aktuelno

Na more kroz tri države: Koliko će vas ove godine koštati put kolima do Grčke

10.06.2025

09:45

0

U Severnoj Makedoniji turiste čeka pet naplatnih rampi koje ukupno koštaju 7 evra po pravcu, odnosno 14 evra za povratak.

Na more kroz tri države: Koliko će vas ove godine koštati put kolima do Grčke
Copyright Profimedia

Građani Srbije koji ove godine planiraju da na letovanje krenu automobilom do Halkidikija moraće da izdvoje i do 66 evra za putarinu u oba smera. Oni koji putovanje produže do Atine, treba da računaju na ukupni iznos od čak 133 evra samo za putarine. Ova suma se odnosi na polazak iz Subotice, dok će oni koji kreću iz Beograda ili Niša platiti manje.

Prema podacima sa sajta "Puteva Srbije", putarina kroz našu zemlju od Subotice do Preševa iznosi 2.700 dinara u jednom pravcu. U Severnoj Makedoniji turiste čeka pet naplatnih rampi koje ukupno koštaju 7 evra po pravcu, odnosno 14 evra za povratak.

U Grčkoj, putarina od granice kod Evzonija do Halkidikija, preko Soluna, iznosi 2,40 evra, a uz korišćenje obilaznice kod Soluna dodatnih 0,55 evra. Dakle, ukupno 2,95 evra u jednom pravcu, odnosno 5,9 evra u oba.

Za one koji nastavljaju put do Atine, dodatnih 499 km znači i 11 naplatnih rampi sa ukupnim troškom od 33,25 evra po pravcu, odnosno 66,5 evra za oba. To znači da je za rutu Subotica–Atina–Subotica ukupna putarina 133 evra.

Kada se na to doda i gorivo (150–200 evra u zavisnosti od vozila), ukupan trošak puta dostiže 280 do 330 evra, što je više od povratne avionske karte Beograd–Atina (120 do 250 evra u sezoni).

Na more kroz tri države: Koliko će vas ove godine koštati put kolima do GrčkeProfimedia
 

 

Od 1. jula srpski tag i u Grčkoj?

Ambasador Srbije u Grčkoj, Nikola Nedeljković, najavio je da bi srpski elektronski tag za naplatu putarine mogao da počne da važi i u Grčkoj od 1. jula, ukoliko se sprovedu dogovori sa kompanijom „Egnatija odos“.

Put preko Bugarske

Građani koji biraju rutu preko Bugarske neće plaćati putarinu, ali će morati da kupe vinjetu. Za duži boravak (više od sedam dana) najisplativija je mesečna vinjeta koja košta 27 leva (oko 14 evra).

Cene putarina (u jednom pravcu)

Srbija:

Subotica–Preševo: 2.700 RSD (24 €)

Novi Sad–Preševo: 2.210 RSD (20 €)

Beograd–Preševo: 1.890 RSD (16,5 €)

Niš (jug)–Preševo: 770 RSD (7 €)

Severna Makedonija:

5 rampi ukupno: 7 € (14 € povratno)

Grčka:

Evzoni–Solun–Halkidiki: 2,95 €

Solun–Atina: 33,25 €

Evzoni–Lefkada: 16,90 €

Evzoni–Tasos: 8,55 €

Evzoni–Parga/Vrahos: 13,25 €

Evzoni–Krf: 13,25 €

Evzoni–Paralija/Leptokarija/Nei Pori: 5,70 €

Evzoni–Asprovalta/Vrasna: 7,45 €

Dodatni troškovi

Za rutu Subotica–Atina dugu 1.522 km potrebno je oko 14 i po sati vožnje. Profesor Milan Vujanić sa Saobraćajnog fakulteta savetuje vozače da pre puta provere vozilo – ulje, tečnosti i gume – kako bi izbegli kvarove. Potencijalni dodatni troškovi mogli bi nastati samo zbog saobraćajnih prekršaja.

 

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam/Biz portal

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike