Šta se radi sa badnjakom posle Božića? Čuva se nekoliko dana, ali na jednom posebnom mestu

07.01.2022 | 18:30

Autor: Katarina Prelević

Božić, jedan od najstarijih praznika, u Srbiji se slavi 7. decembra a tradicionalno se na Badnji dan unosi badnjak u kuću

Copyright Tanjug/Miloš Milivojević

Božić, jedan od najstarijih praznika, u Srbiji se slavi 7. decembra. Tradicionalno se na Badnji dan unosi badnjak u kuću, ali šta se radi sa badnjakom posle Božića?

- Deo badnjaka, čuvarkuća, koji donese položajnik tj. položajnici, neko vreme se drži u kući, pored mesta gde se grejemo, tu se drži za zdravlje najmanje tri dana - objasnio je za 24sedam Miloš Stojković, verski analitičar.

Paljenje badnjaka je slovenska tradicija koja se zadržala u Srbiji, dok se u Grčkoj koristi drugo drvo.

- Tradicionalno, ostatak onoga što ostane od badnjaka se zapali. Oni koji se greju na drva, zapale u tom ogrevu. Ono koji se greju na centralno grejanje obično negde odnesu i zapale - rekao je Stojković.

Na Božić ne treba raditi teške poslove, kao i na svaki drugi praznik. To je dan za opuštanje i razgovor sa porodicom, bez teških tema, a za vreme jela ne ustaje niko, ukućani čekaju jedni druge, i tek kada svi završe sa obedom, ustaje se u isti mah, a veoma je važno da tokom ovog perioda porodica bude na okupu i složna. 

Božić
Prvi dan Božića je uvek 7. januar. Na Božić ujutro, pre svitanja, zvone sva zvona na pravoslavnim hramovima, puca se iz pušaka i prangija i objavljuje se dolazak Božića i Božićnog slavlja. Domaćin i svi ukućani oblače najsvečanije odelo, i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju. Posle službe u crkvi se prima nafora (osvećeni hleb) i prvo se ona uzima na Božić. Ljudi se pozdravljaju rečima: “Hristos se rodi!” i otpozdravljaju: “Vaistinu se rodi!”

Profimedia
 

Položajnik

Na Božić, rano pre podne, u kuću dolazi specijalni gost, koji se obično dogovori sa domaćinom. On se posebno dočekuje u kuću i zove se položajnik. Položajnik simbolički predstavlja one Mudrace koji su pratili zvezdu sa Istoka i došli novorođenom Hristu na poklonjenje. Domaćica poslužuje položajnika i daruje ga prikladnim poklonom. Po verovanju, on je osoba koja na Božić, i za celu narednu godinu, donosi sreću u kuću.

Profimedia
 

Česnica
Rano ujutro na Božić, domaćica zamesi testo od kojeg peče pogaču koja se zove česnica. U nju se stavlja zlatni, srebrni ili obični novčić, odozgo se bode grančicom badnjaka i ta česnica ima ulogu slavskog kolača na Božić. Kada svi stanu za sto, domaćin zapali sveću, uzima kadionicu, okadi ikone, kandilo i sve prisutne, preda nekom mlađem kadionicu koji kadi celu kuću. Ukoliko neko od ukućana zna,  peva božićni tropar. Ukoliko ne, naglas se čita “Oče naš”.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam