Srednjovekovni vitez za vreme čije vladavine Beograd postaje prestonica Srbije: Ko je bio despot Stefan Lazarević

19.04.2021 | 08:01 >> 07:43

Autor: Luka-Đorđija Talevski

U svoje vreme je važio za jednog od najboljih vitezova i vojskovođa, a njegova književna dela ga čine jednim od najvećih srpskih književnika u srednjem ve

Copyright Printscreen/Facebook/Goran Vesic

Despot Stefan Lazarević, srednjovekovni vitez, za vreme čije vladavine je Beograd postao prestonica Srbije, dobija još jedan spomenik koji će se nalaziti na istoimenom skveru, između ulica Gundulićev venac, Drinčićeve, Palmotićeve i Bulevara despota Stefana, a koji će biti otkriven sutra, 19. aprila, poslednjeg dana manifestacije “Dani Beograda”.

Izrađen je po idejnom rešenju vajara Svetomira Arsića Basare, na osnovu postojećeg vajarskog dela ovog autora izloženog u postavci Istorijskog muzeja Srbije.

Copyright Printscreen/Google Maps

Visina spomenika, koji će biti izliven u bronzi, iznosiće četiri metra bez postamenta, dok će postament biti visok svega devet centimetara, kako bi se omogućila bolja interakcija građana s vajarskim delom.

– Despot Stefan je prikazan sa tipičnim atributima srednjovekovnog vladara, kao veliki junak i vešt ratnik, ali je istovremeno naglašena duhovna i intelektualna strana njegove izuzetne ličnosti. U desnoj ruci drži spušten mač, koji pripada tipu velikog viteškog mača sa produženom drškom kakav se koristio u Srbiji krajem 14. veka i bio u upotrebi u 15. veku, a u levoj ruci drži knjigu. Sam spomenik odiše snagom i odlučnošću koju je despot Stefan posedovao – objasnio je nedavno zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

Beograd identitetski centar srpske države

Copyright Vikipedia

Despot Stefan (1377-1427) je najznačajniji srpski srednjovekovni vladar za naš glavni grad, a upravo je za vreme njegove vladavine Beograd 1404. godine postao, prvi put u istoriji, prestonica Srbije. Od tada Beograd postaje trajni politički, kulturni i identitetski centar srpske države.

Bio je sin kneza Lazara i u svoje vreme je važio za jednog od najboljih vitezova i vojskovođa, a njegova književna dela ga čine jednim od najvećih srpskih književnika u srednjem veku.

Kao osmanski vazal, mladi Stefan je predvodio srpske pomoćne odrede u bitkama na Rovinama, kod Nikopolja i Angore. Posle bitke kod Angore je od Vizantinaca u Carigradu dobio zvanje despota (1402.), a krajem 1403. ili početkom 1404. godine, stupio je u vazalne odnose i sa ugarskim kraljem Žigmundom od koga je dobio Mačvu, Beograd, Golubac i druge posede.

Copyright Foto: Facebook/Goran Vesić

Bio je veliki pokrovitelj umetnosti i kulture pružajući podršku i utočište kako učenim ljudima iz Srbije, tako i izbeglicama iz okolnih zemalja koje su zauzele Osmanlije. Pored toga, on je i sam bio pisac, a njegovo najznačajnije delo je “Slovo ljubve” koje se odlikuje renesansnim crtama.

U svojoj povelji Beogradu despot Stefan je napisao: “Nađoh najkrasnije mesto od davnina, preveliki grad Beograd, koji je po slučaju razrušen i zapusteo. Sazdah njega i posvetih ga Presvetoj Bogorodici”.

Nagrada grada Beograda – “Despot Stefan Lazarević”

Od ove godine Nagrada grada Beograda nosi ime “Despot Stefan Lazarević”.

Copyright Foto: Facebook/Goran Vesić

– Svaki budući dobitnik Nagrade grada Beograda – despot Stefan Lazarević dobija i statutu našeg istaknutog srednjovekovnog vladara na kojoj je ugravirano ime dobitnika, kao i kategorija iz koje je dobitnik poneo ovo laskavo priznanje – ukazao je nedavno Vesić.

Pročitajte još:

Podsetio je da despot Stefan Lazarević već ima spomenik na Kalemegdanu u duhu moderne skulpture iz 80-ih godina prošlog veka, ali i dve ulice u Beogradu – Bulevar despota Stefana i Ulicu visokog Stevana.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam