aktuelno

Od ovog datuma novi sistem očitavanja struje! Evo ko sam treba da prijavi struju i šta se dešava ako to ne uradite

24.05.2025

16:00

0

U saopštenju EDS se navodi da je omogućeno slanje stanja brojila aplikacijom za mobilni telefon

Google Dodaj 24sedam kao Google izvor
Od ovog datuma novi sistem očitavanja struje! Evo ko sam treba da prijavi struju i šta se dešava ako to ne uradite
Copyright Profimedia

Elektrodistribucija Srbije od 1. juna počinje sa primenom člana 197a Zakona o energetici o obračunskom periodu, koji u skladu sa evropskom praksom predviđa očitavanje brojila najmanje jednom godišnje a v.d. direktora Biljana Komnenić je izjavila da je doneta odluka da se taj rok skrati pa će se brojila očitavati jednom u tri meseca.

"Na osnovu iskustva, da bi bilo bolje i za korisnike i za nas doneli smo poslovnu odluku da se taj rok skrati tako da će EDS brojila očitavati jednom u tri meseca. Zakon predviđa i mogućnost da, ukoliko želi, korisnik sam dostavlja stanje i tako prihvati ulogu samočitača. Korisnici će od 1. do 6. u mesecu na više načina moći da pošalju stanje i sami kontrolišu svoju potrošnju električne energije", rekla je ona.

U saopštenju EDS se navodi da je omogućeno slanje stanja brojila aplikacijom za mobilni telefon, imejlom, na sajtu EDS, telefonom, kao i na šalterima lokalnih elektrodistribucija.

Iz EDS ističu da je uveliko zaživela aplikacija ED Srbije sa više od 220.000 korisnika na mobilnim telefonima putem koje se može prijaviti stanje brojila, brzo i lako.

Posle instaliranja aplikacije izabere se svetlo plava ikonica "prijava stanja brojila", zatim izabere opština, popune osnovni podaci i pošalju slike stanja brojila.

Detaljno uputstvo dostupno je u aplikaciji, i na sajtu - LINK.

Korisnici mogu i na stranici https://elektrodistribucija.rs/prijava_ocitanih_stanja_online da prijave stanje i pronađu kontakte za slanje imejlom i telefonom.

Oni koji nisu vični novim tehnologijama od 1. juna mogu da prijave stanje i putem novoformiranog kontakt centra na besplatan broj telefona 0800 360 300.

Ovako će se očitavati struja

EDS će svakog meseca snabdevaču slati podatke o očitanoj, dostavljenoj ili procenjenoj potrošnji električne energije za izradu računa.

Jednom u tri meseca radnici EDS očitaće brojila na terenu, a u periodu između dva čitanja, ukoliko korisnik ne prijavi stanje, primenjivaće se tačka 3. iz člana 197a Zakona o energetici a to znači da će se u kombinaciji sa istorijskim podacima o potrošnji korisnika i uz primenu algoritma i softverskih modela raditi procena potrošnje.

Iz Elektrodistribucije navode da je većina odredbi Zakona o energetici rađena po evropskom modelu, i u regionu i Evropskoj uniji i da se recimo u Nemačkoj i Češkoj brojila očitavaju jednom godišnje, negde se čitaju tromesečno ili na pola godine.

Kada je reč o korisnicima koji imaju ugrađena pametna brojila, njihovo stanje daljinski očitava isključivo EDS jednom mesečno.

Do sada je ugrađeno oko 600.000 pametnih brojila i ugradnja se nastavlja pa će iz sredstava kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicione banke (EIB) biti postavljeno još 600.000 pametnih brojila.

Cilj je da do kraja decenije na mreži u Srbiji bude 80 odsto pametnih brojila, što je i evropski standard.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike