Novi Beograd - stare fasade: Zbog vrtoglavih cena mnogi stanari odustaju od obnove

29.07.2021

07:20 >> 09:48

0

Kako je za 24sedam objasnio Stanimir Spasić iz Udruženja profesionalnih upravnika Srbije, nije samo na toj opštini neophodna rekonstrukcija

Novi Beograd - stare fasade: Zbog vrtoglavih cena mnogi stanari odustaju od obnove
Novi Beograd - Copyright 24sedam /Katarina Mihajlović

Novi Beograd je od svog postanka važio za jedno veliko gradilište, a izgleda da će to i ostati. Poslednjih nekoliko godina u najmnogoljudnijoj srpskog opštini stalno niču nove zgrade, a fasade na starim – propadaju.

Pročitajte još

Naime, na mnogim novobeogradskim zgradama fasade su dotrajale i zrele za rekonstrukciju, neke su stare i po pet decenija, ali sanacija košta toliko da stambene zajednice uglavnom odustaju od te ideje.

Kako je za 24sedam objasnio Goran Rodić, potpredsednik Privredne komore građevinske industrije Srbije, zgrade na Novom Beogradu su u lošem stanju i na većini je potrebno uraditi kompletnu rekonstrukciju.

24sedam/ Goran Sivački

– To su veoma problematične zgrade, koje imaju vrlo slabu zvučnu i termičku izolaciju. Takođe, stolarija je isto veoma stara, a i električne instalacije su isto tako zrele za rekonstrukciju – rekao je Rodić.

Kako kaže, rekonstrukcija fasada je ogroman posao i potrebno je osmisliti način na koji će se zgrade sanirati, jer su u pitanju hiljade stanova.

– Fasade na novobeogradskim zgradama su dotrajale i sada nemaju nikakva svojstva. Postoje raznorazni materijali koji se mogu koristiti prilikom rekonstrukcije, građevinska hemija je mnogo napredovala, tako da veoma brzo zgrada sa novom fasadom može da blesne – kaže naš sagovornik.

Potpredsednik Privredne komore građevinske industrije Srbije Goran Rodić, Printscreen/YouTube

Prema njegovim rečima, kada se fasada sanira, doći će i do ogromnih ušteda u energetskoj efikasnosti.

– Rekonstruisanje fasade će doneti nekoliko benefita samim građanima, ali i državi. Građani će manje plaćati grejanje, a država će uštedeti na energentima. To je mnogo dobra stvar. Pored toga, sređene fasade stvaraju prijatniji osećaj ljudima koji tamo žive, sprečiće produvavanje, a poboljšaće zvučnu izolaciju – objasnio je za 24sedam Rodić.

Fasade problem i u drugim delovima grada

Pixabay

Kako je za 24sedam objasnio Stanimir Spasić iz Udruženja profesionalnih upravnika Srbije, nije samo na Novom Beogradu neophodna rekonstrukcija fasada, već u svim delovima grada.

– Građani su čuli da će biti konkursa za uređenje fasada, pa se javljaju da se raspitaju o uslovima. Još uvek nisu poznati svi detalji, plan se tek razrađuje, ali svakako stambene zajednice podnose prvo zahtev opštini, koja potom konkuriše. To će trajati par godina, ne može preko noći da bude gotovo – objasnio je Spasić.

Stanimir Spasić, Printscreen/YouTube

Kako on kaže, konkretna cena rekonstrukcije zavisi od mnogo faktora, pre svega od materijala koji se koriste, kao i od gabarita zgrade, ali je svakako potrebno izdvojiti nekoliko desetina evra.

– Posle toga će uslediti zamena stolarije, ali prvo mora da se uradi energetska efikasnost zgrade, da bi uopšte mogla da se menja stolarija, a uslov je da stanovi budu uknjiženi – zaključio je Spasić.

Grad pomaže građanima

24sedam/Goran Sivački

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić nedavno je istakao da je cilj izmena Zakona o glavnom gradu i Zakona o stanovanju i održavanju zgrada, koje je inicirao Grad Beograd, bio da se, između ostalog, uvede red u održavanje stambenih objekata u Beogradu, naročito u segmentu liftova i fasada.

Naime, Grad će u narednom periodu raspisati konkurs za uređenje fasada, za šta je planirano da se izdvoji dve stotine miliona dinara, odnosno da učešće Grada bude dvadeset odsto. Uslovi će biti slični kao i za liftove – otplata na deset godina uz mogućnost naplate posredstvom “Infostana”.

Neophodna rekonstrukcija liftova

Unsplash

Prema nekim procenama, u Beogradu je potrebno promeniti čak 16.000 liftova.

– Na svim starim zgradama je potrebno zameniti stolariju, kompletne elektroinstalacije, zatim cevi za vodu i grejanje, koje su sigurno dotrajale, kao i priključke za zgradu. Jedan od većih problema su i liftovi, koji su stari po 40-50 godina. Zbog sigurnosti, potrebno je da se kućište lifta pregleda i, u zavisnosti od toga u kom je stanju, ugradi novo ili sanira staro – pojasnio je za 24sedam potpredsednik Privredne komore građevinske industrije Srbije Goran Rodić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike