Procvetao vijagra turizam: Srbi letuju u dalekoj zemlji i dovlače pune torbe jeftinih lekova, pa preprodaju u Srbiji

25.10.2022 | 07:53

Kutija antibiotika može da se kupi i za evro-dva. "Vijagra" je tamo dva evra

Copyright Profimedia

Medikamenti u poslednjih nekoliko godina nelegalno u Srbiju dolaze iz Egipta, a u toj grupi najviše su antibiotici i "vijagra"!

Naime, pojedini srpski turisti koji letuju u toj zemlji shvatili su da tamo mogu jeftino da pazare lekove, i to bez recepta. Kutija antibiotika može da se kupi i za evro-dva. "Vijagra" je tamo dva evra. Tako neki dovlače kutiju više da bi kod kuće imali u rezervi, a sve to samo da ne bi morali da odu kod lekara po recept.

Drugi pak ove lekove preprodaju, što se može videti po ponudama na oglasima, banderama, ali i pijačnim tezgama.

Dragutin Rajevac iz Saveza privatnih apotekara Srbije za Kurir kaže da je konzumiranje bilo kog leka bez konsultacije s doktorom veoma opasno.

- Osim što je prodaja lekova van apoteka i bolnica kažnjiva, to je i veoma opasno. Na primer, "vijagru" može da prepiše samo lekar koji prati pacijenta, a ona se prodaje u apoteci samo uz recept lekara. Na svoju ruku ne sme da se uzima. Posebno to ne sme da se radi s "vijagrom" s crnog tržišta, jer se ne zna da li je napravljena po specifikaciji, kao ni da li je pravilno čuvana ili bezbedna za upotrebu. Ukoliko je pije pacijent s visokim pritiskom, može, na primer, doći do moždanog ili srčanog udara. Dakle, neko misli da sebi pomaže, a može ozbiljno da ugrozi svoj život - kaže Rajevac.

Kao što su iz Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) ranije upozoravali, primena antibiotskih lekova treba da bude strogo kontrolisana.

- Antibiotik se pije onda kad lekar proceni da je on potreban pacijentu. On određuje i koji antibiotik je dobar za tog pacijenta - nisu svi lekovi isti. Korišćenje antibiotika na svoju ruku može da dovede do rezistentnosti, a u nekim slučajevima i smrtnog ishoda jer neki lek ne deluje - rekli su iz ALIMS.

Sagovornici Kurira saglasni su da su poreklo i sastav lekova koji dolaze u Srbiju u koferima nepoznati i da zato mogu biti pretnja po zdravlje ljudi.

Inače, "vijagra" na crnom tržištu ima svoje puteve do Srbije i iz Meksika.

BONUS VIDEO

var player = new Clappr.Player({source: "https://media-24sedam.ott.solutions/media-24sedam/video_content/64c3d6126c143cbbdfa2636a/2022/10/01/64c4e9adb45738d81958bf8a/uhd/64c4e9adb45738d81958bf8a.mp4/playlist.m3u8",parentId:"#VMS_64c4e9adb45738d81958bf8a",poster:"https://cdn.brid.tv/live/partners/20325/snapshot/1124377_th_1666643627.jpg",playback: {preload: 'metadata',controls: false,playInline: true,recycleVideo: Clappr.Browser.isMobile,crossOrigin: 'anonymous',externalTracks: []}});

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Kurir