Skijaju se na srpskim planinama, za koronu ne haju! Zimovališta puna, uprkos epidemiološkoj situaciji

13.02.2021

06:46 >> 07:31

0

Autor: R.M.

Popunjenost hotela je između 70 i 90 odsto, podatak je YUTA, koji brine srpske epidemiologe

Skijaju se na srpskim planinama, za koronu ne haju! Zimovališta puna, uprkos epidemiološkoj situaciji
Copyright RINA

Popunjenost srpskih hotela je između 70 i 90 odsto, a u turističkim agencijama kažu da je posećenost zimovališta slična kao i prošle godine.

Upravo je to zabrinulo članove Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa, kako “24sedam” saznaje, jer se epidemija u Srbiji ne stišava, bez obzira na to što smo drugi u Evropi po broju vakcinisanih građana. Potencijalna “žarišta virusa” su upravo hoteli u zimskim centrima, što niko od nadležnih ne spori, ali i ugostiteljski objekti. Da li će na sledećoj sednici Kriznog štaba, njegov medicinski deo ponovo predložiti zatvaranje kafića, restorana i drugih sličnih objekata ili skraćenje njihovog radnog vremena, ostaje da se vidi, tek situacija nigde nije sjajna.

Pa tako, proteklih dana u stranim medijima moglo se pročitati da je veliki broj skijališta otvoren i pun gostiju, uprkos koronavirusu, koji hara čitavim svetom. Ista slika je i kod nas, te je dr Branislav Tiodorović, član Kriznog štaba, nedavno ocenio da je blago povećanje broja zaraženih, između ostalog, posledica vraćanja sa zimovanja.

Hoteli puni, sprovode se sve mere zaštite

Direktor YUTA Aleksandar Seničić skeptičan je prema ovoj oceni, iako je evidentno da su srpska zimovališta puna gostiju.

– Interesovanje je dosta veliko, popunjenost hotela je između 70 i 90 odsto, u zavisnosti od lokacije. Ipak, ne verujem da je to osnovni razlog povećanja broja zaraženih. Pitanje je samo pridržavanja, ali i kontrole tih mera, kao i naplaćivanja kazni za njihovo nepoštovanje. Ako već postoje mere, trebalo bi da postoje ljudi koji sankcionišu one koji ih se ne pridržavaju – kaže Seničić za “24sedam”.

Aleksandar Seničić, Foto: Tanjug/Tanja Valič

On kaže da se u hotelima poštuju mere koje je država propisala.

– U hotelima moraju da se nose maske u svim zajedničkim prostorijama i svi se pridržavaju dezinfekcije zajedničkih prostorija i soba. Obroci se poslužuju na poseban način. U hotelima koji nemaju velike sale za doručak, a usluga je na bazi švedskog stola, konobari poslužuju goste kako se ne bi prilazilo stolu i dodirivala hrana. Takođe, vodi se računa o tome da na četiri kvadrata prostora bude jedan čovek, što je preporuka države – objašnjava Seničić.

Dodaje da hoteli čak prave spiskove, pa se služe gosti iz određenog broja soba, dok drugi čekaju da dođu na red. Seničić dodaje da manja opreznost postoji što se tiče restorana, zbog čega apeluje na goste da se pridržavaju svih propisanih mera.

Slično interesovanje kao prošle godine

S druge strane, u nekim agencijama kažu da je interesovanje za zimovanja slično kao i prošle godine, dok u drugima tvrde da je manje.

Tako, u jednoj od njih objašnjavaju da za domaće destinacije imaju isto interesovanje kao prošle godine, uglavnom zbog toga što turisti ne mogu da putuju u strana skijališta.

RINA

– Najpopularniji je Kopaonik, a zatim Zlatibor, Stara planina i sve više Divčibare, gde su najčešće individualni aranžmani. Što se tiče mera zaštite od korone, poštuju se sve mere koje su propisane od strane nadležnog državnog tela – kažu za “24sedam” u agenciji.

U drugoj prestoničkoj turističkoj agenciji pak kažu da imaju manji broj putnika, ali da su srpski hoteli i dalje traženi.

– Mnogo je manje putnika nego prethodnih godina, pre svega zbog zatvorenih skijališta u inostranstvu. Ove zime su traženi hoteli u Srbiji, na Kopaoniku, Zlatiboru, Staroj planini i na Jahorini – objašnjavaju oni, i dodaju da sarađuju sa hotelima koji sprovode mere zaštite propisane protokolom “Čisto i sigurno”.

Specijalna nalepnica i dokument

I Seničić kaže da mnogi hoteli sprovode ovaj bezednosni protokol, koji je propisalo udruženje hotelijera i ugostitelja HORES. Ova oznaka je, ujedno, i neka vrsta potvrde da određeni objekat poštuje mere propisane u borbi protiv korone.

Prema ovom protokolu, koji su nam dostavili iz agencije “Jolly”, ugostiteljski objekat se obavezuje da će sprovoditi osnovne higijenske, zdravstvene i bezbednosne mere u borbi protiv kovida 19.

Pixabay

Pročitajte još:
U dokumentu se objašnjava da HORES dostavlja nalepnice „Safe travels” i „Clean & Safe”, koje ugostitelji mogu dobrovoljno da istaknu na vidno mesto u objektu, na sajt ili promo materijal, a lice koje je PU HORES zadužilo izvršiće kontrolu primene mera i korišćenja pečata tokom trajanja sertifikacije od šest meseci.

– Vaša obaveza i odgovornost je da mere kontinuirano prilagođavate preporukama i zahtevima Svetske zdravstvene organizacija, Vlade Republike Srbije, Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ i lokalnih samouprava. Oni su živi dokumenti koje moramo stalno da ažuriramo kako budemo dobijali nove informacije o COVID-19 od strane nadleženih organa – objašnjava se u dokumentu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike