Deset srpskih običaja na Vaskrs: Važno je da rano ustanete, a da ne legnete pre ponoći!

24.04.2022 | 08:00

Autor: Dijana Antonijević

Da li znate šta su "stražnik", "kovržnjak" i "komkanje"?

Copyright Profimedia

Srpski narod za Vaskrs, ali i dane koji slede posle njega, ima svoje običaje. Neki su zaboravljeni, ali u mnogim delovima Srbije neki se i danas primenjuju. U dugoj hrišćanskoj tradiciji ovi običaji, prema narodnom verovanju, donose sreću, zdravlje i blagostanje čitavoj porodici.

Za Vaskrs valja ustati rano ujutru, a ne otići na spavanje pre ponoći. Ukoliko bi se otišlo na spavanje pre ponoći, to bi značilo da će do narednog Vaskrsa osoba da bude pospana i nesklona poslu.

Ujutru se valja umiti vodom u kojoj je potopljen dren, zdravac, bosiljak i crveno vaskršnje jaje, a i decu valja dotaći crvenim jajetom da budu crvena i zdrava tokom godine.

Takođe, valja se prvo omrsiti vaskršnjim jajetom.

Prvo jaje obojeno u crveno zove se "čuvarkuća", "čuvar", "stražar", "stražnik", i za njega se veruje da ima posebnu moć, moć da čuva ukućane i donosi sreću i blagostanje.

U nekim selima južnog Banata, Bačke i Srema, po ulicama gde je prolazila litija palili su vatre ili sveće u prozorima.

Za Uskrs se mese posebni hlebovi. U istočnoj Srbiji i nekim delovima Vojvodine peku se lepinje s umetnutim celim jajetom, "kovržanjak", koje se međusobno razmenjuju sa prijateljima.

Na dan Uskrsa se kriju jaja i slatkiši po dvorištu i kući, pa deca traže skrivene darove.

Neizostavno je i kucanje ili tucanje jajima. Jaja se najpre tucaju vrh u vrh, a posle šotka u šotku. Onaj ko razbije tuđe jaje uzima ga za sebe. Inače, u Banatu uskršnja jaja nisu davana pastirima da ne bi stoka bolovala u toku godine.

Pexels
 

U Šumadiji, bila je tradicija da se pričest obavi u prirodi, tako što će se pojesti pupoljak leske ili glogov list, i otići na ispovedanje.

U istočnoj i južnoj Srbiji ovaj običaj nazivao se "komkanje". Po njemu, pre ručka su se u vino potapale drenove rese, trave zdravca i parčići uskršnjeg kolača. Svi ukućani trebalo je da popiju tu "komku" i da potom preskaču sekiru na pragu kuće izgovarajući želje za sreću i napredak.

Tako, na drugi dan Uskrsa, koji se zove Pobusani ponedeljak, ide se na groblje i na svaki grob se ostavlja po jedno crveno jaje (da bi i preminuli preci uživali u vaskrsenju Isusa Hrista). Ovaj dan se zove i Vodeni ponedeljak, jer tada momci i mladi ljudi polivaju vodom devojke i mlade žene. Na ovaj ponedeljak valja ostaviti razbijeno uskršnje jaje u njivi, da njiva bude plodna. A daje se i uskršnje jaje stoci da ga pojede, da bi cele godine bila zdrava.

BONUS VIDEO:

var player = new Clappr.Player({source: "https://media-24sedam.ott.solutions/media-24sedam/video_content/64c3d6126c143cbbdfa2636a/2022/03/01/64c4e9aeb45738d81958c879/uhd/64c4e9aeb45738d81958c879.mp4/playlist.m3u8",parentId:"#VMS_64c4e9aeb45738d81958c879",poster:"https://cdn.brid.tv/live/partners/20325/thumb/964556_t_1646144104.png",playback: {preload: 'metadata',controls: false,playInline: true,recycleVideo: Clappr.Browser.isMobile,crossOrigin: 'anonymous',externalTracks: []}});

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam