:

Za razliku od zakonske rehabilitacije koja nastaje po sili zakona, sudska rehabilitacija, po molbi osuđenog, može se dati osobi koje je osuđena na kaznu zatvora preko tri do pet godina, ako u roku od deset godina od dana kad je ta kazna izdržana, zastarela ili oproštena, ne učini novo krivično delo.

-U slučaju sudske rehabilitacije, sud će je dati ako nađe da je osuđena osoba svojim vladanjem zaslužil rehabilitaciju, i ako je naknadilo štetu prouzrokovanu krivičnim delom, pri čemu je sud dužan da uzme u obzir i sve druge okolnosti slučaja za davanje rehabilitacije, a posebno prirodu i značaj dela. Rehabilitacija može da nastupi bez obzira o kom krivičnom delu se radi. Podaci o osuđivanosti maloletnika ne smeju se koristiti niti upotrebljavati u bilo kom postupku, nakon što ta osoba postane punoeltna – objašnjava on.,

Iz tih razloga, dodaje Katančević, moguće je da se u privatnom obezbeđenju ili u državnom organu zaposli osoba koje je osuđivana kao maloletnik ili  osuđivana osoba kojoj je kazna obrisana, što je, kaže i opravdano, jer ukoliko se osuđenici en integrišu u društvo, i ne zarađuju za život poštenim radom, okrenuće se ponovo krivičnim delima.

Jedino se iz interne evidencije MUP-a nikada ne brišu podaci o osobi koji je policija na bilo koji način istraživala.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike