Lambda soj munjevito se širi svetom: Preti li Srbiji prenosivija mutacija koronavirusa?

05.07.2021

17:12 >> 19:27

0

Ova varijanta kovida istovremeno se pojavila u 29 zemalja, od čega su sedam latinoameričke države

Lambda soj munjevito se širi svetom: Preti li Srbiji prenosivija mutacija koronavirusa?
Copyright Pixabay

Još uvek se nismo oporavili od vesti da je delta soj stigao u Srbiju, a već nas zasipaju novostima o mutaciji koronavirusa iz Južne Amerike – takozvanom lambda soju, koji se, prema rečima stručnjaka, munjevito širi i zarazniji je. Ima li razloga za strah?

Naime, lambda soj obeležava se sa C37 i predstavlja varijantu virusa sa Anda. Kako se smatra, on dovodi do učestalog zaražavanja, a dosad se pojavila istovremeno u 29 zemalja, od čega su sedam latinoameričke države, i to Brazil, Kolumbija, Ekvador, Meksiko, Argentina, Peru i Čile.

Medicinski radnici u Maleziji; Tanjug/AP Photo/Vincent Thian

Iako ova varijanta još uvek nije detektovana u Srbiji, stručnjake, ali i građane, zabrinjava to što je mutacija za kratko vreme postala jedna od dominantnijih u Peruu, gde se zapravo prvi put i pojavila prethodne godine u avgustu.

Tako, u toj zemlji, od ukupnog broja zaraženih, čak kod 82 odsto populacije potvrđena je lambda mutacija, dok u Čileu taj soj prouzrokuje svaku treću infekciju.

Brzo se širi

Ono što dosad znamo o ovom novom soju jeste to da ima sposobnost brzog prenošenja, zbog čega ga je pre nedelju dana i Svetska zdravstvena organizacija svrstala u kategoriju soja „pod posmatranjem“.

Stručnjaci Univerziteta u Čileu proučavali su uticaj ovog soja koronavirusa. Studija još uvek nije autorizovana, ali rezultati sugerišu na to da je lambda soj zarazniji od alfa i gama soja i da je sposobniji da zaobiđe antitela koja proizvode vakcine.

– Primetili smo povećanu infektivnost u proteinima lambda šiljka, veću od one koja je prisutna kod alfa i gama soja – navedeno je u studiji.

Pixabay

Ipak, Hairo Mendez-Riko, stručnjak za virusne bolesti pri SZO, za Dojče vele je rekao da za sada nema indicija za agresivno ponašanje lambda varijante.

– Iako postoji mogućnost veće stope zaražavanja, još uvek nemamo utemeljena istraživanja da bismo taj soj uporedili s varijantama gama i delta, koji su svrstani u “zabrinjavajuće sojeve”, jer se teže suzbijaju – naveo je on.

Simptomi

Za razliku od delta soja, koji pacijenti opisuju kao jaču prehladu ili neobičan osećaj bezvoljnosti i malaksalosti, za lambda soj su najčešći simptomi,  prema rečima onih koji su bili pozitivni na ovu mutaciju, povišena temperatura, glavobolja i bol u grlu. Pojedini su pomenuli i gubitak čula mirisa i ukusa, simptome koji su bili karakteristični za alfa soj.

Dr Radmilo Petrović, Printscreen/Youtube, RTS

Epidemiolog, virusolog i vakcinolog dr Radmilo Petrović kaže za “24sedam” da, kada su u pitanju mutacije koronavirusa, sve su podjednako opasne ukoliko je organizam nezaštićen.

Novi soj uskoro i u Srbiji?

– Osobina svih virusa je da mutiraju i da se menjaju kako bi što bolje napadali. Na nama je da se branimo, a jedino oružje koje imamo u ovom trenutku jeste vakcina – poručio je on.

Na pitanje da li postoji opasnost od toga da i ovaj soj virusa stigne do naše zemlje, dr Petrović kaže:

– Naravno, to se ne može izbeći. Svet je jedan organizam sačinjen od milijardu čestica, baš kao i virus. Ako uzmemo u obzir da na svetu živi oko osam milijardi ljudi, a da su pritom masovne i vazdušne komunikacije napredovale, jasno je da postoji pretnja. Sa jednog kraja sveta na drugi može se preći za samo nekoliko sati, kao što je to bio slučaj sa delta sojem, kada je dvoje naših ljudi unelo tu varijantu u zemlju.

Treća doza vakcine

– Lamba varijanta verovatno je, kao i delta soj, prenosivija, ali ne i patogenija, odnosno smrtonosnija. Ipak, potrebno je ojačati imunitet, a za to nam je, gotovo sigurno, potrebna treća doza vakcine, makar za osetljivije grupe stanovništva i za one koji nisu razvili imunitet nakon prve dve vakcine – istakao je dr Petrović.

Tanjug/AP Photo/Hau Dinh

Za to vreme, ističe naš sagovornik, potrebno je ohrabriti mlade da se imunizuju.

– Ključna stvar u borbi sa kovidom je da se vakciniše mlađa populacija. Ukoliko to ne uradimo, svaki novi soj koji se pojavi biće potencijalna opasnost i vrlo brzo imaćemo lavinu infekcije – smatra on.

Sa njim se složila i virusolog dr Ana Gligić, koja je za naš portal istakla da mutacije virusa neće izazvati drastične probleme, ukoliko dostignemo visok nivo imunizovanog stanovništva.

–  Slike iz Indije ili Južne Amerike, gde trenutno ima najviše slučajeva zaraženih delta, odnosno lambda sojem, neće biti karakteristične za našu zemlju, iz razloga što mi vodimo drugačiji način života, nemamo prenaseljenost stanovništva, a i zdravstveni sistemi nam se razlikuju – navodi ona.

Pročitajte još
– Smatram da se ono što je bilo prethodne godine, kada smo brojali po nekoliko hiljada zaraženih dnevno, neće ponoviti, ali da bismo to osigurali, potrebno je da iskoristimo oružje – vakcinu. Neće štititi u sto odsto slučajeva, ali obezbediće adekvatnu zaštitu – zaključuje dr Gligić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike