Pola veka SKC-a: Oaza beogradske avangarde i mesto rađanja revolucionarnih pokreta

04.04.2021

18:30 >> 08:09

0

Prvobitno zdanje, Oficirski dom, sagrađeno je još 1895. rukom arhitekata Jovana Ilkića i Milorada Ruvidića, a na zahtev kralja Aleksandra I Obrenovića, koj

Pola veka SKC-a: Oaza beogradske avangarde i mesto rađanja revolucionarnih pokreta
Copyright OldBGD / Arhivska fotografija - Oficirski dom 1931

Kultno mesto alternativnih umetnika, iz čijeg je okrilja pokrenut jedinstveni muzički pravac “Novi talas” – Studentski kulturni centar (SKC) svečano je otvoren na današnji dan 1971. godine.

Prvobitno zdanje, Oficirski dom, sagrađeno je još 1895. rukom arhitekata Jovana Ilkića i Milorada Ruvidića, a na zahtev kralja Aleksandra I Obrenovića, koji je zgradu ustupio državi za potrebne vojske.

OldBGD / Arhivska fotografija – Oficirski dom 1917. godine

Svečano otvaranje Oficirskog doma odigralo se 14. avgusta te godine, na rođendan kralja, koji je za ovu zgradu rekao sledeće:

“Oficirski dom je dokaz moje brige za usavršavanjem srpske odbrambene snage. Preporučujem da se u njemu razvijaju vojničke vrline i druželjublje”.

Sve do početka Prvog svetskog rata u domu su organizovani i priređivani mnogobrojni susreti, oficirski balovi i razne aktivnosti.

Piće, kolce, pa pokolj Obrenovića

Vikipedia

U ovoj zgradi je 1903. pripreman i atentat na kralja i kraljicu, poznat kao Majski prevrat. Zaverenici su, baš odatle, krenuli u svoj krvavi pohod na krunu.

Zaverenička grupa oficira, koja će kasnije biti poznata i kao “Crna ruka”, na čelu sa Dragutinom Dimitrijevićem Apisom, u ponoć se okupila u Oficirskom domu. Popili su piće, odigrali poslednje kolo, a zatim je Apis, tačno u 00.45 časova izdao komandu “Pokret!”.

U noći između 28. i 29. maja zaverenici su se uputili ka Starom dvoru gde su zverski pogubili kralja Aleksandra i kraljicu Dragu.

Nastanak SKC-a

Posted by Studentski Kulturni Centar SKC on Уторак, 27. новембар 2018.

Dvorac u centru grada tokom Drugog svetskog rata postaje Dom tajne policije. Posle 1945. godine tu su i prikazivane projekcije filmova sa Zapada i pravljene prve rok igranke. Vlast je tada želela da ima mesto odakle potiču revolucionarne studentske ideje i prostor za “protiv državno delovanje”, koje će biti pod jednim krovom, a samim tim i lakše za kontrolu i nadzor.

Godine 1968. zgrada je predata Beogradskom univerzitetu, a 3. aprila 1971. zvanično je osnovan Studentski kulturni centar.

Slovio je za mesto gde se okupljana urbana, alternativna omladina, i prostor odakle se rodila avangarda na prostoru tadašnje Jugoslavije.

Oaza alternativne kulture

Posted by Studentski Kulturni Centar SKC on Уторак, 27. новембар 2018.

SKC je ubrzo počeo da razvija najradikalniji muzički pravac 20. veka – “Novi talas”, koji je u godini Titove smrti (1980.) bio u zamahu, da bi ubrzo svoju avangardnost prelio na sve grane umetnosti, uključujući i televiziju.

Devedesetih je SKC bio oaza alternativne kulture, a prostor oko zgrade nekadašnjeg Oficirskog doma svetilište za sve koji su odvajali novac od užine da bi kupili kasete i diskove omiljenih muzičkih grupa.

Posle 2000. pokrenut je Radio SKC, u živom programu je nastala autentična rep scena, dok su koncerti u Velikoj i Maloj sali bili neponovljivi muzički performansi. U dve decenije na konkursu Međunarodnog salona stripa učestvovalo je više od 2.500 takmičara svih uzrasta.

Rađanje “Novog talasa”

Zlatno doba SKC-a je nastupilo krajem 70-ih godina kada je došlo do rađanja čuvenog “Novog talasa”, tokom koga se iznedrila čitava plejada najznačajnijih bendova i umetničkih projekata na tlu bivše Jugoslavije, poput “Paket aranžmana”, na kome su svirali “Šarlo akrobata”, “Električni orgazam” i “VIS Idoli”, ali i Slađana Milošević, zagrebački “Haustor”, “Azra”, “Prljavo kazalište”…

Takođe, tokom tog perioda mladi studenti su dobili i priliku da se upoznaju sa kretanjima disidenata u komunističkim državama istočnog bloka (“Dani poljske kulture” i tribina “Nova poljska misao”, u kojima je promovisan pokret “Solidarnost”), ali i sa umetničkom produkcijom Zapada, gde su u to vreme vladali pank groznica i proanarhističke, antisistemske ideje.

Piratska luka – prozor u svet

Tokom 90-ih godina 20. veka SKC je bio poznat po tome što se na trotoaru ispred njega nalazila pijaca na kojoj se prodavala muzička piraterija, koja je za starije generacije predstavljala prozor u svet.

Prostor ispred SKC-a tada je oslikavao berzu polovnih ploča, piratskih diskova, kaseta i VHS-ova, majica sa logoima bendova…

Muzičku scenu te decenije na piratskim kopijama definisali su albumi “Nirvane”, “Sonic Youth-a”, “RHCP”, “Perl Jam-a”, “Massive Attack-a”, “Metallica”, “G’N’R-a”, “Blues Brothers-a” “Sex Pistols-a” i mnogih drugih bendova za kojima je žudela omladina Beograda.

SKC danas

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Danas zgrada nekadašnjeg Oficirskog doma predstavlja zaštićeni spomenik kulture, u kome se održavaju izložbe, koncerti, pozorišni programi, kao i razni performansi i audiovizuelne instalacije. Pomenute aktivnosti odvijaju se u Velikoj Sali, DNK, Hepi centru, galerijama SKC i Cirkus, zatim u Srećnoj galeriji, Maloj Sali i Bašti.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike