Najbezbednije zemlje na svetu: Pandemija čini čuda, Srbija na zavidnom 34. mestu, SAD na 71.

08.07.2021

06:48 >> 08:25

0

Autor: J. B. O.

Evo kako su se zemlje borila sa koronavirusom

Najbezbednije zemlje na svetu: Pandemija čini čuda, Srbija na zavidnom 34. mestu, SAD na 71.
Copyright Evropa, korona virus / Pixabay

Pošto je svet okrenut naglavačke i razoren globalnom pandemijom kovida koja je počela 2020. godine, utvrđivanje relativne bezbednosti svake zemlje sada je važnije nego ikad. Najsigurnije zemlje na svetskoj rang-listi “Global Finance-a” sadrže ažurirane podatke koji uključuju prednosti i rizike svake države zahvaćene epidemijom.

Evo koje su se zemlje pokazale kao sigurne, a koje kao veoma rizične.

Pročitajte još:

Sigurnosna procena uzima u obzir tri glavna faktora – rat i mir, lična sigurnost i rizik od prirodnih katastrofa. Treći faktor uključuje i kovid.

Urađena je procena na osnovu 2020. i polovine 2021. godine, tačnije, procena je izvučena na dan 31. maja 2021. godine. U obzir su uzeti osnovni faktori u vidu polovine rezultata, zatim rizici od smrtnosti (označavaju rezultat borbe protiv kovida) i  uspešna vakcinacija po glavi stanovnika (označava finansijsku moć države da odgovori na izazov).

Prinscreen/Global Finance

U istraživanju nisu obuhaćene države koje nemaju podatke u bar jednoj od kategorija – Butan, Belorusija, Sudan…

Prinscreen/Global Finance

Među najbolje rangiranim državama su zemlje Evrope i Azije. Od prvih 20, njih devet se nalazi u Evropi, a četiri su severnoevropske (Island, Finska, Danska, Norveška). Preostalih 11 od 20 su prvenstveno zemlje Bliskog istoka ili Jugoistočne/Istočne Azije. Među prvih 20 nedostaju mnoge druge evropske zemlje koje su se dobro pokazale na prošlim rang-listama. Zemlje poput Portugalije, Španije, Slovenije i Belgije dosta su pale na rang-listi, jer su njihove vlade loše rešavale krizu izazvanu kovidom 19.

Prinscreen/Global Finance

U suštini, kovid 19 osporio je uobičajeno mišljenje o bezbednosti bilo koje zemlje. Države u Severnoj Americi, Evropi, a možda i neke na Bliskom istoku i u Aziji dominirale bi na prvom mestu uglavnom zbog svog bogatstva i razvijenog statusa. Razvijene zemlje takođe bi bile mnogo bolje opremljene da se bave nečim tako opasnim i složenim poput pandemije, od svojih manje razvijenih vršnjaka. Ipak, ono što smo videli jeste to da su mnoge glavne svetske ekonomske sile (Sjedinjene Države, Francuska, Velika Britanija) ili regionalne snage (Brazil, Rusija, Indija, Kina) postale epicentri pandemije u svojim delovima sveta.

Prinscreen/Global Finance

Da sumiramo, kovid 19 je preokrenuo mnoge pretpandemijske pretpostavke o tome koje su zemlje najsigurnije i zašto. Iako su ključni faktori koji obično čine našu rang-listu bezbednosti uglavnom nepromenjeni, kovid 19 je predstavio novi izazov za vlade širom sveta. A kako se broj vakcinacija u svetu neprestano povećava, ostaje nam otrežnjujuće pitanje: Kako bi se svet izborio sa budućom pandemijom?

Pročitajte još:

Srbija je na zavidnom 34. mestu, a treba napomenuti da su najrazvijenije zemlje sveta suočene sa daleko većom smrtnošću i smatraju se kao umereno uspešne. SAD su na 71. mestu u rangiranju “Global Finance-a”.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike