TEMA NEDELJE Svi užasi nasilja: "Žene dobijaju batine jer su to i zaslužile", nasilnici uzor mladima

11.07.2021

06:30 >> 10:40

0

Brojni slučajevi nasilja godinama pune novinske stupce, nasilnici kao uzor mladima

TEMA NEDELJE Svi užasi nasilja: "Žene dobijaju batine jer su to i zaslužile", nasilnici uzor mladima
Copyright Ilustracija/Profimedia

Svaki četvrti mladić i svaka deseta devojka misle da jedan šamar nije nasilje, a svaka deseta mlada osoba misli da je devojka koja je obukla mini suknju i usku majicu sama kriva ako je napadnu. Takođe, 29 odsto žena smatra da je nasilje privatna stvar.

Ovu poražavajuću statistiku nedavno je podelila savetnica potpredsednice Vlade Srbije i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Gordana Gavrilović.

Nažalost, situacija u praksi nije ohrabrujuća jer smo sve češće svedoci nasilja, u kojima veoma često učestvuje mlađa populacija, pa i deca.

Pexels/Karolina-Grabowska

Svi užasi nasilja

Poslednji događaj koji je potresao Srbiju i naveo na razmišljanje je jeziva scena iz teretane u Novom Beogradu, kada je jedan od posetilaca ušao u pult i prebio radnicu koja se tamo nalazila.

On je devojku fizički napao jer mu je navodno rekla da ne može da sedi za pultom s obzirom da nije zaposlen. Nasilniku nije bilo dosta a je zatim snimio i preteće poruke, gde se jasno čuje pretnja smrću zaposlenoj. Tom prilikom, napadač je rekao da će je ubiti i da će “završiti na dnu reke sa betonskim čizmama”.

Napad na radnicu u teretani, Printscreen / Instagram

Samo nekoliko dana ranije, mediji su preneli stravičan snimak nasilja, na kom se vidi kako muškarac šutira u glavu ženu naočigled svih koji su se tada našli na plaži na Adi Ciganliji u Beogradu.

Dalje, u jednoj zemunskoj školi prethodnog meseca dogodio se stravičan slučaj vršnjačkog nasilja, kada je učenik petog razreda pretukao vršnjakinju posle škole u parku. Majka devojčice tada je za medije rekla da je devojčicu dečak najpre udario u glavu, oborio na zemlju, a potom je krvnički šutirao u rebra i lice.

Pre nekoliko dana imali smo i slučaj da je otac učenika sedmog razreda Osnovne škole „Vuk Karadžić“ u Doljevcu pretukao sina u školskom dvorištu i to pred drugom decom.

Naravno, ovo je samo manji deo spirale nasilja koja je svakodnevno prisutna u našem društvu. Nažalost, više je nego očigledno da ćemo o sličnim slučajevima još dugo čitati u medijima.

Nije se obraćala pažnja

Ipak, iako su ovi slučajevi nasilja postali vidljivi prethodnih meseci, psiholog Aleksandra Janković smatra da je nasilje i ranije bilo prisutno, samo se nije obraćala pažnja.

Printscreen/Youtube /Novo Jutro

– Nasilje je uvek postojalo, samo se ranije ćutalo o tome. Dobro je što su sada žene osnažene da javno progovore o tome, međutim iz prakse vidimo da su ta taj korak čekale godinama, pojedine i decenijama – kaže ona za 24sedam.

Na pitanje zbog čega mladi smatraju da jedan šamar nije nasilje, a da, ukoliko do njega dođe, ono treba da ostane privatna stvar, Jankovićeva odgovara:

– Jedna lasta ne čini proleće, ali jedan šamar jeste nasilje! Ono što praksa pokazuje je da se nasilje prenosi sa kolena na koleno, uči se u porodici, gde se usvaja model agresivnog ponašanja. I sami smo svedoci da muškarci smatraju da “malo nasilja nije na odmet”i da imaju pravo šamarom da “prevaspitaju ženu”. Sa druge strane, brojne žene ćute o tom problemu, pa nije retkost da isti princip prenose i na decu. Upravo majke najčešće i savetuju ćerke da ćute I istrpe naslje kako ne bi rušile porodicu – napominje naša sagovornica.

“Same su tražile”

Prema njenim rečima, muškarci, pa i čitavo društvo smatraju da “žene dobijaju batine jer su to i zaslužile”.

Pixabay

– Ista je situacija kada žena nosi kratku suknju ili usku bluzu. Izvrnuta percepcija koja vlada u našem društvu nametnula je pomisao da je u pitanju zavođenje, a pojedinci ovaj gest tumače drastičnije i smatraju ga kao pozivom na silovanje. Kada se takav stravičan zločin i dogodi, smatra se da je “žena dobila šta je i tražila”, što je apsolutno pogrešno. Žena sme da se oblači kako želi, bez straha da će postati seksualni objekat, a ujedno i žrtva nasilja – objašnjava Jankovićeva i dodaje da čak i učeni i vrlo edukovani muškarci ispoljavaju sličan stav.

– Da vlada takvo mišljenje pokazali su nam slučajevi profesora glume i naučnika iz Petnice. Predatora ima svuda i veliko je pitanje kako i da li ćemo se ikada toga osloboditi. To nije nešto što je karakteristično za našu sredinu, svuda u svetu se dešavaju takve stvari, međutim ono što možemo da uradimo je da se uvedu drakonske kazne za nasilnike – smatra ona.

Loš primer deci

Ukoliko ne stanemo siledžijama na put, dodaje Jankovićeva, daćemo loš primer deci, kod koje je već sada primećen porast agresivnog ponašanja.

– Deca odrastaju uz nasilje. Gledaju nasilje na TV-u, na kompjuteru, u porodici, na ulici i u školi. Ona koja odrastaju u disfunkcionalnoj porodici kasnije u životu i sama formiraju takav odnos. To polako postaje normalno, vršnjačko nasilje uzelo je maha, a to, ako se ne kažnjava na vreme, samo daje “vetar u leđa” zlostavljačima. Već sada imamo zastrašujući porast nasilja među maloletnicima, vršnjačkog nasilja, tuča u školama, a ako ovako nastavimo uskoro će deca naoružana šetati ulicama! – upozorava ona.

Ratko Božović, Printscreen/YouTube

Sa njom se složio je sociolog prof. dr Ratko Božović, koji je za 24sedam poručio da, kada su u pitanju deca, ona se ugledaju na starije.

– A, model ponašanja kakav im prikazujemo daleko od toga da je za pohvalu. Situacija kakvu imamo danas je senka prošlosti, iz vremena kada su žene bile omalovažavane, žrtve i krivci bez ikakvih prava. Takođe, došlo je do raskola i sukoba starog i modernog doba. Porodica, kao zajednica je na izmaku, a nova se još uvek nije formirala. Zakazalo je društvo, zakazala je porodica, zakazao je pojedinac – smatra on.

A, tog taloga prošlosti, koji nosimo sa sobom, nećemo se tako lako osloboditi, upozorava profesor Božović.

– Na tome mora mnogo da se radi. Ideja o rodnoj ravnopravnosti je pohvalna, ali je političko pitanje koje ne zalazi do široke mase i koji ne prati stil življenja, već je samo “vetar koji duva spolja”. Potrebna je emancipacija, ne muškaraca, žena ili deteta, već čoveka! To je jedini pravi put – smatra Božović i dodaje:

Pročitajte još
Nasilje, ukoliko se dešava od malih nogu, može da ostavi enormne posledice. Potrebna je edukacija, vaspitanje i osnaživanje, ali i strože kazne za počinioce  – naveo je on.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike