Hoćemo li i nju izgubiti: Lipsku ovcu malo ko ima i u kraju po kom je dobila ime

16.08.2021

05:29 >> 13:46

0

Zahvalna domaća sorta ustuknula je pred uvoznim, plemenitim vrstama i preti joj nestanak

Hoćemo li i nju izgubiti: Lipsku ovcu malo ko ima i u kraju po kom je dobila ime
Copyright Foto: AgroTV

Srbiji preti da ostane bez još jedne svoje autohtone vrste. Lipska ovca, tačnije lipska pramenka, soj je autohtone domaće rase koja je, kažu, rep dobila od „krivovirke“, crnu facu od „cigaje“, a ostalo je „original“ smederevskog kraja.

Savetodavac za stočarstvo Poljoprivredno-savetodavne stručne službe u Smederevu Zoran Nedeljković kaže za Agro TV da je ova ugrožena vrsta zahvalna rasa.

– Otporna je i aklimatizovana na naše uslove. Nije veliki potrošač, a daje dobro mleko. Jeste da za uzgoj jagnjadi treba više vremena nego kod virtemberga ili il de fransa, ali zato daje izuzetno kvalitetno meso – ističe Nedeljković.

Ovca stigla i do Sorbone

Zanimljivo je da je o lipskoj ovci, po kojoj je i ovaj kraj svojevremeno bio čuven, odbranjena doktorska disertacija profesora Slobodana Pavlovića na čuvenoj francuskoj Sorboni, i to 1935. godine.

Upravo kasna stasnost jeste glavni razlog nestajanja ove ovce, odnosno njene male popularnosti kod ovdašnjih uzgajivača.

– Zbog toga se i daju dodatne subvencije od 4.500 dinara po grlu za genetske resurse, koje se ne dobijaju za plemenite rase, da bi ljudi ova grla očuvali, iako su ona „korak iza“ drugih rasa što se tiče industrijske proizvodnje – kaže Nedeljković.

Nek ostane svoja: Zoran Nedeljković, savetodavac iz PSSS Smederevo, Foto:AgroTV

On se, kao i drugi stručnjaci, zalaže za to da se lipska ovca očuva, i to u svojoj rasi, a da se ne ukršta neplanski sa drugim plemenitim rasama, pa ni sa ostalim vrstama pramenke, nego da „ostane kako jeste“.

Zaljubljenik u „našu ovcu“

Da se ova autohtona ovca ne bi izgubila u istoriji, brine se i jedan od retkih uzgajivača Saša Filipović, iz sela Lipe po kome je životinja i dobila ime, a koje se nalazi jugoistočno od Smedereva.

– Nekada smo ovde imali 10.000 ovaca, ali je onda počelo sistematski da se rije Godominsko polje, i to je značilo kraj za njen masovni uzgoj. Veoma je žalosno to što je to ugrožena vrsta, jer ona je kvalitetna ovca. Daj bože da u Srbiji trenutno ima do 1.500 komada. Malo ko je drži i ovde, gde je baš domaća – kaže Filipović.

Čuvaće je dogod je živ: Saša Filipović, Foto: AgroTV

Saša, sa suprugom Slađanom i sinom Goranom, uzgaja oko 200 ovaca, i ne bi ih menjao za one „plemenite“. Kaže, držaće ih dok je živ.

Pročitajte još:

– To je ovca koja je s ovog terena, može da kisne celu noć a da joj ništa ne bude. Nije zahtevna što se tiče hrane, dohranjuje se kukuruzom i lucerkom. Voli širinu i ispašu, a onda to vraća dobrim mesom. Lako se jagnji, dobra je majka, ne odbacuje jagnje posle dve nedelje kao ove strane, već ga doji i do pet meseci – kaže Filipović za Agro TV.

Posebno je ponosan na svoje ovnove, „koturane“, jer kaže da pravi lipski ovan mora da ima velike rogove i bude „ljut“, pa da može da oplodi i šest ovaca na dan. Uz takve ovnove, nada se Filipović, ni lipska ovca neće nestati kao neke druge naše autohtone rase životinja.

Nade ima jer, dodaje Zoran Nedeljković, poslednjih godina postoji blago poboljšanje stočnog fonda ovaca, kako kod plemenitih rasa, tako i kod domaćih sorti pramenki.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Agro TV

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike