
Treba li iz dolara „pobeći“ u švajcarac: Srbe baš briga za valutni rat
Dramatične promene na svetskom valutnom tržištu nemaju velikog odziva na srpskom tržištu

Dolar je u slobodnom padu prema evru a „švajcarac“ neočekivano mnogo jača, ukratko je data slika sa tržišta valuta koja ovih dana dolazi iz sveta. Međutim, to što je dolar sa poslednjim poniranjem u kome je sada američka valuta manja za 7% prema evru ili 11% prema švajcarskom franku nego što je bila pre godinu dana, ne pogađa mnogo građane Srbije.
Prema onome što su za 24sedam rekli u lancu menjačnica DOK, na domaćem tržištu deviza se ne dešava ništa dramatično.
– Ima malo više interesovanja za švajcarski franak, ali ne nešto značajno jer je za naše ljude skup. Čak klijenti ne prodaju ni dolar kao što bi se očekivalo s obzirom na vesti iz sveta. Ako je nešto povećano kod nas u nekom dužem periodu, onda je to kupovina evra – kažu menjači.
Ovakvo ponašanje domaćih deviznih kupaca je samo na prvi pogleda „mimo sveta“. To što jedan franak sada vredi 1,22 dolara i što je trenutno dobio na vrednosti nešto iznad 11% godišnje, a evro 1,14 dolara (+6,8%/g) samo je trenutni odgovor valutnih tržišta na „carinsku“ politiku SAD (koja se ionako menja gotovo na dnevnoj osnovi).
Pročitajte još:
Zbog toga bi i svaki prelazak iz dolara u franak ili evro samo zbog ovog razloga trebalo dvaput promisliti. Pogotovo u Srbiji, jer odnosi svetskih valuta nisu isti na globalnim berzama i kod Narodne banke Srbije i domaćih menjačnica.
Možda na Forexu, ali u u Srbiji...
Ako možete da sada pređete iz dolara u franak na nekoj valutnoj berzi, možda to nije loše rešenje (ako franak nastavi rast), ali ako mislite da zamenite svoje dolare za švajcarce u Srbiji, to je veoma loš „dil“.

Naime, čak i ako dobijete povoljniji kurs u menjačnici (na veliku sumu), treba imati u vidu da ovaj prelazak nije direktan, kao što je to na berzi, već posredna – preko dinara. A to znači dodatan trošak.
Kada bi danas prodali 100 dolara u menjačnici, da bi kupili franke, za to ne bi dobili 83 franka. Dolar prvo morate da prodate za dinare, po otkupnom, tj nižem, kursu a potom tim dinarima kupite franak po višem, odnos prodajnom kursu menjačnice. To je siguran gubitak na kursnim razlikama.
Ne samo evro i franak
Od svetskih valuta dobitnici na vrednosti u odnosu na dolar ovog „carinskog rata“ nisu samo evro i franak, već gotovo sve važnije valute. Švedska kruna (SEK) je uz rast od 9% prema dolaru, dosegla najviši nivo od kraja 2023, japanski jen je ove godine ojačao oko 6%, britanska funta 5%.
Paradoksalno je da je prema dolaru ojačao i kineski juan, za koga je bilo „planirano“ da bude najveća žrtva američkih carina. Još gore po SAD, juan ne samo da nije pao već je, zbog toga što je porastao manje od drugih valuta, Kina sada još konkurentnija cenama svojih proizvoda na svetskom tržištu.
Na primeru ovih kurseva kod Narodne banke (kod menjačnica su malo povoljniji), to izgleda ovako - za vrednost od 10.238 dinara (koliko dobijete za 100 dolara), možete da kupite 80,7 franaka.
Iz ovoga bi se dalo zaključiti da se treba držati one valute u kojoj ste trenutno, i na kratki rok taj zaključak je ok. Ali, ako se gleda malo duži rok (ili valuta u kojo bi bilo poželjno nadalje dobijati pare / štedeti), i evro i franak su u prednosti.
Evro je prema dolaru, u paritetu na valutnim berzama, u poslednjih pet godina dobio 4,6% a franak čak 17,9%. I taj pritisak na dolar se svakako neće smanjivati sa jačanjem ekonomija Kine ali i Indije na svetskom tržištu gde američka valuta ima sve manje izgleda da još dugo ostane ona svevažeća i „rezervna“.
Aktuelni carinski rat „Vašington protiv svih“ stvar bi samo mogao da ubrza u svetu koji se ionako ubrzano depolarizuje, ili se njegovo težište sa Zapada premešta ka Istoku.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari